Luděk Kramář bude i nadále ředitelem Zdravotnické záchranné služby

22.11.2023 21:34:01 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Luděk Kramář bude i nadále ředitelem Zdravotnické záchranné služby

Krajští radní na svém úterním jednání jmenovali Luďka Kramáře znovu ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK). Do funkce oficiálně nastoupí 1. prosince 2023, a to opět na dobu šesti let.

„Chtěl bych panu řediteli Luďku Kramářovi moc poděkovat za jeho dosavadní činnost a jsem moc rád, že bude ve funkci pokračovat. Za posledních šest let se dočkala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje kompletní přeměny. Kromě personální stabilizace bych rád ocenil zejména činnost zdravotníků během koronavirové pandemie, zásluhy pana ředitele na obnově vozového parku či vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů," uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

ZZS LK během působení Luďka Kramáře ve funkci získala i obhájila akreditaci a certifikaci ISO. To vše znamená splnění podmínek, které stanoví jasná pravidla péče, a pacientům zaručují její kvalitu podle moderních standardů. Zdravotníci se též dočkali kompletní modernizace vozového parku. „Záchranáře ZZS LK již na silnicích Libereckého kraje nepotkáte v jiných vozech než velkých sanitách Mercedes a lékařských vozech Škoda Kodiaq. Díky rozsáhlé investici Libereckého kraje se podařilo vozy sjednotit a dle připomínek samotných záchranářů je přizpůsobit tak, aby co nejlépe vyhovovaly zdravotníkům při jejich práci i bezpečí a pohodlí pacientů," dodal radní Richter.

Celkově se pro ZZS LK od roku 2018 pořídilo 28 sanitních vozů sloužících pro transport pacientů a 15 lékařských vozů. Obnovy se dočkalo i 6 služebních referentských vozů, od roku 2018 mají záchranáři nové vozidlo krizové připravenosti a disponují i dvěma plně vybavenými vozíky krizové připravenosti, které mohou v případě potřeby vyjet na místo události.

Velkou pozitivní změnou bylo vybudování vlastního servisního střediska ZZS LK, které šetří finanční prostředky za jednodušší opravy vozů. Jeho výhodou je i časová flexibilita a možnost přizpůsobit se potřebám záchranářů. Ty ostatně stály i za další novinkou, kterou záchranka zavedla - za vlastními silami organizovaným každoročním školením řidičů, které přesně kopíruje potřeby prostředí Libereckého kraje.

Kraj nezapomíná ani na důležité investice do technického zázemí záchranky. V Rokytnici nad Jizerou vyrostla naprosto nová moderní výjezdová základna za téměř 18 milionů korun, přistavěna a zmodernizována z prostředků REACT-EU pak byla výjezdová základna letecké záchranné služby (za necelých 23 milionů korun). Na letišti v Liberci vznikl i nový osvětlený heliport, který vyšel na zhruba 7,5 milionu z dotace Libereckého kraje. Řada stavebních projektů pokračuje - například výjezdová základna v Hrádku nad Nisou, která by měla být uvedena do provozu v létě příštího roku, stavební povolení již ZZS LK získala na základnu v Jablonci na Nisou či ve Frýdlantu v Čechách.

Důležitým krokem v průběhu posledních šesti let byla postupná elektronizace záznamů, respektive předávání informací o pacientovi od okamžiku zavolání na operační středisko až po jeho předání do nemocnice. Od tužky a papíru záchranáři přešli na kompletní datovou cestu, která je velkým zefektivněním komunikace. Jedním z příkladů je například odesílání záznamu křivky EKG pacienta či jiných dostupných informací a pracovní diagnózy pacienta z terénu přímo lékaři do přijímacího zdravotnického zařízení, čímž se výrazně usnadní a zrychlí jeho příjem a následná péče. V neposlední řadě se díky tomu také zlepšilo vykazování zdravotní péče pojišťovnám i samoplátcům.

K záchraně lidských životů výrazně napomáhá také vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů v rámci projektu AED pro Liberecký kraj. „V současné době již nebojujeme o minuty, ale o vteřiny. Nezáleží nám v uvozovkách jen na záchraně života, ale také na jeho další kvalitě," dodal Luděk Kramář, nově jmenovaný a zároveň současný ředitel ZZS LK. V současné době je přístrojů AED v rámci projektu v kraji rozmístěno přes 100 a vyškolení odborníci z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasiči, Horské služby a některých městských policií jsou díky spolupráci a systému výzev ZZS LK na místě u pacienta s přístrojem a potřebnými znalostmi často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují šance pacientů na přežití. Ročně se díky této spolupráci podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí.

Nedílnou součástí práce zdravotnických záchranářů je také edukace a prevence - k té organizace využívá nejen různé přednášky a školení či dny IZS, ale také profily na sociálních sítích. „Nepotřebujeme, aby lidé znali podrobnosti o naší práci. Ale aby věděli, že se na nás mohou kdykoliv spolehnout," uzavřel Kramář.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Novinky z linky 155 – studenti a nové technologie
Záchranáři mají vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou
Nové posily flotily sanit ZZS LK vyjíždějí do terénu
Potřetí slavnostně ocenili zaměstnance ZZS LK
Záchranáři uspořádali třídenní cvičení s polskými kolegy
Čtyři nové vozy pro lékařské posádky ZZS
Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti
ZZS vyhlásila sbírku pro rodinu zesnulého kolegy Miroslava Beneše
Cvičení řidičů ZZS LK proběhlo ve vojenském prostoru Ralsko již potřetí
Den linky 155 si připomínáme 15. května
Řidiči sanitek soutěžili v krajském kole českého šampionátu
Kraj dá na provoz zdravotnické záchranné služby dalších 27 milionů
ZZS Libereckého kraje má akreditaci svědčící o kvalitě služeb
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace