Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti

10.09.2022 21:38:52 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti

Posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje na letišti v Liberci budou od září za pacienty vyjíždět z nové výjezdové základny. Spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, radním pro resort zdravotnictví Vladimírem Richterem a radním pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiřím Ulvrem ji v sobotu 10. září slavnostně otevřel ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Nová základna, ze které vyjíždí posádka rychlé zdravotnické pomoci k pacientům z Liberce a okolí, je plně moderně vybavena. Nová stavba s důrazem na ekologický provoz stála 22,6 milionů korun a z převážné většiny byla financována z evropských peněz. „Původní stavba výjezdové základny už nesplňuje žádné limity pro provoz. Jsme rádi, že se nám z evropského projektu, respektive z Integrovaného regionálního operačního programu REACT EU, do něhož jsme se pustili v součinnosti s Libereckým krajem, podařilo vystavět nové, moderní zázemí," řekl ředitel Kramář.

„Kraj usiluje o kvalitní zázemí pro záchranáře, kteří nasazují dennodenně ve vypjatých situacích své životy za záchranu životů jiných, dlouhodobě. Stav prostorů základny na libereckém letišti si tam navíc již dlouho žádal nápravu. Na přípravě původního projektu se začalo již v roce 2014 a jeho aktuální dokončená verze pochází z roku 2018. Teprve se současným vedením statutárního města Liberec se totiž konečně vyřešily majetkoprávní otázky a začaly se skupovat pozemky. Za důležité považuji úzkou spolupráci mezi záchranáři z výjezdových skupin a leteckou záchrannou službou," vysvětlil hejtman Martin Půta.

75425/prev_1662839943_100922.jpg<br />Autor: Michael Georgiev Původní prostory, které nevyhovovaly po technické ani kapacitní stránce, nahradí pracoviště, kde mají záchranáři zázemí nejen pro členy posádek, ale zároveň pro technické zabezpečení vozového parku. „Již na začátku projektu jsme si stanovili podmínku, aby rekonstrukce objektu i stavba přístavby probíhaly za plného provozu, což se podařilo. Stavební firma dodržela předpokládaný termín dokončení a já jsem za to upřímně rád," zdůraznil Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví. „V přístavbě vznikly čtyři pokoje pro personál, WC a sprcha, sklady, šatny a také garáž pro dvě sanitky pozemní záchranné služby. Došlo také k výměně okenních a dveřních výplní za nové plastové s izolačními trojskly a výměně střešní krytiny. Při jižní straně stávajícího objektu vyrostla nová zpevněná plocha v rozsahu 278 m2 s asfaltovým povrchem," dodal Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Výstavba nové základny byla zahájena v dubnu loňského roku. „Výstavbu podpořily peníze z evropských zdrojů, a to do výše 85 %, což tvoří více než 20 milionů. Jednalo se o žádost do 97. Výzvy Integrovaného regionálního operačního programu - Integrovaný záchranný systém - Zdravotnické záchranné služby krajů. Podobné projekty mají rozhodně smysl," vysvětlil Jiří Ulvr, člen rady kraje, řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Stávajících prostor, které sousedí s hangárem pro vrtulník Kryštof 18, se ale záchranáři nevzdají. Nyní začne jejich rekonstrukce tak, aby i ony mohly důstojně sloužit pro potřeby záchranářů. Přestavbu pokryje ZZS LK z vlastních zdrojů, odhadované náklady jsou 2 miliony korun. „Na letišti máme leteckou i výjezdovou základnu, každý den je tu tedy v podstatě stále 6 a více lidí včetně technického personálu. Pozemní posádka je zde zatím jen lékařská, plánujeme ale na letiště umístit i jednu záchranářskou posádku a RZP sanitu," vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

ZZS vyhlásila sbírku pro rodinu zesnulého kolegy Miroslava Beneše
Cvičení řidičů ZZS LK proběhlo ve vojenském prostoru Ralsko již potřetí
Den linky 155 si připomínáme 15. května
Řidiči sanitek soutěžili v krajském kole českého šampionátu
Kraj dá na provoz zdravotnické záchranné služby dalších 27 milionů
ZZS Libereckého kraje má akreditaci svědčící o kvalitě služeb
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace