Záchranáři mají vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou

28.02.2023 19:02:37 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Záchranáři mají vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou

Na pacienta s nebezpečnou nákazou musí být záchranáři připraveni vždy, nedávná pandemie Covid-19 nicméně ukázala, že podobné téma se lehce může stát součástí našich životů. Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje proto pro svůj tým speciálních činností pořídila vozidlo, které je přímo vybaveno pro převoz pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc či vysoké biologické ohrožení.

Na první pohled je sanita od ostatních vozů flotily ZZS LK k nerozeznání a bude také zařazena do běžného provozu. V případě potřeby je ale možné ji během několika málo minut „přestrojit" a uzpůsobit pro převoz pacientů, u kterých bylo vysloveno podezření na onemocnění způsobené vysoce nakažlivou nemocí. Technické řešení vozu samozřejmě umožňuje také přepravu pacientů zasažených širokým spektrem nebezpečných látek, například v důsledku chemické havárie.

„Konstrukce vozidla a zdravotnického vybavení umožňují poskytovat pacientovi s nebezpečnou nákazou maximální možnou péči. Je navržena tak, aby zabránila přenosu infekce z nakaženého pacienta do okolního prostředí. Proto má sanita například i vlastní uzavřený ventilační systém, kdy vzduch z prostoru s pacientem proudí do okolí přes filtr," vysvětlil ředitel ZZS LK Luděk Kramář. To znamená, že prostor, kde se záchranáři věnují pacientovi, je neprodyšně oddělený nejen od okolí, ale i od kabiny řidiče. S ním záchranáři v případě potřeby mohou komunikovat přes interkom.

Vozidlo ZZS LK, které je vybaveno pro převoz pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc Pořízení vozidla, které včetně vybavení stálo 5 452 260 korun, je spolufinancováno z Integrovaného regionálního operačního programu 2014 - 2020, REACT - EU v rámci projektu s názvem: „ZZS LK - Pořízení vozidla HART a videolaryngoskopů", jenž byl vypsán jako reakce Unie na pandemii Covid-19.

Součástí dodávky je i takzvaný biovak, který umožní dočasnou izolaci pacienta s podezřením na infekční onemocnění tak, aby nebylo ohroženo zdraví osob v bezprostředním okolí. Jeho velkou výhodou je velmi výkonná filtroventilační jednotka, díky které není převážený pacient vystaven rizikové kumulaci CO2.

V prostoru pro pacienty je zabudovaná germicidní lampa a celý interiér vozu je uzpůsoben pro co nejefektivnější následnou dekontaminaci. Nejsou v něm například přebytečné spáry mezi jednotlivými komponenty a zdravotnické přístroje a prostředky je možné izolovat. Dekontaminace vozu je tak možná suchou i mokrou cestou.

U nového vozu bude ZZS LK testovat i některé novinky. Je vybaven solárním dobíjením přidaného zástavbového akumulátoru, jehož panel je umístěn na střeše vozidla. Novinkou je také nízkofrekvenční siréna - v nízkých frekvencích zvuk lépe prostupuje překážkami a způsobuje pocit vibrací. V hustém provozu tak výrazně zvyšuje šanci na to, že si automobilu jedoucího k zásahu všimnou ti, kteří mu mají uvolnit průjezd.

„Zdravotníci svoji úlohu během covidu plnili na výbornou. Jsem rád, že se jim pravidelně dostává patřičného moderního vybavení, které jim poskytuje potřebnou ochranu. Nové speciální vozidlo pro převoz pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu a biologické ohrožení je toho dobrým příkladem. Moc mě také těší, že jsme jim jako Liberecký kraj mohli darovat automobil Mercedes Sprinter určený pro zásahy v krizových situacích," uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Speciální Mercedes Sprinter, který záchranářům daroval Liberecký kraj, je totiž dalším přírůstkem vozového parku ZZS LK. Vůz je určen pro krizovou připravenost ZZS LK, bude tedy vyjíždět například k událostem s hromadným postižením osob. Vůz je vybaven vlastní elektrocentrálou, satelitním telefonem, obrazovkou, PC či tiskárnou. Použit může být nejen jako štábní vůz, ale také jako zázemí pro posádky při dlouhotrvajících zásazích. „Moderní technika při běžných zásazích a zejména během mimořádných situací, při nichž je postiženo velké množství osob, záchranářům výrazně pomáhá. Pevně věřím, že jim nové vozidlo bude sloužit co nejlépe a snad ho budou potřebovat co nejméně. A já jim za jejich práci moc děkuji," uzavřel člen rady Libereckého kraje pro resort zdravotnictví Vladimír Richter.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nové posily flotily sanit ZZS LK vyjíždějí do terénu
Potřetí slavnostně ocenili zaměstnance ZZS LK
Záchranáři uspořádali třídenní cvičení s polskými kolegy
Čtyři nové vozy pro lékařské posádky ZZS
Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti
ZZS vyhlásila sbírku pro rodinu zesnulého kolegy Miroslava Beneše
Cvičení řidičů ZZS LK proběhlo ve vojenském prostoru Ralsko již potřetí
Den linky 155 si připomínáme 15. května
Řidiči sanitek soutěžili v krajském kole českého šampionátu
Kraj dá na provoz zdravotnické záchranné služby dalších 27 milionů
ZZS Libereckého kraje má akreditaci svědčící o kvalitě služeb
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace