Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou

21.09.2021 17:35:46 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou

Práce zdravotníka s sebou někdy nese těžké chvíle. Ne vždy se všechno podaří, ne každý pacient odchází domů, ne každého se - v případě záchranářů - podaří předat do nemocnice. Na místě události většinou pomáhají situaci zvládnout psychosociální interventi složek IZS. Zaměstnancům pak pomáhají speciálně vyškolení peeři z vlastních řad.

Pro zasažené rodiny jsou k dispozici proškoleni interventi ZZS. Peeři a interventi jsou odborně zastřešeni Systémem psychosociální intervenční služby (SPIS).

Více než stovka se jich od 19. 9. do 21. 9. 2021 sešla na celorepublikové konferenci v Jablonci nad Jizerou, aby si předali své zkušenosti a seznámili se s novými postupy. Ve Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v současné době pracuje dvanáctičlenný tým peerů a interventů, kteří se starají nejen o pacienty a jejich blízké, ale právě i o pomoc kolegům. Jak taková pomoc vypadá?

„Pokud některý z našich zaměstnanců cítí, že nějakou situaci nezvládá a že je pro něj těžká, má možnost zavolat jednomu z našich peerů a vše s ním probrat. Nemusí jít vždy o těžký zásah, který bohužel nedopadne dobře, může mít třeba i pocit vyhoření. Peer s ním jeho situaci probere, nabídne mu jiný pohled na věc. Někdy pomůže i jen to, že kolegu vyslechne," vysvětlila Vendula Kolářová, psycholožka, která je vedoucím týmu SPIS ZZS LK a jeho odborným garantem.

Peeři a interventi při ZZS LK pracují již téměř 10 let, jejich velká potřeba se ukázala v roce 2017 po zásahu u dopravní nehody, kde zemřeli čtyři mladí lidé. Po ní se do té doby v podstatě dvoučlenný tým začal rozrůstat. „Nikdo z nás není stroj. Příběhy lidí, ke kterým vyjíždíme, nás samozřejmě vždy nějak zasáhnou. Někdy se s tím zvládneme vyrovnat sami, někdy to už ale nejde," říká Kolářová. Obzvlášť náročné jsou podle jejích zkušeností pro zdravotníky výjezdy k malým dětem.

Interventi a peeři se velmi osvědčili i v době nejsilnější pandemie Covid 19, když byla jejich pomoc dostupná veřejnosti i kolegům zejména po telefonu. Běžná už je i jejich přítomnost u hromadných neštěstí. Interventi ZZS LK byli jako výpomoc kolegům přítomni například v obcích zasažených tornádem. Pro všechny zdravotníky je nadále poskytována nonstop telefonická podpora na Peerlin na telefonním čísle 530 331 122.

Již 16. ročník konference SPIS - PEER letos pořádá Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec a pod záštitou radního pro zdravotnictví Libereckého kraje Vladimíra Richtera. Konferenci, na kterou se sjeli SPIS peeři z celé republiky, Liberecký kraj i finančně podpořil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberečtí policisté zachránili lidský život
Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace