Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou

21.09.2021 17:35:46 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou

Práce zdravotníka s sebou někdy nese těžké chvíle. Ne vždy se všechno podaří, ne každý pacient odchází domů, ne každého se - v případě záchranářů - podaří předat do nemocnice. Na místě události většinou pomáhají situaci zvládnout psychosociální interventi složek IZS. Zaměstnancům pak pomáhají speciálně vyškolení peeři z vlastních řad.

Pro zasažené rodiny jsou k dispozici proškoleni interventi ZZS. Peeři a interventi jsou odborně zastřešeni Systémem psychosociální intervenční služby (SPIS).

Více než stovka se jich od 19. 9. do 21. 9. 2021 sešla na celorepublikové konferenci v Jablonci nad Jizerou, aby si předali své zkušenosti a seznámili se s novými postupy. Ve Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v současné době pracuje dvanáctičlenný tým peerů a interventů, kteří se starají nejen o pacienty a jejich blízké, ale právě i o pomoc kolegům. Jak taková pomoc vypadá?

„Pokud některý z našich zaměstnanců cítí, že nějakou situaci nezvládá a že je pro něj těžká, má možnost zavolat jednomu z našich peerů a vše s ním probrat. Nemusí jít vždy o těžký zásah, který bohužel nedopadne dobře, může mít třeba i pocit vyhoření. Peer s ním jeho situaci probere, nabídne mu jiný pohled na věc. Někdy pomůže i jen to, že kolegu vyslechne," vysvětlila Vendula Kolářová, psycholožka, která je vedoucím týmu SPIS ZZS LK a jeho odborným garantem.

Peeři a interventi při ZZS LK pracují již téměř 10 let, jejich velká potřeba se ukázala v roce 2017 po zásahu u dopravní nehody, kde zemřeli čtyři mladí lidé. Po ní se do té doby v podstatě dvoučlenný tým začal rozrůstat. „Nikdo z nás není stroj. Příběhy lidí, ke kterým vyjíždíme, nás samozřejmě vždy nějak zasáhnou. Někdy se s tím zvládneme vyrovnat sami, někdy to už ale nejde," říká Kolářová. Obzvlášť náročné jsou podle jejích zkušeností pro zdravotníky výjezdy k malým dětem.

Interventi a peeři se velmi osvědčili i v době nejsilnější pandemie Covid 19, když byla jejich pomoc dostupná veřejnosti i kolegům zejména po telefonu. Běžná už je i jejich přítomnost u hromadných neštěstí. Interventi ZZS LK byli jako výpomoc kolegům přítomni například v obcích zasažených tornádem. Pro všechny zdravotníky je nadále poskytována nonstop telefonická podpora na Peerlin na telefonním čísle 530 331 122.

Již 16. ročník konference SPIS - PEER letos pořádá Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec a pod záštitou radního pro zdravotnictví Libereckého kraje Vladimíra Richtera. Konferenci, na kterou se sjeli SPIS peeři z celé republiky, Liberecký kraj i finančně podpořil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.

Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů

Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Jablonci nad Nisou proběhly kontroly ubytoven
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách

Nejčtenější články

08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
10.10.: K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace