Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
21.09.2021 17:35:46 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Práce zdravotníka s sebou někdy nese těžké chvíle. Ne vždy se všechno podaří, ne každý pacient odchází domů, ne každého se - v případě záchranářů - podaří předat do nemocnice. Na místě události většinou pomáhají situaci zvládnout psychosociální interventi složek IZS. Zaměstnancům pak pomáhají speciálně vyškolení peeři z vlastních řad.
Pro zasažené rodiny jsou k dispozici proškoleni interventi ZZS. Peeři a interventi jsou odborně zastřešeni Systémem psychosociální intervenční služby (SPIS).
Více než stovka se jich od 19. 9. do 21. 9. 2021 sešla na celorepublikové konferenci v Jablonci nad Jizerou, aby si předali své zkušenosti a seznámili se s novými postupy. Ve Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v současné době pracuje dvanáctičlenný tým peerů a interventů, kteří se starají nejen o pacienty a jejich blízké, ale právě i o pomoc kolegům. Jak taková pomoc vypadá?
„Pokud některý z našich zaměstnanců cítí, že nějakou situaci nezvládá a že je pro něj těžká, má možnost zavolat jednomu z našich peerů a vše s ním probrat. Nemusí jít vždy o těžký zásah, který bohužel nedopadne dobře, může mít třeba i pocit vyhoření. Peer s ním jeho situaci probere, nabídne mu jiný pohled na věc. Někdy pomůže i jen to, že kolegu vyslechne," vysvětlila Vendula Kolářová, psycholožka, která je vedoucím týmu SPIS ZZS LK a jeho odborným garantem.
Peeři a interventi při ZZS LK pracují již téměř 10 let, jejich velká potřeba se ukázala v roce 2017 po zásahu u dopravní nehody, kde zemřeli čtyři mladí lidé. Po ní se do té doby v podstatě dvoučlenný tým začal rozrůstat. „Nikdo z nás není stroj. Příběhy lidí, ke kterým vyjíždíme, nás samozřejmě vždy nějak zasáhnou. Někdy se s tím zvládneme vyrovnat sami, někdy to už ale nejde," říká Kolářová. Obzvlášť náročné jsou podle jejích zkušeností pro zdravotníky výjezdy k malým dětem.
Interventi a peeři se velmi osvědčili i v době nejsilnější pandemie Covid 19, když byla jejich pomoc dostupná veřejnosti i kolegům zejména po telefonu. Běžná už je i jejich přítomnost u hromadných neštěstí. Interventi ZZS LK byli jako výpomoc kolegům přítomni například v obcích zasažených tornádem. Pro všechny zdravotníky je nadále poskytována nonstop telefonická podpora na Peerlin na telefonním čísle 530 331 122.
Již 16. ročník konference SPIS - PEER letos pořádá Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec a pod záštitou radního pro zdravotnictví Libereckého kraje Vladimíra Richtera. Konferenci, na kterou se sjeli SPIS peeři z celé republiky, Liberecký kraj i finančně podpořil.
Související články
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Částečná uzavírka v jablonecké ulici Průmyslová
Do konce září potrvá částečná uzavírka v ulici Průmyslová (pozemek p. č. 2382/3), v místě výstavby nové výjezdové základny rychlé záchranné služby (naproti domům čp. 2768/59 a 2767/61). Uzavírka v ulici bude probíhat přibližně 5-6krát do měsíce, vždy dle aktuální potřeby stavebních prací. Jejím důvodem je manipulace jeřábu a provádění jeřábnických prací v rámci výstavby.
Nejnovější články
VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Druhé kolo krajského přeboru opět vítězné pro dorostence LIAZU
Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
Knoflíkový bižuterní kurz se koná 31. května
Památky se zapojí do Noci kostelů a Víkendu otevřených zahrad
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
21.05.: Jablonec nad Nisou ožije čtyřnásobnou dávkou kultury a zážitků
20.05.: FOTO: Velké Hamry vybojovaly důležitou domácí výhru
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.