Látal sáhl do sestavy a Baník hapal

01.11.2023 12:08:23 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká bilance je letos zatím nejhorší v historii, do Ostravy mířili k 60. vzájemnému utkání a historicky nejčastější výsledek ze vzájemných zápasů 1:1 byl asi snem. Ale pozor! Vloni Jablonec s Baníkem dvakrát plichtil a ve Vítkovicích 2:1 vyhrál, takže žádné stažené gatě, když brod je ještě daleko.

FC Baník Ostrava - FK Jablonec 0:1 (0:0)

Někdejší spoluhráči z Olomouce trenéři Hapal s Látalem šli tedy do „bratrovražedného" boje v těchto sestavách:

* FC Baník Ostrava: Letáček - Ndefe (62. J. Juroška), Lischka (C), Pojezný, Kpozo - Rigo - Buchta (88. Fadairo), Šín, Kubala (62. Almási), Ewerton - Tanko (77. Ji. Klíma). Náhradníci: Markovič - Frydrych, Kaloč, Blažek, Madleňák. Trenér: Pavel Hapal.

* FK Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado (85. F. Souček) - Čanturišvili, Martinec, Houska (90+1. Hübschman), Kratochvíl (C), Polidar - Alégué (64. Chramosta), Krulich (64. Pleštil). Náhradníci: Fendrich - Náprstek, Jovović, Černák. Trenér: Radoslav Látal.

Trenér Látal dlouhodobě pláče nad absencí hrotového útočníka, po Doležalovi Pelta žádného takového do týmu nenalákal. A tak osm gólů v lize je výsledek střelecké neschopnosti. A protože to už trvá hrozně dlouho, Látal do toho sáhl. Do obrany se vrátil Hurtado a jinak stopera Martince vyslal do halvu s úkolem častých návštěv soupeřova vápna. A ono to fungovalo! Jablonec už dlouho drží gólman Hanuš, nejinak to bylo ve Vítkovicích a již v 15. minutě po akci Tanka naznačil, že to s ním domácí střelci nebudou mít snadné. Ve 25. vysprintoval Krulich a domácí Letáček ve spolupráci se Šinem museli ukázat, že je Baník neplatí za nic. Ve 28. minutě hostující obrana nechala v klidu Pojezného, ten poslechl povel tribun „bij" a vydařenou pumelici musel u tyče likvidovat opět vrchní hasič Hanuš. Ve 35. minutě měl Jablonec k mání vedoucí gól: Letáček si zablbnul, Alégué uletěl, ovšem sám před prázdnou bránou ve vápně nezkoordinoval rychlost se zpracováním míče a byla z tutovky jenom boční síť!

Baník hnán ochozy se začal rojit jako vosy na slunci a již ve 46. minutě brazilský šikula Ewerton pěkně vypálil, ale Hanuš opět ukázal, že stojí v bráně na pevných nohou. V 64. minutě Látal střídal, přišli čerství a s velkou chutí Chramosta s Pleštilem a nad Baníkem se začalo smrákat. Předtím měl ještě velkou šanci Polidar, dobře vystřelil, ovšem Letáček je také dobrý gólman. V 70. přišla druhá jablonecká tutovka, měl ji rychlonožka Pleštil, unikl jako za nedávných časů, ale svoje sólo proti Letáčkovi neproměnil. Skvělý zákrok ostravského gólmana! O 79. minutě se asi bude ještě mluvit, to Houska nesmyslně fauloval Ewertona (žlutá), faulovaný ho v odvetě nakopl, ale červené nepochopitelně unikl.

Ale to v 84. už nikomu nevadilo. Jabloneckým se povedl útok, Houska dal před vápnem kolmici (tečovanou) na nabíhajícího Honzu Chramostu a hráč, mířící k ligové stovce, Letáčka s přehledem prohodil - 0:1. A to ještě v 90. v době velkého baníkovského šturmu Lischka zapomněl, že už nehraje za Jablonec, pěkně namazal Pleštilovi, ale Letáček to dobře přečetl a gólu skvělým vyběhnutím zabránil. Nastavovaly se dlouhé minuty, ale přes odchod zraněného Hurtada i s pomoci „staříka" Tomáše Hübschmana Jablonec snad pro někoho i nečekané vítězství ubránil. Velká euforie a dokonce i úsměv trenéra Látala. Ten měl asi také svoji jabloneckou premiéru.

Zápasová statistika:

Branky: 84. Chramosta (Houska).
Karty: 69. Buchta (OVA), 90. Fadairo (OVA) - 79. Houska (JAB), 86. Polidar (JAB), 90. F. Souček (JAB), 90+2. Hübschman (JAB), 90+5. Čanturišvili (JAB), 90+7. Hanuš (JAB).
Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 5:1. Rohy: 11:5. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 16:17.
Rozhodčí: Klíma - Kubr, Pečenka, VAR: Machálek.
Diváci: 8330.

Pozápasová slova jabloneckého trenéra:

„Jsme šťastní za tři body. Jsou to důležité body z těžké a horké půdy. Vyšel nám náš záměr. Hlavně práce do defenzívy byla velice dobrá. Chtěli jsme dobře bránit. Pracovali jsme dobře, už v první půli zahodil velkou šanci Alégué. V začátku druhé půle jsme byli zataženější, ale žádnou vyloženější šanci jsme domácím nedovolili. Dali jsme do hry další dva útočníky, jen Pleštil zahodil dvě tutovky. Vyšlo nám to velice dobře i s Kubou Martincem, který hrál vlastně skoro na hrotu. On je nepříjemný, hrál na tomto postu už v závěru s Bohemkou. Hrál to už za mlada. Je obětavý, chodí do všeho. Celkově musím kluky pochválit, takových zápasů jsme hráli víc, a dneska nám to konečně vyšlo. Hráčům jsem slíbil večeři. Tlak na nás byly veliký. Dneska to z nás spadlo. Tři - čtyři kola jsme nehráli špatně. Nehraje se na krásu, ale na body. Doufám, že nám to teď pomůže. Už se na tu tabulku dívá lépe."

Souhlas trenére! Tým se prezentoval, tak jak má. Odpustil si tradiční silvestrovskou minelu v obraně, vypracoval si čtyři čisté tutovky z nichž alespoň Chramosta zachoval chladnou hlavu a skvělé Houskovo prostrčení proměnil. Psát o Honzovi Hanušovi by bylo nošením dříví do lesa a nový úkol pro Martince je životaschopný a účinný. Mladý Krulich roste před očima každým zápasem a Honza Chramosta, je-li v klidu, je nepostradatelný. Ať už v základní sestavě či při střídání, jeho gólový apetit je pořád viditelný a co víc, Chramovi chybí do klubu ligových kanonýrů devět či deset gólů! S pomocí trenéra a spoluhráčů by mohl mít Jablonec po nezapomenutelném Lafatovi dalšího! Shrnuto: Jablonec se v Ostravě představil jako tým, který ví o co hraje a dal tomu odpovídající nasazení, bojovnost i zápal do hry. Konečně chtělo by se napsat, ale díky za to!

Liga pokračuje, v sobotu 4. 11. v 15 hodin se na Střelnici představí Sigma Olomouc, tedy žádní nazdárkové a po Hapalovi bude Látal hrát opět „proti svým." Tak držíme palce a za Ostravu dík!