Tak tentokrát by tleskal i Houba

28.08.2023 15:55:50 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Tři zápasy venku, doma Sparta a teď Slavia, tomu se říká los! Se Spartou to dopadlo špatně, všeobecně se čekalo, že se Slávií přijde repete. Ale od začátku: fotbalové odpoledne začalo vzpomínkou na nezapomenutelného Rudu Svobodu, jehož památce zatleskali i slávističtí fanoušci i hráči. Není divu, vždyť největší jablonecká legenda odvedla dobré služby i týmu z Edenu.

FK Jablonec - SK Slavie Praha1:1 (1:0)

Trenér Trpišovský udělal v sestavě velkou rotaci, domácí Látal do toho řízl skutečně parádně, konečně, chtělo by se říct!

Sestavy obou týmů:

* FK Jablonec: Hanuš - Slávik, Hurtado, Tekijaški, Polidar - Souček, Hübschman (C), Kratochvíl - Pleštil (62. Drchal), Čanturišvili (90+2. Štěpánek), Jovović (69. Černák). Náhradníci: Fendrich - Alégué, Krulich, Chramosta, Houska, D. Souček.

* SK Slavia Praha: O. Kolář - Holeš, Ogbu, Bořil (C) - Tomič (79. Douděra), Provod, Hromada (46. P. Ševčík), Wallem (46. Zafeiris) - Jurečka, Tijani (61. Chytil), Van Buren (46. M. Jurásek). Náhradníci: Mandous - Masopust, Ogungbayi, Schranz, Tecl, Vlček.

Slavia začala jako dobře namazaný stroj, převzala otěže hry a když ve 12. minutě Hurtado otevřel prostor před vlastní bránou, našel Tomič v šanci Tijaniho, ale ten bránu naštěstí netrefil. V 19. poslal do dobré akce Hübschman Pleštila, a ten zpoza vápna prudce vystřelil k tyči, Kolář byl na zemi včas. Ve 37. minutě šel Hurtado před vápnem do souboje jako buldozer, byl z toho nebezpečný trestný kop Jurečky, ale ani nadvakrát míč houštinou těl neprošel.

Závěr poločasu byl infarktový. Ve 40. minutě až s pomocí VAR byla odhalena Čanturišviliho ruka, byla z toho penalta a Jurečka si šel pro slávu: nedošel, naopak, slávu získal domácí gólman Hanuš, který Jurečkovi střelu vyrazil, nádhera! Ve 43. minutě přistál míč v síti brány, kde se to nečekalo, v té slávistické. Jovovič nasprintoval na slávistickou polovinu, přihrál Pleštilovi, a ten vstřelil přes vybíhajícího Koláře gól! Slávisté ještě přidali do kroku, snažili se rychle vyrovnat a ve 45+2 se jim to povedlo, naštěstí Jurečku přihrávajícího střílejícímu Tijanimu pro domácí nachytal u přihrávky VAR v ofsajdu.

Vyrovnat se hostům podařilo hned ve 48. minutě, Bořil prudce vypálil, Hanuš stihl míč jenom vyrazit do míst, kde stál Holeš, a ten pod břevno srovnal stav na 1:1. Tlak Slávie narůstal, ovšem Jablonečtí bojovali jako lvi. Blízko ke gólu měli hosté v 82. minutě po centru Juráska, tečoval Chytil ale naštěstí jenom do boční sítě. V 87. skončil míč v Hanušově síti, ale VAR byl bdělý a nachytal střelce Jurečku opět v ofsajdu. Zápasové halali přišlo v 91. minutě, to Zafeiris z ideální pozice zahrával trestný kop, ale míč do sítě nenacpal. Zápas skončil a byla z toho velká euforie a kdyby na svém místě seděla jablonecká legenda Ruda Svoboda, určitě by řekl: ano pánové, takhle se bojuje o body!

Zápasová statistika:

Branky: 43. Pleštil (Jovović) - 48. Holeš. Neproměněná penalta: 42. Jurečka (SLA), brankář Hanuš zneškodnil.
Karty: 35. Hurtado (JAB), 44. Slávik (JAB), 72. F. Souček (JAB), 90. Hübschman (JAB) - 32. Tijani (SLA), 72. Bořil (SLA), 78. Ogbu (SLA).
Držení míče: 31 % : 69 %.
Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 5:4. Rohy: 2:6. Ofsajdy: 3:3. Fauly: 17:19.
Rozhodčí: Černý - Kubr, Volf. Diváci: 4511.

Ruku na srdce, úspěch Jablonce proti favoritovi čekal málokdo. Rozhodlo to, že se trenér Látal po Radovi a Horejšovi konečně rozhodl udělat něco s pomalým středem jabloneckého pole. Některé změny byly až šokující, ale vyšly! Pleštil na hrotu předvedl daleko lepší výkon, než kdykoli na křídle. Základ úspěchu položil Hanuš, který nedovolil skórovat Jurečkovi z penalty.

Organizaci obrany si vzal na starost kapitán Tomáš Hübschman, čtyřicátník odehrál více jak sto zápasových minut, a to jablonecké defenzívě rozhodně prospělo, klobouček Tome! Hurtado roste ve výborného stopera, nebojí se taky jít dopředu a dostal taky od soupeře parádně nakopáno. K dirigentské roli se pomalu ale jistě dere Filip Souček, host ze Sparty. Rozhodující však byla rychlost, kterou hráči do týmu přinesli. Střídající Drchal hodně zlobil, prostě byl to poctivě vybojovaný zápas a bod, jenž má svoji cenu. Tak snad se konečně blýská na lepší časy i v Jablonci, ale doplnit tým potřebuje!

Pikantérii příštího kola bude zápas v Českých Budějovicích, kde se představí právě Jablonec. V minulé sezoně tam dostali Jablonečtí pěkný výprask, bude to tentokrát lepší?

Zápas hodnotil trenér Radek Látal:

„Zápas jsme postavili na rychlostních typech. Chtěli jsme se rehabilitovat fanouškům za Spartu. Vyztužili jsme střed, chtěli jsme dobře bránit. I presink byl vysoko, dařilo se nám. Jenže přišla chyba a penalta. Bylo to dramatické. Vedli jsme a hráčům jsem kladl na srdce, aby vydrželi prvních deset minut, že by hosté mohli znervóznět. Jenže jsme inkasovali. Slavia si poté vytvořila situace, standardky, ale my jsme dobře bránili. Bod bereme, věřím, že nás to nastartuje hlavně psychicky, když hrajeme vyrovnanou partii se Slávii. Ponaučili jsme se ze Sparty, dneska jsme dobře běhali. Body nám ale stále chybějí, ale ten dnešní je důležitý pro psychickou pohodu."

Na Střelnici se hrál v neděli strhující zápas, bod je pro domácí celek odměnou, a fanouškové to určitě ocenili. Příštího soupeře si můžeme prohlédnout již v úterý, protože v MOL Cupu bude Dynamo České Budějovice hrát ve Velkých Hamrech. No a po Budějicích je na pořadu derby se Slovanem Liberec. Tenhle fotbalový podzim má tedy opravdu pro Jablonec pořádné grády!