Brankář Jedlička uspal jablonecké střelce

26.10.2023 13:48:48 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

42. vzájemný duel Jablonce a Bohemians se odehrál na jablonecké Střelnici. Jablonec zvítězil 22x, soupeř 9x a zbylých 10 zápasů skončilo remízou. Klokanům bylo z loňské sezony co oplácet, Bohemka zvítězila na Střelnici 3:0 a v jarní odvetě v Ďolíčku 4:1. Zápas se hrál až večer, odpoledne dostal přednost projekt Jablonec hasičům.

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Do utkání vyslali oba trenéři, domácí Látal a hostující Veselý tyto hráče:

* FK Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Martinec, Tekijaški, Polidar - Pleštil (64. Alégué), Kratochvíl, Houska, Čanturišvili - Krulich (72. Ikaunieks), Chramosta (C) (64. Jovović). Náhradníci: Fendrich - Hübschman, F. Souček, Schön, Náprstek, Černák. Trenér: R. Látal.

* Bohemians Praha 1905: Jedlička - Hůlka, Vondra, Hybš - M. Dostál (C) (57. Köstl), Smrž, Jánoš (81. Jindřišek), Kovařík (66. Křapka) - Beran, M. Kozák (66. Jan Matoušek), Prekop (57. Puškáč). Náhradníci: Valeš, Reichl - Mužík, Ad. Kadlec, Hála, R. Hrubý. Trenér: J. Veselý.

Jablonec klesl v tabulce na předposlední místo, a tak není divu, že do zápasu vstoupili domácí jako uragán. A hned z první akce byl gól na spadnutí: Krulich pěkně unikl, přihrál Čanturšvilimu, ale navrátilec do klokaní sestavy Hůlka zabránil téměř jistému gólu. Ve 4. minutě zakončil svoji akci Chramosta, ale Jedlička vytáhl skvělý zákrok a míč zpacifikoval. Ve 12. poslal Kratochvíl míč na Housku, od něho šel centr na Chramostu, ale s jeho hlavičkou si host z Plzně v klokaní bráně opět poradil. Ve 25. minutě se klokanům povedla hezká akce, rtuťovitý Beran ji založil, Kozák na centroval, domácí stoper Tekijaški nezvládl svoje tělo a spadl a Prekop pohodlně poslal z jasné šance míč za Hanušova záda - 0:1.

Ano, kdo to tvrdil, že fotbal nemá logiku? Ale to nebylo v první půli všechno. Ještě ve 40. minutě měl velkou šanci Kozák, málem obešel i Hanuše, přihrál do tutovky Smržovi, ale ten to zazdil. V poslední minutě prodloužení půle dostal míč do sítě Kratochvíl po pěkném centru Štěpánka, ale zvednutý praporek a VAR radost domácím utnul.

Ve druhé půli domácí svůj tlak zvýšili do nevídaných rozměrů. V 56. minutě protlačil Krulich míč na Pleštila, ale ten z úhlu a z poměrné blízkosti míč do sítě nepropálil. Oba celky střídaly, vstupem na hřiště se Pepa Jindřišek stal nejstarším hráčem, co kdy nastoupil v lize a zatímco odvolání Chramosty bylo docela překvapením, příchod Alegue za Pleštila tlak domácích ještě navýšil. V 81. minutě si Polidar vzpomněl, jak má nebezpečnou svoji levačku, dobře vypálil k tyči ale Jedlička skvěle zachránil. Poslední šanci dostali domácím trestným kopem v 89. minutě, bylo to z ideální vzdálenosti, ale Čantušvili vypálil do hostujícího beka a tečovaný míč skončil sice na druhé straně než gólman klokanů, ale bohužel i mimo bránu.

Zápasová statistika:

Branky: 25. Prekop (M. Kozák)
Karty: 23. Krulich (JAB) - 21. Prekop (BOH), 87. Křapka (BOH), 90+3. Hybš (BOH).
Držení míče: 71 % : 29 %.
Střely na branku: 8:1. Střely mimo: 1:0. Rohy: 14:2. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 4:19.
Rozhodčí: Všetečka - Ratajová, Novák
Diváci: 2613

K zápasu řekl trenér Látal:

„Jsme zklamaní z výsledku, ale určitě ne z předvedené hry. Začátek utkání byl z naší strany dobrý. Dobře jsme Bohemku presovali a dostávali se před branku. Jenže jestli to jsou vlastně šance? Máme více ze hry, tlačíme, tlačíme, ale úplně vyložené šance to nejsou. Dvacet minut jsme hráli na soupeřově polovině. Jenže pak jsme inkasovali branku z ojedinělého brejku. Byl tam prohraný souboj s Beranem, balon se dostal do křídelního prostoru do vápna a inkasovali jsme. Konec první půle zase tlačíme, tlačíme, ale bez efektu. Chyběla nám tam finální fáze. V začátku druhé půle jsme sestavu ještě nechali, pak jsme chtěli oživit křídla. Oživit se to asi povedlo, ale výsledek byl takový, že jsme měli 14 rohů, ale ... Efektivita nám chybí, to opakuji pořád. Jsme jaloví v zakončení, proto nám ty body chybí a doplácíme na to. Měli jsme tam být odvážnější. Ve vápně se chováme jakoby dětsky. Nejde na mě míč, tak nehraji. Místo abychom se tam s někým srazili a míč třeba propadl. To všechno jsou situace, kde nám chybí typický hrotový útočník. Nemůžeme chtít po mladém Krulichovi, aby nám táhl takovéto utkání. Drchal má teď poraněné koleno, a úplně brzo zpět nebude," uvedl Látal. „Po zápase jsem přišel do šatny a všichni svěšené hlavy. Co těm klukům mám povědět? My jsme ten zápas neodchodili, nehráli jsme špatně. Chtěli jsme. Bylo tam nasazení, průniky. Byly tam dobré věci, které jsme v týdnu dělali na trénincích. Ale ta efektivita..."

Takové zápasy se prostě hrají, klokani trefili bránu jedinkrát a byl z toho gól, domácí osmkrát a nic. Převahu měli drtivou, ale když už se dostali do šance, byl tu naprosto neprůstřelný Jedlička, tento gólman předvedl v Jablonci naprosto heroický výkon. Domácím šlo vytknout hlavně to, že se někteří borci asi špatně obuli. Jednou v tu chvíli už útočník Martinec podklouzl, když po centru Jovoviče z toho mohla být tutovka, potom se zřítil ve vápně Čanturšvili, ale klouzali i jiní. Však i Tekijaškimu u té minely před jediným gólem zřejmě podklouzly nožky. Ale to jen tak na okraj. Poslední dobou však mile překvapují nevšední výkony Štěpánka, vzadu si to uhraje a jeho centry a přihrávky do vápna soupeře patří k nejnebezpečnějším zbraním Jabloneckých.

Bohemka vyhrála s velkou klikou a případy, kdy má prostě svůj den gólman, pamatujeme třeba z Chile 1962, kdy Schroif doslova zlikvidoval jak Maďary či Španěly i s di Stefanem, Puskásem a Gentem. Ale takových zápasů bylo určitě i v mladší historii.

No nic, situace v tabulce se nelepší a s přibývajícími sehranými koly bohužel body moc nepřibývají.

Liga pokračuje, v sobotu v 18 hodin se Jablonec představí v Ostravě s Baníkem a týden nato přijede na Střelnici Olomouc.