61. derby: Ten bod je docela zlatý

19.09.2023 19:08:08 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Veledůležitý zápas pro oba celky, krásné počasí, vynikající trávník, přes tři tisícovky diváků a nakonec výsledek, který nepotěšil asi ani jednoho z rivalů.

FK Jablonec - FC Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Trenéři Látal a Kozel poslali do derby tyto hráče:

* FK Jablonec: Hanuš - Černák (27. Jovović), Tekijaški, Hurtado, Polidar - Čanturišvili, Hübschman (62. Houska), F. Souček (82. Alégué), Kratochvíl - Chramosta (C), Drchal (46. Krulich). Náhradníci: Fendrich - Štěpánek, Schön, D. Souček, Martinec, Slávik. Trenér: Látal.

* FC Slovan Liberec: Vliegen - Fukala, Chaluš, Mikula (C) - Preisler (72. Hudák), Červ, Doumbia (88. Rabušic), Žambůrek, Ghali - Kulenović (72. Okoh), Tupta (59. Frýdek). Náhradníci: Bačkovský - Lehoczki, Varfolomejev, Višinský, Horský. Trenér: Kozel.

Od první minuty bylo jasné, že hrát derby přijel hlavně Liberec. Hned v úvodní minutě si vypracoval šanci Doumbia, ale Hanuš dal najevo, že se na derby připravil výborně a míč u tyče lapil. V 6. minutě se udála záležitost, která dala zápasu ráz. Hosté se vyrojili do útoku, do střely se vleže vřítil Tekijaški a hosté vehementně reklamovali ruku. Ona byla, ale kam si ji hráč v pádu měl dát! Zatímco sudí Berka zkoumal situaci s Varem, hráči se před bránou málem poprali. Verdikt byl: penalta! Míč si postavil Tupta a s Hanušem si poradil - 0:1.

Liberecká smršť však pokračovala. V 17. minutě Žambůrek poslal na Ghaliho, ale ten poslal míč někam na Petřín. Ve 27. se zranil po souboji Černák, který tak mile překvapil v utkání reprezentační jednadvacítky. A na hřiště přišel Jovovič. Ve 42. mohli výborně hrající hosté rozhodnout, Tekijaški uklouzl, Tupta se kolem něj prohnal jako expres, dal Kulenovičovi, ale ten střílel pánu Bohu do oken, velká klika pro domácí.

Než diváci pořešili, který tým vlastně vyhraje derby, dali domácí v 53. minutě gól! Polidarův roh poslal za Vliegenova, ve vápně našel Tekijaški a ten v akrobatické pozici zády k brance umístil balon k tyči. Šestadvacetiletý srbský obránce se dočkal prvního gólu v české lize. A hra se naprosto změnila: Slovanu jako by plichta stačila, Jablonec přidal i vlivem střídání na pohybu i důrazu a z utkání, ve kterém dlouho byli domácí jako fotbaloví školáci se najednou stal zcela vyrovnaný zápas. A začaly se rodit i šance: v 58. minutě se předvedl mladý Krulich, ale na Polidara a host ze Sparty trefil boční síť. V 68. se odehrálo v jablonecké vápně úplné drama. Žambůrek poslal míč před Hanuše, ten se odrážel od domácích hráčů jako na kulečníku a neskončil v síti jenom zázrakem. V 80. prošel jako tank mladý Krulich, vypálil na Vliegena pěknou pumelici, kterou gólman Slovanu vykryl.

Zápasová statistika:

Branky: 53. Tekijaški (Polidar) - 8. Tupta (pen.).
Karty:   8. Tekijaški (JAB), 31. Jovović (JAB) - 8. Chaluš (LIB), 61. Červ (LIB), 85. Žambůrek (LIB), 90+3. Hudák (LIB).
Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 5:4. Rohy: 7:6. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 14:19.
Rozhodčí: Berka - Pečenka, Vyhnanovský.
Diváci: 3 650

Zápas hodnotí trenér Látal, který se ani na osmý pokus s týmem nedočkal vítězství.

„Také bych ten zápas rozdělil na dva poločasy. V prvním nás rozhodila penalta, dlouho se tam nehrálo, bylo tam pošťuchování, celkově nás to vyhodilo úplně z rytmu a ze hry. První poločas byla pak špatný. Přitom jsme si v týdnu něco nachystali, ale neplnili jsme z toho nic. V poločase byla bouřka v kabině, pak jakoby se v nás něco rozsvítilo a hned jsme byli lepší, už to pak byl jiný Jablonec. Začali jsme dostupovat hráče, dostávali jsme se tam po stranách. Povedlo se nám proměnit standardní situaci, ale měli jsme lépe využít těch šancí, bohužel už to nestačilo. Některé rozhodnutí rozhodčího ale nechápu. Že měl jít ve dvacáté minutě ven Chaluš po druhé žluté kartě, o tom se nemusíme bavit. Pak jsme třeba dali gól, když jsme rychle rozehráli, ale z jakého důvodu nám ho rozhodčí neuznal? Vždyť sudí neukazoval, že hrát se bude na píšťalku. Postavili jsme si balon, rozehráli jsme, gól neplatí. Já to prostě nechápu."

Ano se sudím panem Berkou se nemusel už trenér Rada a zřejmě to není sudí, co Jablonec miluje. Řada jeho verdiktů byla podivná, to je svatá pravda.

Zapomenu-li na první poločas, potom by se mohlo zdát, že mužstvo jde přece jen nahoru. Přesto v tom nejel jenom rozhodčí. Klub naprosto nesmyslně ze své webovky vyřadil diskusní stránku, fandové proto řádí na Facebooku. Jeden postřeh byl vtipný, ale je i k Látalově zamyšlení. Píše se tam: „Až zanikne planeta a všude bude jen spáleniště, na místě, kde bývala Střelnice, bude navždy nedotknutelný Kratochvíl pořád v plné porci minut předvádět teatrální pády, ztrácet balony a prohrávat souboje..."

Přišlo mi to vtipné, byť Miloš skutečně ve druhé půli se s dějem utkání naprosto nepotkal. Látal by měl více pracovat s hráči jako je Alegue, i mladý Krulich mile překvapil a béčko by nemělo být tolik zapomínáno, ať už při cestách hráčů z Břízek na Střelnici, ale také opačným směrem. Méně by měl také jablonecký trenér spoléhat na to, co tady nefunguje týden co týden již mnoho měsíců. To není o likvidaci hráčů, ale o častější provětrání sestavy, což by týmu určitě prospělo.

Ve druhé půli téměř beznadějného utkání s Libercem se to jenom potvrdilo. Přičemž naprosto chápu, že v současné složité situaci jabloneckého týmu v ligové tabulce to je velice složité, ale bohužel nutné. Hlavně nepropadat pesimismu. V tabulce to sice vypadá na první pohled děsně, ale na ten druhý nikoli tragicky. Teď jen zabojovat a přispět jablonecké ligové pokladnici nějakým tím tříbodovým bonusem.

V příštím kole se Látalův Jablonec představí na novém stadionu v Hradci Králové a budou to souboj dvou trenérů, našeho Radka Látala a hradeckého a nám také známého Jožky Webera o holé živobytí, v pondělí však změna a na lavičce bude další „Jablonečan" Václav Kotal. Tak držím palce!