V Plzni se už na to dalo koukat

11.10.2023 08:37:28 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Plzeň hrála výborně na Spartě, zaletěla si osm tisíc kilometrů tam a dalších osm zpátky do Astany pro tři body v Konferenční lize, Jablonec v lize poprvé vyhrál. Přesto to papírově vypadalo na jasné body pro favorita a tím byli domácí.

FC Viktoria Plzeň - FK Jablonec 3:2 (2:2)

Trenéři Koubek a Látal poslali do zápasu tyto sestavy:

* FC Viktoria Plzeň: Staněk (78. Tvrdoň) - Jemelka, Hranáč, Dweh - Jirka, Traoré (64. Chorý), Kalvach (C), Šulc, Mosquera (78. Cadu) - Durosinmi (90+6. Kopic), M. Vydra (64. Bucha). Náhradníci: Paluska, Sýkora, Kliment, Řezník, Holík, Vlkanova. Trenér: Miroslav Koubek.

* FK Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Kratochvíl, Martinec, Houska (90+3. Alégué), Čanturišvili - Krulich (66. Drchal, 82. Jovović), Chramosta (C). Náhradníci: Fendrich - Hübschman, Schön, Nykrín, Slávik. Trenér: Radoslav Látal.

Jablonecký tým do zápasu doslova vletěl a již ve 2. minutě kopal Vakho roh, míč posílal do sítě patičkou Kratochvíl, ale Staněk je Staněk, a předvedl bravurní zákrok. V 17. poslal pozdrav Hanušovi Šulc, ale i jablonecký gólman jistě zasáhl. Ve 21. minutě přišla pro hosty pohroma: Mosquerův roh odvracel Štěpánek, ale s míčem trefil i Durosinmniho a sudí Berka ukázal na punťu. K míči se postavil Jirka a bezpečně poslal Plzeň do vedení 1:0. Ve 28. minutě mohli domácí zápas zlomit, ale Hanušův špatný výkop Durosinmi do prázdné brány neumístil. A pak přišly jablonecké minuty: ve 30. si Štěpánek v plzeňském vápně pohrál se Šulcem, přihrál přesně Krulichovi, a ten bezpečně poslal míč do sítě - šok pro domácí ochozy - 1:1. Ale to nebylo všechno, ve 34. Martinec skvěle sebral soupeři míč a ještě lépe poslal Chramostovi milimetrovou přihrávku, následovala bomba kolem bezmocného Staňka a Jablonec vedl 2:1. Strhující průběh pokračoval, ke standardce se ve 38. postavil Mosquera a nádhernou střelou do šibenice nedal Hanušovi nejmenší šanci a vyrovnal na 2:2.

Pro Jablonec senzační výsledek! Škoda, že se při vstupu do druhé půle nedokázali jablonečtí hráči soustředit, centrovaný míč na Durosinmniho sledoval Hurtado jako v divadle, do souboje nešel, navíc si naběhl na vápno Vydra a nikým neobtěžován prudce k tyči poslal domácí do vedení. To tedy byla minela!

Druhá půle už vyzněla více pro domácí celek, ale ten zahazoval jednu šanci za druhou, Durosinmni, Chorý, Šulc, Hranáč či Kopic měli na kopačkách jablonecký debakl, ale fotbal je krásný: v prodloužení kopali hosté roh, na hlavu šel i gólman Hanuš, míč propadl k Tekijaškimu, a ten z malého vápna překopl bránu! To mohla být remízová tečka byť tři body si domácí asi zasloužili a pokud by Tekijaški trefil, asi si rvali vlasy.

Zápasová statistika:

Branky: 22. Jirka (pen.), 38. Mosquera, 46. M. Vydra (Durosinmi) - 30. Krulich (Štěpánek), 34. Chramosta (Martinec).
Karty: 36. Durosinmi (PLZ), 40. Mosquera (PLZ), 90+3. Šulc (PLZ) - 45+1. Látal (JAB), 84. Hurtado (JAB).
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 6:2. Střely mimo: 7:4. Rohy: 7:2. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 13:10.
Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Leška.
Diváci: 8505.

Hodnotí trenér Látal:

„Vstup jsme měli velmi dobrý. Celkově celá první půle byla dobrá. Viktoria hrozila především ze standardek a brejků. Otočili jsme to po penaltě a vedli 2:1, jenže do poločasu jsme bohužel ještě inkasovali, což byl první důležitý moment. Za druhý moment bych označil gól v osmé vteřině druhé půle. Byla tam chyba našeho stopera, který se přemisťoval na druhou stranu. Přitom jsme hráče o poločase upozorňovali, že musí být koncentrovaní. Viktoria nás presovala a my z nakopnutého míče dostaneme branku. Takové chyby prostě nemůžeme dělat. Mohli jsme ještě v závěru vyrovnat po standardce. Ale když se dopouštíme takových chyb, nemůžeme pomýšlet na lepší výsledek. Porážka mě mrzí, hráčům ty góly budeme vyčítat. Dnes na body nestačily ani dvě branky na hřišti silného soupeře. Ale vidíme, že mužstvo jde nahoru. Naše hra už měla nějaké parametry, do kterých bychom jí chtěli dostat. Věřím, že takto body přijdou. Dnes to bohužel nestačilo."

Ano, je to tak. Jablonecký tým rozhodně mile překvapil, hlavně v první půli sehrál výbornou partii. Sestava se „uklidnila" a je to znát. Až překvapivě dobře si na beku vede Štěpánek a v záloze se výrazně zvedá Houska, že by konečně ten pravý špílmachr? Útočný tandem mladý Krulich a zkušený Chramosta dali po gólu ve dvou zápasech po sobě, což je nadějné. A zařazení Martince na defenzivní zálohu? Trefa do černého! Nyní má liga reprezentační přestávku, Látalův tým bude léčit nějaké šrámy, jsou na to dva týdny. Ale tvář, kterou začíná tým dostávat, je sympatická: konečně rychlost, důraz, bojovnost začíná být vidět, tak jen tak dál.

Po reprezentační přestávce se v neděli 22. října v 18.00 představí na Střelnici klokani, další z velmi důležitých utkání se soupeřem, který dokázal hochy ze Střelnice pěkně pozlobit!