Odešla největší legenda jabloneckého fotbalu Ruda Svoboda

20.08.2023 14:49:42 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešla největší legenda jabloneckého fotbalu Ruda Svoboda

Tuto zprávu jsme nikdy nechtěli dostat… Odešla největší legenda jabloneckého fotbalu Ruda Svoboda. V červenci oslavil 77, sedmička, to je štěstí, dvě mělo být dvojité, není tomu tak. Ta zpráva mě doslova vykolejila, pořád se mi hlavou honí vzpomínky na mého milovaného „Houbu", na to fotbalové sluníčko co svítilo všude, kam přišel.

Kde byl Ruda, tam bylo fotbalové nebe, tam byla pohoda, tam bylo drama. Drama ? Už jeho příchod do Jablonce! Rodák z Běchovic, jehož brácha Ladislav válel za Spartu po boku věhlasných borců na čele s Kvašňákem, vojákoval v žatecké Dukle. Sparťanský šíbr Vantuch měl za hotové, že Ruda nastoupí na Letnou.

Jenže jablonecký Olda Polák s Rudou ušili pěkný příběh! S pomocí šéfa Dukly-známého majora Luly-prostě, aby Rudu propustili z vojny, tak ho na týden zašili za pozdní návrat z vycházky, mezitím proběhl přestupní termín a Ruda jel z Běchovic místo na Letnou do Jablonce! Jeho brácha měl po boku Kvašňáka, Ruda měl v Jablonci po boku dalšího věhlasného sparťana Tádu Krause a hlavně, v Jablonci se doslova usadil.

Našel tu partu skvělých kamarádů - a ještě lepších fotbalistů. On nikdy nedostal kapitánskou pásku, on ji také nikdy nechtěl, ale byl za každých časů v Jablonci, na Slávii, Xaverově či Chicagu šéfem, přirozeným šéfem. Jeho životem byl sport, nejen fotbal, ale vidět byl často v Janově při volejbale, hrál tenis, prostě kde byl jakýkoli míč, tam Ruda nechyběl.

Tenkrát na druhou celostátní ligu chodilo na Střelnici pravidelně přes deset tisíc diváků, to už byl Ruda jabloneckou a všeobecně uznávanou hvězdou a osobností. Měl takový svůj rituál, při nástupu na hřiště nechal nastoupit celé mužstvo a on, s malým odstupem, si šel pro osobní potlesk jako by dával najevo, že přišel král. Fotbalový král. Maradona? Ne, Ruda Svoboda!! A jednou se to povedlo. To hlasatel Břeťa Mareš dostal za úkol přečíst před výkopem protestní věty, odsuzující Pinochetův puč v Chile. No a když Břeťa vznosně deklamoval závěr „dejte svobodu chilskému lidu!", tak na hřiště vstoupil Ruda a jakýsi vtipálek na tribuně zařval: „A kdo nám tady bude dávat góly?"

V roce 1974 byl Ruda oporou týmu trenérů Nováka a Dočkala, co vykopal první celostátní ligu. Fotbalová osobnost, šok pro české i slovenské fandy, co ho dřív neznali. Za dvě sezony nasázel 29 gólů, tři dal klokanům, dvěma zlomil tenkrát tým mistrů ze Slovanu Bratislava, byl velkým dirigentem a na hřišti dominoval. Pomohl štírkovi Štarchovi a právě jejich spolupráce v premiéře před 18 tisíci diváky poslala Spartu domů s porážkou 1:3. Za Jablonec vstřelil Ruda 92 gólů, je jasně nejlepším střelcem historie, krok s ním drží pouze další střelecký fenomén David Lafata, ten jich dal 88.

Naposledy jsem s Rudou mluvil někdy na jaře na setkání fotbalových pamětníků u „Hodbodě". Vzpomínal jak mu na nervy šel maličký teplický halv Smetana, který mu nedal úspěšně dýchat i když ho musel v soubojích pro svoji postavu obíhat, nebo klokan Petr Packert či třinecký Vašek, „ti se na mě nalepili a když jsem se šel napít, furt byli na mě nalepený a kdybych býval šel na záchod... No ale bylo jim to houby platný, klokanům jsem dal tři a Třinci nakonec trestňák a body byly pro Jablonec."

Těch vzpomínek by bylo na knihu, „třeba bájná knedlíková bitva s s rozhodčím Táborem z Třeboně, otcem našeho hráče Vládi Tábora po turnaji v Budějicích, ale ne, to se prostě všechno vzpomenout nedá. Ale připomenout je nutné nejen úspěšné působení v pražské Slávii, v americkém Chicagu, v nezapomenutelném latinskoamerickém zájezdu české reprezentace trenérů Vytlačila a Rýgra, ale nakonec i několik startů za Ježkovo reprezentační národní mužstvo. Toho Václava Ježka, kterého jsi odmítl, když Tě v Jablonci přemlouval k přestupu do Sparty s tím, „že začneš v béčku co hrálo stejnou soutěž jako Tvůj milovaný LIAZ. „Já za béčko kopat nebudu" - a vstal jsi od jednacího stolu... Ruda, to bylo člověčenství samo. Jak vzpomínal můj kolega Jirka Šourek: přiletěl s českým nároďákem do Bogoty, já čekal na letišti El Dorado a Rudu jsem si hned k údivu všech „ukradl." Služební Chevrolet ho dovezl ke mně do bytu, vstoupili jsme dovnitř a Rudova první slova byla: „máš tu český pivo?"

Rudo, velký převeliký smutek mi vešel do očí po zprávě, že jsi odešel do fotbalového nebe za svým bráchou Láďou, za celou řadou svých spoluhráčů Jirkou Voštou, Frantou Jelínkem, Lubošem Šrejmou a bohužel ještě dalšími skvělými jabloneckými parťáky. Stále se s tím nemohu vyrovnat a když vylezu na ten střelniční kopec, vždy budu hledat Tvojí vysokou postavu, usměvavou tvář obklopeného fandy dychtícími podat ti ruku, prohodit pár slov, zavzpomínat na ty tuny fotbalové radosti, které jsi nám všem rozdal. A buď šťastný a spokojený tam, kam jsi navždy přestoupil. A hlavně aby tam měli český pivo!

Tvoji obdivovatelé a ve vší skromnosti i přátelé
Jarda Hrabák a Jirka Šourek a všichni ostatní kamarádi.

Budeš nám chybět a nikdy nezapomeneme!

Poslední rozloučení s Rudou Svobodou se bude konat tento čtvrtek v 11 hodin na městském hřbitově v Jablonci nad Nisou.
Po smutečním obřadu pořádá prezident FK Jablonec Miroslav Pelta smuteční kar pro Rudovi přátele v restauraci na Žižkově vrchu.

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecká fotbalová legenda Ruda Svoboda - 75
Příjemné setkání fotbalových legend
Ruda Svoboda či spíše „Houba“ slaví 70!
Rudolf Svoboda oslavil pětašedesátiny

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý
Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
Chystají Dětský den s jabloneckým muzeem!
Soutěž Ještěd f Kleci se opět koná od 19. do 22. června

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
18.06.: Jablonečtí policisté hledají svědky nehody v autobuse
18.06.: Deset medailí atletů LIAZU Jablonec z Gigantu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace