Krajská záchranka má deset nových vozů

19.02.2024 17:18:02 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Krajská záchranka má deset nových vozů

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje stále pokračuje v plynulé obnově svých sanitních vozů tak, aby celá flotila za pacienty vyjížděla v co nejlepší podobě a kvalitě. Nyní záchranáři do terénu posílají dalších deset nových vozů - sedm velkých sanit Mercedes Benz, dva lékařské Kodiaqy a jeden vůz Renault, který má na starosti zásobování základen po celém kraji.

Všechna auta jsou vybavena tak, aby jejich zařízení plně odpovídalo požadavkům pacientů a záchranářů. „Je pro nás samozřejmě důležitý komfort pro pacienta. K tomu, abychom ho zajistili, potřebujeme mít všechno po ruce. Ve chvíli, kdy bojujeme o život člověka před sebou, si nemůžeme dovolit vstát od pacienta a jít něco někam hledat," vysvětlil ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Dodal, že v tomto bodě je klíčová spolupráce se společností Fosan, která modelové tovární vozy převezme od výrobce a dále je pro potřeby a připomínek záchranářů upravuje. Do pořizovací ceny každého z aut se tak promítne zejména přestavba vozu na sanitu. Znamená to nejen polepy, ale zejména instalaci komunikační techniky a zdravotnického vybavení.

Vozový park obměňuje ZZS LK již několik let pravidelně. „Chceme mít jistotu, že za pacienty jezdíme bezpečně. Ani naše původní sanity však ze silnic nezmizí. Jen se posouvají na místa do zálohy a v případě potřeby po nich kdykoliv můžeme sáhnout - jsou stále provozuschopné, jen už mají najeté svoje kilometry," vysvětlil Kramář. „Obnovu vozového parku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje podporujeme pravidelně. Nové vozy oceňují nejen zdravotníci, ale především pacienti, kterým se první pomoci dostává z rukou záchranářů právě v sanitkách. Opět všem zdravotníkům moc děkuji za jejich nasazení a skvělou práci, kterou každodenně odvádějí při záchraně lidských životů," uvedl hejtman Martin Půta. A jeho slova potvrdil i Vladimír Richter, člen Rady Libereckého kraje pro resort zdravotnictví: „Jsem moc rád, že se můžeme spolehnout na včasný a kvalitní zásah našich zdravotníků. Krajskou podporu obnovy vozového parku považuji za samozřejmou povinnost, která zlepšuje zázemí při poskytování první pomoci. Záchrana lidského života je absolutní priorita."

Každé ze sedmi nových vozidel RZP včetně přístrojového vybavení stálo necelých šest milionů korun. Délka sanity je 6100 mm, výška 2750 mm a nejvyšší možná přípustná hmotnost 4100 kg. A i tentokrát jsou v nových autech novinky i ve vybavení - například umístění dokovací stanice pro zdravotnický tablet v kabině vozidla, čímž se zvyšuje bezpečnost posádky, nebo přídavné nízkofrekvenční reproduktory, které oceníme zejména v hustě zastavěných oblastech nebo v rušných křižovatkách. Tlakové výstražné vlny totiž produkují průraznější výstražné tóny díky fyzikálním vlastnostem nízkých frekvencí, které se snadněji šíří prostorem.

Již standardně jsou vozidla vybavena LED světlomety, které zvyšují bezpečnost posádek i převážených pacientů. Dále jsou sanity vybaveny vzduchem odpruženou zadní nápravou pro komfortnější a stabilnější jízdu, run-on systém umožňuje vytáhnout klíček zapalování, zamknout vozidlo a nechat přitom motor dále běžet, všechna vozidla jsou vybavena skládacím pojízdným křeslem a samozřejmě nosítky s elektro-hydraulickým systémem o nosnosti 320 kg. Samozřejmostí v nových sanitách je i vybavení navigační a komunikační technologií, která byla vyvinuta podle požadavků ZZS LK.

Dva lékařské vozy Škoda Kodiaq, které slouží v systému RV, jsou poslední z celkem sedmi vozů nakupovaných z dotace Ministerstva pro místní rozvoj. Cena jednoho z nich je cca 2,3 milionu korun, 90 procent ceny je hrazeno z dotace. Poslední novinkou flotily vozů ZZS LK je vozidlo Renault Master za necelých 1,6 milionů korun, které bude mít na starosti zásobování všech výjezdových základen.

Nové vozy záchranka pořizuje v poslední době pravidelně každý rok, stále dbá na to, aby její vozový park byl bezpečný a moderní. „Vzhledem k tomu, že kvalitní a bezpečná auta jsou pro naši práci nezbytná, budeme se samozřejmě snažit zabezpečit finanční prostředky na další pravidelnou obnovu vozového parku. A jsme Libereckému kraji vděční, že nás podporuje a vychází nám podle svých možností vstříc," doplnil Kramář.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Počtvrté slavnostně ocenili krajské záchranáře
Luděk Kramář bude i nadále ředitelem Zdravotnické záchranné služby
Novinky z linky 155 – studenti a nové technologie
Záchranáři mají vůz pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou
Nové posily flotily sanit ZZS LK vyjíždějí do terénu
Potřetí slavnostně ocenili zaměstnance ZZS LK
Záchranáři uspořádali třídenní cvičení s polskými kolegy
Čtyři nové vozy pro lékařské posádky ZZS
Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti
ZZS vyhlásila sbírku pro rodinu zesnulého kolegy Miroslava Beneše
Cvičení řidičů ZZS LK proběhlo ve vojenském prostoru Ralsko již potřetí
Den linky 155 si připomínáme 15. května
Řidiči sanitek soutěžili v krajském kole českého šampionátu
Kraj dá na provoz zdravotnické záchranné služby dalších 27 milionů
ZZS Libereckého kraje má akreditaci svědčící o kvalitě služeb
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace