Jablonečané loni vytřídili více jak 4000 tun odpadu

08.06.2022 18:14:27 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonečané loni vytřídili více jak 4000 tun odpadu

Statutární město Jablonec nad Nisou v roce 2021 přispělo recyklací odpadů ke snížení emisí o 4704 tun CO2 ekvivalentu a uspořilo 76,3 milionů MJ energie. Jablonečané loni vytřídili a předali k dalšímu využití 4281 tun odpadu. Za to od společnosti EKO-KOM získalo město do rozpočtu 7,3 milionu korun. V témže roce však na odpadové hospodářství Jablonec vydal 67 milionů korun.

Třídění odpadu v Jablonci nad Nisou mělo v loňském roce vzestupnou tendenci. Zatímco v 1. čtvrtletí roku 2021 Jablonečané vytřídili 829 tun odpadu, ve druhém už to bylo 1142 tun, ve třetím 1198 tun a ke konci roku pak 1112 tun vytříděného odpadu.

„V roce 2021 bylo díky recyklaci a využití papíru, plastů, skla, kovů, nápojových kartonů a dalších komodit v rámci tříděného sběru a využití odpadů v systému EKO-KOM uspořeno 23,9 mil. GJ energie, tedy zhruba tolik, kolik v průměru spotřebuje za rok více než 367 tisíc domácností. V případě tolik diskutovaného globálního oteplování přispěl systém tříděného sběru a využití odpadů EKO-KOM ke snížení emisí o 987 597 tun CO2 ekvivalentu," konstatovala Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s.

Celou odměnu za třídění odpadu vloží Jablonec opět do odpadového hospodářství, a to konkrétně na rozvoj systému tříděného sběru. „Už jsme dokončili rozmísťování nádob na plast a papír k rodinným a menším bytovým domům v Kokoníně a na Vrkoslavicích, které čeká v těchto dnech první svoz. Letáky upozorňující na tuto možnost třídění nyní dostávají obyvatelé Žižkova Vrchu, okolí Doliny či vodní nádrž Novoveská. Ti by nádoby na plast a papír měli ke svým domům dostat v průběhu letních prázdnin. A pokračovat budeme postupně dál," řekl náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města Milan Kouřil.

Přistavované nádoby k rodinným a menším bytovým domům jsou zdarma, plasty se vyváží 2x do měsíce, papír jednou. Občané na základě anketního lístku mohou odmítnout umístění nádob na svůj pozemek nebo se rozhodnout jen pro jednu z nich. Naprostá většina obyvatel Kokonína a Vrkoslavic zavedení individuální sběru tříděného odpadu přijala s nadšením. „Stalo se nám, že nádoby na plast a papír lidé v Kokoníně odmítli, a pak si své rozhodnutí rozmysleli. Je to možné, nádobu jim můžeme přistavit dodatečně," připomíná Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství. Změnu rozhodnutí nebo poznatky k odpadovému hospodářství mohou Jablonečané posílat na adresu odpady@mestojablonec.cz

Radnice nyní rozesílá podklady k zálohovým platbám za odpad v roce 2022, které jsou splatné do 15. července. „Děkujeme všem, kteří už poplatek uhradili. Stále však evidujeme zhruba 550 těch, kteří svou ohlašovací povinnost dosud nesplnili. Těm kromě odebrání nádoby na odpad hrozí i vysoké pokuty za nesplnění povinnosti," uvedla Kateřina Tuláčková, vedoucí oddělení ekonomiky jabloneckého magistrátu.

Jablonec nad Nisou ročně vydá za odpadové hospodářství 67 milionů korun, z toho 1,1 milionu korun zaplatí jen za úklid kolem stanovišť separovaného odpadu, kam lidé často odkládají věci patřící do sběrných dvorů. „Ze záznamů fotopastí zjišťujeme, kdo tvoří černé skládky nebo odkládá na stanoviště tříděných odpadů běžné odpadky, matrace, zbytky nábytku apod. Pachatelé zachycené na fotografiích pak předáváme na oddělení přestupků k dalšímu řízení," dodala Šnytrová.

Přitom třeba právě nábytek, který je ještě funkční, ale už se do domácnosti nehodí, je možné odkládat do re-use centra, které Jablonečané najdou ve sběrném dvoře ve Smetanově ulici. Od svého vzniku přineslo re-use centrum do městské pokladny 55 200 korun. Celý výtěžek se pak znovu použije na úpravu zeleně nebo dětských hřišť.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červnový jablonecký svoz bioodpadu
Platba za odpady v Jablonci je splatná do poloviny července
O komunitní kompostéry mají Jablonečané zájem
Jablonečané mohou 28. května odevzdat nebezpečný odpad
Neohlášené popelnice v červnu město Jablonec odveze
Víte, jak třídit bioodpad? Přijďte se to naučit
Oleje a tuky mohou Jablonečané odevzdávat do speciálních nádob
Jablonec rozmisťuje nové kompostéry a lavičky
V Jablonci se bude v dubnu opět svážet bioodpad
Město Jablonec postupně opravuje kontejnerová stání
Nádoby na plast a papír směřují k rodinným domům
V ulicích Jablonce je deset nových kontejnerů na kovový odpad
Chcete nové hrníčky? Odneste ty staré do Re-Use centra
Jablonec nad Nisou získal Odpadového Oskara Libereckého kraje
Méně vyhodíš, méně zaplatíš, vyzývá k třídění jablonecký magistrát
Velkoobjemový svoz bioodpadu bude v Jablonci 5. a 26. června
Plechová garáž v Plynární ulici v Jablonci je minulost
Ambulantní svoz bude bez sběru elektrozařízení
V Jablonci se při úklidu neseká tráva, ale uklízí listí
Jablonec chce pořídit další kompostéry pro občany
Pět stovek nových kompostérů pro Jablonec
Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění
Ceny za komunální odpad se v Jablonci zvýší od dubna o 35 korun
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Jablonec zavádí sběr jedlých olejů a tuků
Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více
Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na dětské olympiádě excelovali jablonečtí plavci
Atleti LIAZ Jablonec měli v minulých dnech nabitý program
Program pro všechny generace slibuje Rodinný festiválek
Nová česká romantická komedie Řekni to psem se představuje
Policejním kontrolám neunikli řidiči motocyklů

Nejčtenější články

04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Na trati z Liberce do Szklarske Poręby pokračuje výluka do 10. července

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace