Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění

25.01.2020 16:17:08 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění

V roce 2019 se v Jablonci nad Nisou vytřídilo 3942 tuny odpadu, a to zejména z barevných kontejnerů, sběrných dvorů, sběren, výkupen a školních sběrů. Město za třídění odpadů v loňském roce získalo takzvaného Odpadového Oskara a finanční odměnu ve výši 6 milionů korun.

Za sběr využitelných odpadů získává město odměnu od společnosti Eko-kom, a. s. „Za loňský rok přesáhne výše odměny pro Jablonec šest milionů korun. Tyto peníze dále použijeme na provoz a zkvalitňování systému třídění odpadů," řekl ekonomický náměstek primátora Milan Kouřil. Už v průběhu roku 2018 se na řadě míst objevily nové kontejnery, u některých stanovišť se zvýšila četnost vývozů, vznikla čtyři nová stanoviště kontejnerů na tříděný odpad a zavedl se oddělený sběr jedlých olejů a tuků apod.

Odpadový Oskar

V černých popelnicích a kontejnerech skončilo loni 6 451 tun odpadu. „I když množství směsného komunálního odpadu oproti předchozímu roku o 135 tun vzrostlo, patří Jablonec k největším městům v České republice s produkcí pod 150 kg na obyvatele za rok," tvrdí Barbora Šnytrová z oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu. Podle jejích slov spolek Arnika udělil loni Jablonci nad Nisou Odpadového Oskara za nejnižší produkci směsného komunálního odpadu na obyvatele v kategorii měst nad 5 000 obyvatel v Libereckém kraji.

„Výborné výsledky má město díky dlouhodobé podpoře třídění, ale též díky tomu, že zde domácnosti platí za směsný komunální odpad podle jeho skutečné produkce, tzn. podle objemu nádoby a frekvence jejího vývozu," doplnil náměstek Kouřil.

Množství tříděného odpadu roste

Vzhledem k vysoké hmotnosti materiálu tvořily loni největší podíl z celkového množství tříděného odpadu kovy, a to 1447 tun. Dále bylo vytříděno 1247 tun papíru, 708 tun skla a 541 tun plastů. Meziroční nárůst o 9 % byl zaznamenám u plastů. „Již dva roky se mohou do žlutých kontejnerů kromě PET lahví odevzdávat též veškeré plasty z domácností a nápojové kartony," připomněl Kouřil. Nápojové kartony (tetrapaky) tvoří necelá 2 % obsahu žlutých kontejnerů, což je zhruba 10 tun ročně.

Nepatrně se zvýšilo i množství odevzdaného papíru. „V modrých kontejnerech se vysbíralo přibližně stejné množství jako v roce 2018, a sice 737 tun papíru. Kromě nich se velkou měrou podílejí na celkovém množství školní sběry, a to ročně kolem 250 tun papíru," konstatuje Šnytrová s tím, že školní sběry probíhají prakticky ve všech jabloneckých základních i ve většině mateřských škol. Papír lze odevzdat ve sběrnách a výkupnách, např. v ul. Belgická a Želivského.

Šedé kontejnery se ujaly

„Téměř dva roky jsou v Jablonci k dispozici šedé kontejnery zejména na drobný kovový odpad z domácností, jako jsou plechovky od nápojů, potravin, zvířecí konzervy apod. Loni pořídilo město další kontejnery na kovy, a tak nyní jsou na 18 stanovištích. Loni jsme vysbírali celkem 9 tun kovového odpadu a věříme, že množství poroste," řekla Barbora Šnytrová. Největší nárůst byl zaznamenán u množství odevzdaného skla, a sice o 145 tun oproti roku 2018. Kolem 30 % z celkového množství tvoří čiré sklo.

Velkoobjemový, biologický a další odpad

Velkoobjemový odpad se odevzdává do sběrných dvorů nebo při ambulantních svozech, což loni činilo 1395 tun. Také biologicky rozložitelný odpad mohou Jablonečané zdarma odevzdávat ve sběrných dvorech a při mobilních svozech, loni tak množství bioodpadu činilo 409 tun. „Toto číslo je díky kompostérům, jež jsme za přispění dotace půjčovali občanům, ale také kvůli suchu, téměř o 100 tun nižší než v předchozím roce," vysvětlila Šnytrová.

Do bílých kontejnerů odevzdali Jablonečané 120 tun použitého textilu. „Aby byl přehled o množství odevzdaného odpadu úplný, je třeba dodat, že občané odevzdali 26 tun nebezpečného odpadu a 41 tun pneumatik. Do sběrných dvorů bylo loni odevzdáno 123 tuny velkých elektrospotřebičů - například ledničky, pračky apod., 11 tun drobných elektrospotřebičů, 389 plochých televizorů a monitorů," uzavřel odpadovou statistiku náměstek Milan Kouřil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ceny za komunální odpad se v Jablonci zvýší od dubna o 35 korun
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Jablonec zavádí sběr jedlých olejů a tuků
Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více
Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovskou ulici se Střelnicí v Jablonci spojí nové schodiště
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie o prázdninách
František Hošic oslavil pětadevadesátku!
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Prázdninový program akcí Kultury Jablonec

Nejčtenější články

03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
02.07.: Vzpomínka na známé kutuzovské pravidlo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace