Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění

25.01.2020 16:17:08 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění

V roce 2019 se v Jablonci nad Nisou vytřídilo 3942 tuny odpadu, a to zejména z barevných kontejnerů, sběrných dvorů, sběren, výkupen a školních sběrů. Město za třídění odpadů v loňském roce získalo takzvaného Odpadového Oskara a finanční odměnu ve výši 6 milionů korun.

Za sběr využitelných odpadů získává město odměnu od společnosti Eko-kom, a. s. „Za loňský rok přesáhne výše odměny pro Jablonec šest milionů korun. Tyto peníze dále použijeme na provoz a zkvalitňování systému třídění odpadů," řekl ekonomický náměstek primátora Milan Kouřil. Už v průběhu roku 2018 se na řadě míst objevily nové kontejnery, u některých stanovišť se zvýšila četnost vývozů, vznikla čtyři nová stanoviště kontejnerů na tříděný odpad a zavedl se oddělený sběr jedlých olejů a tuků apod.

Odpadový Oskar

V černých popelnicích a kontejnerech skončilo loni 6 451 tun odpadu. „I když množství směsného komunálního odpadu oproti předchozímu roku o 135 tun vzrostlo, patří Jablonec k největším městům v České republice s produkcí pod 150 kg na obyvatele za rok," tvrdí Barbora Šnytrová z oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu. Podle jejích slov spolek Arnika udělil loni Jablonci nad Nisou Odpadového Oskara za nejnižší produkci směsného komunálního odpadu na obyvatele v kategorii měst nad 5 000 obyvatel v Libereckém kraji.

„Výborné výsledky má město díky dlouhodobé podpoře třídění, ale též díky tomu, že zde domácnosti platí za směsný komunální odpad podle jeho skutečné produkce, tzn. podle objemu nádoby a frekvence jejího vývozu," doplnil náměstek Kouřil.

Množství tříděného odpadu roste

Vzhledem k vysoké hmotnosti materiálu tvořily loni největší podíl z celkového množství tříděného odpadu kovy, a to 1447 tun. Dále bylo vytříděno 1247 tun papíru, 708 tun skla a 541 tun plastů. Meziroční nárůst o 9 % byl zaznamenám u plastů. „Již dva roky se mohou do žlutých kontejnerů kromě PET lahví odevzdávat též veškeré plasty z domácností a nápojové kartony," připomněl Kouřil. Nápojové kartony (tetrapaky) tvoří necelá 2 % obsahu žlutých kontejnerů, což je zhruba 10 tun ročně.

Nepatrně se zvýšilo i množství odevzdaného papíru. „V modrých kontejnerech se vysbíralo přibližně stejné množství jako v roce 2018, a sice 737 tun papíru. Kromě nich se velkou měrou podílejí na celkovém množství školní sběry, a to ročně kolem 250 tun papíru," konstatuje Šnytrová s tím, že školní sběry probíhají prakticky ve všech jabloneckých základních i ve většině mateřských škol. Papír lze odevzdat ve sběrnách a výkupnách, např. v ul. Belgická a Želivského.

Šedé kontejnery se ujaly

„Téměř dva roky jsou v Jablonci k dispozici šedé kontejnery zejména na drobný kovový odpad z domácností, jako jsou plechovky od nápojů, potravin, zvířecí konzervy apod. Loni pořídilo město další kontejnery na kovy, a tak nyní jsou na 18 stanovištích. Loni jsme vysbírali celkem 9 tun kovového odpadu a věříme, že množství poroste," řekla Barbora Šnytrová. Největší nárůst byl zaznamenán u množství odevzdaného skla, a sice o 145 tun oproti roku 2018. Kolem 30 % z celkového množství tvoří čiré sklo.

Velkoobjemový, biologický a další odpad

Velkoobjemový odpad se odevzdává do sběrných dvorů nebo při ambulantních svozech, což loni činilo 1395 tun. Také biologicky rozložitelný odpad mohou Jablonečané zdarma odevzdávat ve sběrných dvorech a při mobilních svozech, loni tak množství bioodpadu činilo 409 tun. „Toto číslo je díky kompostérům, jež jsme za přispění dotace půjčovali občanům, ale také kvůli suchu, téměř o 100 tun nižší než v předchozím roce," vysvětlila Šnytrová.

Do bílých kontejnerů odevzdali Jablonečané 120 tun použitého textilu. „Aby byl přehled o množství odevzdaného odpadu úplný, je třeba dodat, že občané odevzdali 26 tun nebezpečného odpadu a 41 tun pneumatik. Do sběrných dvorů bylo loni odevzdáno 123 tuny velkých elektrospotřebičů - například ledničky, pračky apod., 11 tun drobných elektrospotřebičů, 389 plochých televizorů a monitorů," uzavřel odpadovou statistiku náměstek Milan Kouřil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ceny za komunální odpad se v Jablonci zvýší od dubna o 35 korun
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Jablonec zavádí sběr jedlých olejů a tuků
Obyvatelé Jablonce vytřídili odpadu za první pololetí o 30 tun více
Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vize zkorumpované moci ve Verdiho opeře Rigoletto je platná dodnes
Počty covidu v kraji i republice dál stoupají, převládl omikron
Loňské léto bylo slabší. Cestovní ruch zachraňovali domácí turisté
Vloni kraj vysázel více než 6 tisíc stromů. Spustil také aplikaci o alejích
Českolipští ochotníci rozehrají v Josefově Dole hořkou komedii

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
24.01.: Obrazem: Jablonecká hala 2022 splnila očekávání
24.01.: Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace