Jablonec chce pořídit další kompostéry pro občany

20.03.2021 08:05:58 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec chce pořídit další kompostéry pro občany

V rámci projektu Pořízení dalších kompostérů pro občany města Jablonec nad Nisou pořídí statutární město 500 zahradních kompostérů, které pak zapůjčí svým občanům a školským zařízením. Na jejich pořízení získalo v prosinci loňského roku dotaci z rozpočtu EU ve výši 1,6 milionu korun. Podíl města činí 15 % z celkové částky, což je necelých 350 tisíc korun.

„Jablonec nad Nisou dlouhodobě podporuje předcházení vzniku odpadů ve města. A jednou takovou možností jsou například kompostéry pro občany," vysvětlil ekonomický náměstek Milan Kouřil.

První kompostéry za dotovanou cenu necelých 300 korun nabídlo město Jablonečanům v roce 2008. Projekt na pořízení kompostérů, které se zapůjčovaly občanům, pak město připravilo v roce 2017: „Kompostéry byly zájemcům, kteří o ně požádali, zapůjčeny na základě smlouvy na pět let. Po tomto období budou převedené do jejich vlastnictví," připomněl Kouřil. Nyní přichází město s dalším podobnou nabídkou.

Projekt Pořízení dalších kompostérů pro občany města Jablonec nad Nisou město předložilo už loni do Operačního programu Životní prostředí na Státním fondu Životního prostředí a požádal o dotaci. „Její přidělení z rozpočtu Evropské unie ve výši 1,6 mil. korun, což je 85 % celkových nákladů, bylo schválené loni v prosinci," řekl vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová a pokračoval: „Tři stovky kompostérů bude o objemu 1000 litrů, zbývajících 200 bude mít objem 600 litrů."

Nové kompostéry budou ze silnostěnného recyklovaného plastu odolného proti nárazu a UV záření, s bočními dvířky a s větracími otvory na všech stranách tak, aby kompost byl dostatečně provzdušněný. Nebudou mít dno, takže kompostovaný materiál bude mít kontakt s půdou a mikroorganismy. Budou opatřeny bočními dvířky pro snadné vyjímání kompostu a víkem.

„Zájemci o ně budou moci žádat od 1. dubna, nutné bude vyplnit online formulář dostupný na webu města. Kromě elektronického podání si jej mohou vytisknout a vyplněný zaslat na adresu magistrátu, konktrétně na oddělení správy místního hospodářství. Osobně jej mohou odevzdat v informačním středisku radnice. Přidělovat se budou letos v létě," vysvětlila Barbora Šnytrová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství.

Základní podmínkou pro získání kompostéru je vlastnictví pozemku na území města, kompostér nesmí být na veřejně přístupném pozemku nebo na tam, kde už je nějaký z roku 2018. Podrobné podmínky a vzor smlouvy jsou na internetových stránkách města.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Jablonec si chválí spolupráci s osadními výbory
Jablonec byl opět úspěšný při získávání dotací
Pět stovek nových kompostérů pro Jablonec
Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění
Kontejnery pro občany mikroregionu mají zapůjčené na pět let

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovskou ulici se Střelnicí v Jablonci spojí nové schodiště
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie o prázdninách
František Hošic oslavil pětadevadesátku!
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Prázdninový program akcí Kultury Jablonec

Nejčtenější články

03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
02.07.: Vzpomínka na známé kutuzovské pravidlo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace