Jablonec chce pořídit další kompostéry pro občany

20.03.2021 08:05:58 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec chce pořídit další kompostéry pro občany

V rámci projektu Pořízení dalších kompostérů pro občany města Jablonec nad Nisou pořídí statutární město 500 zahradních kompostérů, které pak zapůjčí svým občanům a školským zařízením. Na jejich pořízení získalo v prosinci loňského roku dotaci z rozpočtu EU ve výši 1,6 milionu korun. Podíl města činí 15 % z celkové částky, což je necelých 350 tisíc korun.

„Jablonec nad Nisou dlouhodobě podporuje předcházení vzniku odpadů ve města. A jednou takovou možností jsou například kompostéry pro občany," vysvětlil ekonomický náměstek Milan Kouřil.

První kompostéry za dotovanou cenu necelých 300 korun nabídlo město Jablonečanům v roce 2008. Projekt na pořízení kompostérů, které se zapůjčovaly občanům, pak město připravilo v roce 2017: „Kompostéry byly zájemcům, kteří o ně požádali, zapůjčeny na základě smlouvy na pět let. Po tomto období budou převedené do jejich vlastnictví," připomněl Kouřil. Nyní přichází město s dalším podobnou nabídkou.

Projekt Pořízení dalších kompostérů pro občany města Jablonec nad Nisou město předložilo už loni do Operačního programu Životní prostředí na Státním fondu Životního prostředí a požádal o dotaci. „Její přidělení z rozpočtu Evropské unie ve výši 1,6 mil. korun, což je 85 % celkových nákladů, bylo schválené loni v prosinci," řekl vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová a pokračoval: „Tři stovky kompostérů bude o objemu 1000 litrů, zbývajících 200 bude mít objem 600 litrů."

Nové kompostéry budou ze silnostěnného recyklovaného plastu odolného proti nárazu a UV záření, s bočními dvířky a s větracími otvory na všech stranách tak, aby kompost byl dostatečně provzdušněný. Nebudou mít dno, takže kompostovaný materiál bude mít kontakt s půdou a mikroorganismy. Budou opatřeny bočními dvířky pro snadné vyjímání kompostu a víkem.

„Zájemci o ně budou moci žádat od 1. dubna, nutné bude vyplnit online formulář dostupný na webu města. Kromě elektronického podání si jej mohou vytisknout a vyplněný zaslat na adresu magistrátu, konktrétně na oddělení správy místního hospodářství. Osobně jej mohou odevzdat v informačním středisku radnice. Přidělovat se budou letos v létě," vysvětlila Barbora Šnytrová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství.

Základní podmínkou pro získání kompostéru je vlastnictví pozemku na území města, kompostér nesmí být na veřejně přístupném pozemku nebo na tam, kde už je nějaký z roku 2018. Podrobné podmínky a vzor smlouvy jsou na internetových stránkách města.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Jablonec si chválí spolupráci s osadními výbory
Jablonec byl opět úspěšný při získávání dotací
Pět stovek nových kompostérů pro Jablonec
Peníze za Odpadového Oskara Jablonec využije na zkvalitnění třídění
Kontejnery pro občany mikroregionu mají zapůjčené na pět let

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vize zkorumpované moci ve Verdiho opeře Rigoletto je platná dodnes
Počty covidu v kraji i republice dál stoupají, převládl omikron
Loňské léto bylo slabší. Cestovní ruch zachraňovali domácí turisté
Vloni kraj vysázel více než 6 tisíc stromů. Spustil také aplikaci o alejích
Českolipští ochotníci rozehrají v Josefově Dole hořkou komedii

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
24.01.: Obrazem: Jablonecká hala 2022 splnila očekávání
24.01.: Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace