V jablonecké nemocnici je nová rezonance

16.09.2023 23:30:11 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V jablonecké nemocnici je nová rezonance

V pondělí 11. září byla do Nemocnice Jablonec umístěná nová magnetická rezonance od firmy Philips. Nahradila původní přístroj z roku 2009. Náklady na její pořízení se rovnají částce 34,5 mil. korun a nemocnice na úhradu použila prostředky z dotačního programu REACT - EU. Přístroj v jablonecké nemocnici je jedním z pěti v Libereckém kraji, znovu v provozu bude od 1. října.

„Před dvěma lety jsme připravili projektovou žádost v celkovém objemu 130 milionů korun a uspěli jsme," říká ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček s tím, že nemocnice za získané peníze pořídila nový mamograf (3,6 mil. Kč), dvacet endoskopů (26,6 mil. Kč) a rentgen za necelých 11 mil. korun. „To jsme nakoupili loni a už máme i proplacenou dotaci. Letos jsme pořídili nové CT v hodnotě necelých 49 mil. korun a tato položko je také už proplacená. A nyní jsme koupili magnetickou rezonanci za 34,5 mil. korun," popisuje ředitel Němeček a dodává, že kofinancování z prostředků nemocnice bylo minimální, neboť dotace byla stoprocentní. Nemocnice platila ze svého rozpočtu jen neuznatelné náklady ve výši asi 3,5 mil. korun. Mezi nimi bylo například vyříznutí otvoru ve stěně vyšetřovny magnetické rezonance, aby bylo možné přístroj do budovy umístit, a to tak, že jej na speciální plošině vyzdvihl do 1. patra jeřáb a dělníci jej potom přesunuli dovnitř.

Nová magnetická rezonance je standartní 1,5teslová, pro pacienta bude podle ředitele zřejmě největší výhoda v tom, že tunel má průměr asi o deset centimetrů širší. „Můžeme tak nyní vyšetřit i obézní pacienty, kteří se nám do původní rezonance nevešli," dodává Němeček.

Přístroj této kvality technicky a morálně vydrží sloužit zhruba deset let. Původní rezonance byla v Nemocnice Jablonec od roku 2009, ale v roce 2018 prošla upgradem. Ve všední dny se na magnetické rezonanci pracuje v prodloužených směnách a během nich se stihne kolem 22 vyšetření, přičemž jedno hradí pojišťovny v rozmezí 6 - 8000 korun. V současné době se nová magnetická rezonance připravuje na provoz, vyšetřovat se bude opět od začátku října.

REACT-EU jsou dodatečné finanční prostředky EU určené na zotavení z krize v souvislosti s pandemií covid-19. Peníze podpořily vybavení nemocnic, modernizaci hygienických stanic, rozvoj integrovaného záchranného systému a sociální infrastruktury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V červnu projednají jablonečtí zastupitelé strategii rozvoje nemocnice
Odbory v jablonecké nemocnici nechtějí převod na akciovou společnost
Prohlášení statutárního města Jablonec k získávání podpisů od seniorů
Prvním miminkem roku 2023 v kraji je Melanie narozená v Jablonci
Přáníčka pro pacienty jablonecké nemocnice došla ze ZŠ Mozartova
Advent v jablonecké nemocnici provázelo zdobení, koncert i Mikuláš
Chlazení hlavy během chemoterapie bude i v jablonecké nemocnici
Jablonecký pavilon intenzivní medicíny soutěží o cenu Karla Hubáčka
Slavnostně otevřeli pavilon intenzivní medicíny v jablonecké nemocnici

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
Chystají Dětský den s jabloneckým muzeem!
Soutěž Ještěd f Kleci se opět koná od 19. do 22. června
Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat
Jablonečtí policisté hledají svědky nehody v autobuse

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén do konce června uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
18.06.: Jablonečtí policisté hledají svědky nehody v autobuse
18.06.: Deset medailí atletů LIAZU Jablonec z Gigantu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace