V jablonecké nemocnici je nová rezonance

16.09.2023 23:30:11 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V jablonecké nemocnici je nová rezonance

V pondělí 11. září byla do Nemocnice Jablonec umístěná nová magnetická rezonance od firmy Philips. Nahradila původní přístroj z roku 2009. Náklady na její pořízení se rovnají částce 34,5 mil. korun a nemocnice na úhradu použila prostředky z dotačního programu REACT - EU. Přístroj v jablonecké nemocnici je jedním z pěti v Libereckém kraji, znovu v provozu bude od 1. října.

„Před dvěma lety jsme připravili projektovou žádost v celkovém objemu 130 milionů korun a uspěli jsme," říká ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček s tím, že nemocnice za získané peníze pořídila nový mamograf (3,6 mil. Kč), dvacet endoskopů (26,6 mil. Kč) a rentgen za necelých 11 mil. korun. „To jsme nakoupili loni a už máme i proplacenou dotaci. Letos jsme pořídili nové CT v hodnotě necelých 49 mil. korun a tato položko je také už proplacená. A nyní jsme koupili magnetickou rezonanci za 34,5 mil. korun," popisuje ředitel Němeček a dodává, že kofinancování z prostředků nemocnice bylo minimální, neboť dotace byla stoprocentní. Nemocnice platila ze svého rozpočtu jen neuznatelné náklady ve výši asi 3,5 mil. korun. Mezi nimi bylo například vyříznutí otvoru ve stěně vyšetřovny magnetické rezonance, aby bylo možné přístroj do budovy umístit, a to tak, že jej na speciální plošině vyzdvihl do 1. patra jeřáb a dělníci jej potom přesunuli dovnitř.

Nová magnetická rezonance je standartní 1,5teslová, pro pacienta bude podle ředitele zřejmě největší výhoda v tom, že tunel má průměr asi o deset centimetrů širší. „Můžeme tak nyní vyšetřit i obézní pacienty, kteří se nám do původní rezonance nevešli," dodává Němeček.

Přístroj této kvality technicky a morálně vydrží sloužit zhruba deset let. Původní rezonance byla v Nemocnice Jablonec od roku 2009, ale v roce 2018 prošla upgradem. Ve všední dny se na magnetické rezonanci pracuje v prodloužených směnách a během nich se stihne kolem 22 vyšetření, přičemž jedno hradí pojišťovny v rozmezí 6 - 8000 korun. V současné době se nová magnetická rezonance připravuje na provoz, vyšetřovat se bude opět od začátku října.

REACT-EU jsou dodatečné finanční prostředky EU určené na zotavení z krize v souvislosti s pandemií covid-19. Peníze podpořily vybavení nemocnic, modernizaci hygienických stanic, rozvoj integrovaného záchranného systému a sociální infrastruktury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V červnu projednají jablonečtí zastupitelé strategii rozvoje nemocnice
Odbory v jablonecké nemocnici nechtějí převod na akciovou společnost
Prohlášení statutárního města Jablonec k získávání podpisů od seniorů
Prvním miminkem roku 2023 v kraji je Melanie narozená v Jablonci
Přáníčka pro pacienty jablonecké nemocnice došla ze ZŠ Mozartova
Advent v jablonecké nemocnici provázelo zdobení, koncert i Mikuláš
Chlazení hlavy během chemoterapie bude i v jablonecké nemocnici
Jablonecký pavilon intenzivní medicíny soutěží o cenu Karla Hubáčka
Slavnostně otevřeli pavilon intenzivní medicíny v jablonecké nemocnici

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace