Chlazení hlavy během chemoterapie bude i v jablonecké nemocnici
29.10.2021 09:46:03 | Autor: jv, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Chlazení hlavy během chemoterapie jako prevence alopecie bude od 1. 11. 2021 k dispozici na onkologické ambulanci v nemocnici Jablonec nad Nisou, p.o. Ztráta vlasů (alopecie) totiž patří k nejobávanějším vedlejším účinkům chemoterapie a nemocného, který se vyrovnává s realitou onkologického onemocnění, výrazně psychicky zatěžuje.
Chemoterapie působí na všechny rychle se dělící buňky v těle, útočí tedy i na buňky vlasových folikulů a způsobuje úplnou nebo částečnou atrofii vlasového kořínku. V důsledku toho dochází k oslabení nebo odlomení samotného vlasu. „Chlazení hlavy (scalp cooling) během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů. Největší zkušenosti s použitím této metody jsou u pacientek léčených pro karcinom prsu. Chlazení hlavy se provádí přístrojem PAXMAN na onkologickém stacionáři během aplikace chemoterapie," informovala primářka onkologického oddělení MUDr. Marta Kučerová.
„Nákupem tohoto přístroje se nemocnice Jablonec nad Nisou zařadila k několika málo zdravotnickým zařízením v České republice, která mohou nabídnout onkologickým pacientům tento nadstandardní přístup," dodal ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček, MBA.
Související články
Bezplatné testování HIV opět v jablonecké nemocnici
Očkovací centrum v jablonecké nemocnici je otevřené ve středu a pátek
Jablonecká nemocnice spouští očkování dětí proti Covid-19
Jak bude probíhat letní provoz v jablonecké nemocnici
Očkovací centrum se bude stěhovat do nemocnice
Akcí Daruj srdce děti poděkovaly zdravotníkům a záchranářům
Jablonec přispěje na zdravotní klauny i babybox
Situace je vážná, apelují jablonecký primátor a ředitel nemocnice
Akademie FK Jablonec darovala jablonecké nemocnici plenky
První miminko v jablonecké nemocnici v roce 2021 je chlapeček Jan
Fanoušci FK Jablonec potěšili děti i sestřičky v jablonecké nemocnici
Dvě jablonecké stavby získaly ocenění
Jablonecký pavilon intenzivní medicíny soutěží o cenu Karla Hubáčka
Slavnostně otevřeli pavilon intenzivní medicíny v jablonecké nemocnici
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Starý porost musí ustoupit nové generaci
Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.
Nejnovější články
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
Nejčtenější články
02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.