Kulatý stůl s umělci v jablonecké sokolovně
16.09.2023 06:57:05 | Autor: Klára Kašparová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Malba, socha, projekce na strop sokolovny nebo specifická galerie - umělecká díla inspirovaná jabloneckou sokolovnou a jejím prostředím se v sobotu 2. 9. představila v rámci kulatého stolu s umělci. Akce byla završením rezidenčního pobytu, který se uskutečnil v rámci projektu Hledání ztracené identity, podpořeného z Fondů EHP a Norska. Díla budou vystavena v sokolovně i 16. 9. 2023 na Dni evropského dědictví a zároveň jako součást akce Zažít město jinak.
Během něj se čtyři umělkyně a umělci věnovali tématu nalezení identity v prostředí nynější sokolovny, původní Turnhalle. U kulatého stolu se rezidenti setkali s kurátory, odbornou porotou i zástupci Sokola, aby společně sdíleli své myšlenky, názory a hodnocení výstupů uplynulého rezidenčního pobytu.
Začínající i již etablovaní umělci představili svůj umělecký pohled reflektující nejen téma, ale i osobní zkušenosti z prostředí města Jablonce nad Nisou, které někteří navštívili vůbec poprvé. Tvůrčí volnost a inspirace místem se promítla do děl různou měrou.
V sokolovně všechny přivítala starostka Jitka Skalická, průvodkyní byla Ida Chuchlíková. V kruhu se sešli i další členové odborné komise - Petra Švecová, Zuzana Slámová a Dita Procházková. Kurátorský pohled a zhodnocení akce na konci prezentací představila Marie Foltýnová. "Naším záměrem nebylo zadat umělcům konkrétní úkol na vytvoření artefaktů. Chtěli jsme, aby skrze svou citlivost nechali na sebe působit prostředí sokolovny i jablonecký spirit a zkusili svůj zážitek jakkoliv vyjádřit. Přestože jsme neočekávali, že za krátký pobyt vzniknou hotová umělecká díla, tak díky možnosti koncentrace a zastavení se v běhu mezi mnoha úkoly vytvořili rezidentky a rezidenti svébytné objekty a intervence na vysoké úrovni.
Účastníci se shodli na tom, že projekt ´Nalezená identita´ přinesl nový pohled na to, jak lze prostřednictvím umění vyjádřit a interpretovat současná společenská témata. Zahajující událost byla korunována prezentací samotných uměleckých instalací, které byly umístěny v různých částech sokolovny. Návštěvníci měli možnost prozkoumat každé dílo a pohlédnout na nalezenou identitu skrze různé umělecké formy a média. Jitka Skalická, zástupce organizátora, sdělila: "Jsme nadšeni, že jsme mohli hostit tuto kreativní činnost v našich prostorách. Projekt ´Nalezená identita´ nám ukázal sílu umění jako prostředku k vyjádření hlubokých myšlenek a emocí."
Šenay Kobak doplnila jeden z pokojů sokolské ubytovny obrazy, na nichž kombinovanou technikou zachytila deníkové zážitky a pocity z pobytu v Jablonci. Součástí byla i instalace stylizované pavučiny, která reflektovala dlouhodobé téma její tvorby.
Vítězslav Plavec zná sokolovnu ze svých opakovaných pobytů, proto zpracoval téma přestavby původního architektonického záměru. Díky jeho projekci počítačové modelace na strop získala sokolovna znovu alespoň na chvíli průhled do věže, který v minulosti prosvětloval vstupní prostory.
Stanislava Karbušická využila jedné ze suterénních místností k instalaci svých předchozích děl v propojení s různými objekty nalezenými v budově. Vznikla tak zajímavá improvizovaná galerie, kde se tvorba prolínala s gymnastickými kužely, starými vojenskými lehátky nebo gymnastickým kobercem.
Matouš Lipus se rozhodl vytvořit sochu jedné z charakteristických jabloneckých postav. Milé bylo setkání s "modelem", který přijal autorovu pozvánku ke kulatému stolu.
Díla budou vystavena v sokolovně i 16. 9. 2023 na Dni evropského dědictví a zároveň jako součást akce Zažít město jinak.
Informace o účastnících:
Šenay Kobak - studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), ateliéru volného umění II pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného,
Vítězslav Plavec - absolvent oboru grafický design ze Střední uměleckoprůmyslové škole keramické a sklářské a designu prostředí na Fakultě umění a architektury TUL. V současnosti zde pokračuje studiem oboru Výtvarné umění - Tvorba ve veřejném prostoru,
Stanislava Karbušická - absolventka ateliéru Jiřího Kovandy, oboru Vizuální design v ateliéru ak. mal. Pavla Beneše na Fakultě umění a designu UJEP. Zároveň absolventka stáže na l´ESADMM École supérieure d´art & de design v Marseille (FR) a na pražské UMPRUM, ateliér sochařství u Edith Jeřábkové a Dominika Langa,
Matouš Lipus - absolvent ateliéru Sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, pod vedením prof. Kurta Gebauera a poté Edith Jeřábkové a Dominika Langa.
Související články
V jablonecké sokolovně opět ožije historie
Červen v kulturním prostoru Nazdar!
Válka je strach, zaznělo na Mírovém náměstí v Jablonci
Putování za vánočními příběhy zažijete v Jablonci
Na obnovu jablonecké sokolovny věnoval kraj čtvrt milionu
V Jablonci se rodí nový kulturní prostor Nazdar! I vy můžete pomoci
Akce Noc sokoloven aneb na půdě je slet se konala i v Jablonci
Jablonecká sokolovna nabírá nový dech
Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů
Harrachov ožije ve dnech 23. až 25. května 2025 krásnými veterány!
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.