Kulatý stůl s umělci v jablonecké sokolovně

16.09.2023 06:57:05 | Autor: Klára Kašparová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Kulatý stůl s umělci v jablonecké sokolovně

Malba, socha, projekce na strop sokolovny nebo specifická galerie - umělecká díla inspirovaná jabloneckou sokolovnou a jejím prostředím se v sobotu 2. 9. představila v rámci kulatého stolu s umělci. Akce byla završením rezidenčního pobytu, který se uskutečnil v rámci projektu Hledání ztracené identity, podpořeného z Fondů EHP a Norska. Díla budou vystavena v sokolovně i 16. 9. 2023 na Dni evropského dědictví a zároveň jako součást akce Zažít město jinak.

Během něj se čtyři umělkyně a umělci věnovali tématu nalezení identity v prostředí nynější sokolovny, původní Turnhalle. U kulatého stolu se rezidenti setkali s kurátory, odbornou porotou i zástupci Sokola, aby společně sdíleli své myšlenky, názory a hodnocení výstupů uplynulého rezidenčního pobytu.

Začínající i již etablovaní umělci představili svůj umělecký pohled reflektující nejen téma, ale i osobní zkušenosti z prostředí města Jablonce nad Nisou, které někteří navštívili vůbec poprvé. Tvůrčí volnost a inspirace místem se promítla do děl různou měrou.

V sokolovně všechny přivítala starostka Jitka Skalická, průvodkyní byla Ida Chuchlíková. V kruhu se sešli i další členové odborné komise - Petra Švecová, Zuzana Slámová a Dita Procházková. Kurátorský pohled a zhodnocení akce na konci prezentací představila Marie Foltýnová. "Naším záměrem nebylo zadat umělcům konkrétní úkol na vytvoření artefaktů. Chtěli jsme, aby skrze svou citlivost nechali na sebe působit prostředí sokolovny i jablonecký spirit a zkusili svůj zážitek jakkoliv vyjádřit. Přestože jsme neočekávali, že za krátký pobyt vzniknou hotová umělecká díla, tak díky možnosti koncentrace a zastavení se v běhu mezi mnoha úkoly vytvořili rezidentky a rezidenti svébytné objekty a intervence na vysoké úrovni.

Účastníci se shodli na tom, že projekt ´Nalezená identita´ přinesl nový pohled na to, jak lze prostřednictvím umění vyjádřit a interpretovat současná společenská témata. Zahajující událost byla korunována prezentací samotných uměleckých instalací, které byly umístěny v různých částech sokolovny. Návštěvníci měli možnost prozkoumat každé dílo a pohlédnout na nalezenou identitu skrze různé umělecké formy a média. Jitka Skalická, zástupce organizátora, sdělila: "Jsme nadšeni, že jsme mohli hostit tuto kreativní činnost v našich prostorách. Projekt ´Nalezená identita´ nám ukázal sílu umění jako prostředku k vyjádření hlubokých myšlenek a emocí."

Šenay Kobak doplnila jeden z pokojů sokolské ubytovny obrazy, na nichž kombinovanou technikou zachytila deníkové zážitky a pocity z pobytu v Jablonci. Součástí byla i instalace stylizované pavučiny, která reflektovala dlouhodobé téma její tvorby.

Vítězslav Plavec zná sokolovnu ze svých opakovaných pobytů, proto zpracoval téma přestavby původního architektonického záměru. Díky jeho projekci počítačové modelace na strop získala sokolovna znovu alespoň na chvíli průhled do věže, který v minulosti prosvětloval vstupní prostory.

Stanislava Karbušická využila jedné ze suterénních místností k instalaci svých předchozích děl v propojení s různými objekty nalezenými v budově. Vznikla tak zajímavá improvizovaná galerie, kde se tvorba prolínala s gymnastickými kužely, starými vojenskými lehátky nebo gymnastickým kobercem.

Matouš Lipus se rozhodl vytvořit sochu jedné z charakteristických jabloneckých postav. Milé bylo setkání s "modelem", který přijal autorovu pozvánku ke kulatému stolu.

Díla budou vystavena v sokolovně i 16. 9. 2023 na Dni evropského dědictví a zároveň jako součást akce Zažít město jinak.

Informace o účastnících:

Šenay Kobak - studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), ateliéru volného umění II pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného,

Vítězslav Plavec - absolvent oboru grafický design ze Střední uměleckoprůmyslové škole keramické a sklářské a designu prostředí na Fakultě umění a architektury TUL. V současnosti zde pokračuje studiem oboru Výtvarné umění - Tvorba ve veřejném prostoru,

Stanislava Karbušická - absolventka ateliéru Jiřího Kovandy, oboru Vizuální design v ateliéru ak. mal. Pavla Beneše na Fakultě umění a designu UJEP. Zároveň absolventka stáže na l´ESADMM École supérieure d´art & de design v Marseille (FR) a na pražské UMPRUM, ateliér sochařství u Edith Jeřábkové a Dominika Langa,

Matouš Lipus - absolvent ateliéru Sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, pod vedením prof. Kurta Gebauera a poté Edith Jeřábkové a Dominika Langa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V jablonecké sokolovně opět ožije historie
Červen v kulturním prostoru Nazdar!
Válka je strach, zaznělo na Mírovém náměstí v Jablonci
Putování za vánočními příběhy zažijete v Jablonci
Na obnovu jablonecké sokolovny věnoval kraj čtvrt milionu
V Jablonci se rodí nový kulturní prostor Nazdar! I vy můžete pomoci
Akce Noc sokoloven aneb na půdě je slet se konala i v Jablonci
Jablonecká sokolovna nabírá nový dech
Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace