V jablonecké sokolovně opět ožije historie

02.12.2022 13:13:31 | Autor: Anna Strnadová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

V jablonecké sokolovně opět ožije historie

Již potřetí nabízí zajímavý pohled na dějiny především 20. století, které budou studentům a divákům 2. prosince 2022 v jablonecké sokolovně představeny formou intenzivního divadelního zážitku. Divadelní procházka sokolovnou vznikla ve spolupráci s T. J. Sokol Jablonec nad Nisou a Umělecké partyzánské skupiny Nezdar!

Diváci se seznámí s příběhy a těžkostmi, které jablonecký sokol zažíval od samotného počátku svého fungování. Už vznik jednoty doprovázely bouřlivé události vyplývající z napjatého vztahu německého a českého obyvatelstva na konci 19. století.

Po patnáctičlenných oddílech projdou prostory sokolovny od půdy po sklep a během 45 minut jim budou přiblíženy zásadní momenty 20. století, které se otiskly i na fungování jablonecké jednoty. Součástí putování je také setkání se současnou starostkou jablonecké jednoty sokolské Jitkou Skalickou. Společně skupině představí fungování Sokola Jablonec dnes a jeho plány do budoucna. Celá procházka končí v nově vznikajícím multifunkčním kulturním prostoru, který nyní slouží jako komunitní centrum pro uprchlíky z Ukrajiny - Sokolka.

Pro divadelní procházku se stala hlavní inspirací bohatá kronika jablonecké jednoty, která byla tvůrcům zapůjčena. Divadelní zážitek zprostředkuje 33 herců, hudebníků a tanečníků, jak amatérských, tak profesionálních. Celý koncept připravil tvůrčí tým Báry Purmové, Anny Strnadové a Filipa Nováka.

V dopoledních hodinách se procházka hraje pro studenty základních a středních škol, pro které organizátoři připravili pracovní listy. Od 17.30 se sokolovna otevře veřejnosti. Patnáctičlenné skupiny vychází v intervalu po 15 minutách. Poslední skupina vychází v 19.00. Pokud chtějí mít diváci jistá místa, je možné si zarezervovat konkrétní čas na emailu tuzmese@gmail.com. Ve 20.30 pak celou akci zakončí kapela Trio Holinky ve výše zmíněném multifunkčním kulturním prostoru.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červen v kulturním prostoru Nazdar!
Válka je strach, zaznělo na Mírovém náměstí v Jablonci
Putování za vánočními příběhy zažijete v Jablonci
Na obnovu jablonecké sokolovny věnoval kraj čtvrt milionu
V Jablonci se rodí nový kulturní prostor Nazdar! I vy můžete pomoci
Akce Noc sokoloven aneb na půdě je slet se konala i v Jablonci
Jablonecká sokolovna nabírá nový dech
Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Středověká romantika aneb rytíř na nádvoří Severočeského muzea
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jenom poločas na Slavii nestačil

Nejčtenější články

29.01.: Policie hledá svědky dopravní nehody ve Smržovce
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
28.01.: Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace