Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti

19.04.2019 21:28:48 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti

V klubu Na Rampě se v úterý 16. dubna konala veřejná diskuze o budoucnosti budovy bývalých jabloneckých městských lázní. Akce se zúčastnilo okolo padesáti návštěvníků, kterým není lhostejný stav 110 let staré budovy v ulici Budovatelů.

Cílem setkání bylo otevřít debatu nad možným využitím bývalých lázní a iniciovat vznik otevřené pracovní skupiny, která se vizi budoucího využití objektu bude zabývat. Skupina se zaměří na celkový koncept a specifikaci výsledného záměru. Pozvaní hosté se podělili o své zkušenosti a příklady dobré praxe, ale také upozornili na úskalí, která podobné projekty doprovází. Za statutární město Jablonec nad Nisou na akci vystoupil náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík. Úvodem do této diskuze byl koncept možného využití lázní spolkem ArtproProstor. Vizi spolku představila jeho předsedkyně Anna Strnadová.

O svých zkušenostech hovořil kastelán oživené barokní památky Valdštejnská Lodžie Jiří Vydra a radní města Jičína Luděk Havel. Do diskuse přispěl místostarosta Prahy 10 David Kašpar - zakladatel Plechárny na Černém Mostě a ředitelka Nové sítě Adriana Světlíková. Akce se také účastnil ředitel Oblastní galerie Liberec Jan Randáček. Liberecká galerie sídlí v zrekonstruovaných lázeňských prostorách z počátku dvacátého století. Mezi hosty byl také ředitel krajského projektu Křišťálové údolí David Pastva.

„Celé diskusní setkání bylo iniciováno městem Jablonec a Annou Strnadovou ze spolku ArtproProstor, který se v letech 2015-2016 pokusil budovu bývalých městských lázní oživit," řekl náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík s tím, že úterní setkání odborníků a veřejnosti bylo velmi přínosné. „Navázali jsem kontakt s účastníky i s lidmi, kteří projevili zájem o účast v nově sestavované pracovní skupině, která bude pracovat na specifikaci využití a fungování Jablečných lázní," informovala Anna Strnadová.

Cílem skupiny je formulovat směr, kterým by se objekt bývalých městských lázní měl ubírat. Vzhledem k finančním možnostem města se předpokládá, že by měl návrh využití umožňovat postupnou realizaci malých částí. „Pro začátek je potřeba sanovat některé technické závady a realizovat toalety. Aby se i drobné investice odehrávaly koncepčně, chceme postupovat podle celkového architektonického návrhu řešení. A právě proto, aby takový návrh mohl vzniknout, potřebujeme nyní v rámci této pracovní skupiny formulovat záměr využití," dodal Chuchlík, s tím, že by měl být záměr stavěn tak, aby si dům vydělal na svůj provoz.

Budova byla postavena v letech 1908-1909 na počest císaře Františka Josefa II. Architektonického řešení se ujal zkušený architekt Robert Hemmrich, který v Jablonci navrhoval dalších zhruba šedesát domů. K nejzásadnějším zásahům do budovy městských lázní došlo v roce 1960 komunistickým okresním stavebním podnikem, kdy bylo zničeno původní průčelí, ozdobné prvky na fasádě a původní zasklení oken. Dva roky nato došlo k poslední stavební úpravě a od té doby už budova jen stárla a chátrala. Ještě v roce 1997 město zainvestovalo do nutné opravy střechy. Následně byly lázně pro veřejnost uzavřeny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Diskuze o budoucnosti jabloneckých lázní proběhne v klubu Na Rampě
Dubnový program akcí v Klubu Na Rampě
Jablečné lázně opět oživí Vánoční skleněný market
Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních
Obrazem: Staré městské lázně v Jablonci oživeny!
Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Slavíme Evropský den chráněných území

Správa Krkonošského národního parku se připojuje k oslavám Evropského dne chráněných území. Tento svátek připomíná 24. května význam dobře koncipované a udržované sítě velkoplošných chráněných území na evropském kontinentu a jejich roli v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví. Další informace

Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a na sedm desítek dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem je více než 5 tun odpadu, který skončí na skládce. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku vyjel mezi Frýdštejnem a Malou Skálou ze silnice
Změny v městské hromadné dopravě v Jablonci nad Nisou
Na jablonecké křižovatce řidič nedal přednost v jízdě
Změny na jabloneckém magistrátě, dvě koordinátorky mluví ukrajinsky
Jablonec koupí třetí mobilní kameru

Nejčtenější články

23.05.: V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
24.05.: Skvělý vstup atletů LIAZU do první ligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace