Jizerskou padesátku vyhrál Nor Stadaas, který předčil známější krajany

13.02.2023 22:01:31 | Autor: redakce | Rubrika: Sport | Obce: Bedřichov,Jizerské hory,Jablonecko

Jizerskou padesátku vyhrál Nor Stadaas, který předčil známější krajany

O letošní Jizerskou 50 byl mezi lyžaři velký zájem, když do stopy v neděli vyrazilo téměř 5 tisíc lyžařů, celkem ve všech závodech během víkendu pak rekordních 9201! Vítězem hlavního závodu se stal Nor Stadaas před krajanem Nygaardem a dalším Norem Riegem.

Mezi ženami vyhrála rovněž Norka Smedasová, jako nejlepší Češka dojela devátá Sandra Schützová z Jilemnice. Závod je součástí seriálu dálkových běhů Ski Classics.

V neděli bylo na bedřichovském stadionu pořádně rušno, závodníci se řadili do stop už od brzkého rána. Ženská elitní vlna ČEZ Jizerské 50 odstartovala těsně před muži a za nimi už následovaly tisíce natěšených hobby běžců, kteří dělají tento závod tak unikátním. Závodu se zúčastnila i spousta osobností olympijská vítězka Kateřina Neumannová či herec a režisér Jakub Kohák, kardiochirurg Jan Pirk, lékař Tomáš Šebek, fotbalisté David Lafata a Bořek Dočkal, ale i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Muži se postupně roztřídili

Mužský závod měl poměrně tradiční průběh: Kopec za kopcem třídil čelní skupinu, jejíž členové se mohli ucházet o cílový vavřín. Na nejtěžším stoupání na Kneipu jelo na čele 14 závodníků včetně favorita Emila Perssona a obhájce zlata Andrease Nygaarda. Dobrý závod jel i Max Novak, kterému předcházející ročník opravdu nevyšel, ale letos zvítězil na druhé vrchařské prémii.


Zhruba 15 kilometrů před cílem se nečekaně utrhlo duo z týmu Aker Daehlie Hoel a Stian Hoelgaard, ale na vrcholu Olivetské hory je soupeři dostihli. Nato se do toho obul Kasper Stadaas (tým Radge Charge) a větší favority dokonale zaskočil. Vyletěl poslední mírná stoupání na trase a v závěrečném sjezdu si zvládl náskok pohlídat. Hrdinským výkonem si tak dojel pro jeden ze dvou největších úspěchů v kariéře. Ve sjezdu využil dobře připravených lyží a své tělesné stavby také druhý Andreas Nygaard. Bronz si vysprintoval Amund Riege a na aktivního Maxe Novaka zbylo až šesté místo. Z českých reprezentantů brali hezké 20. a 21. místo Jan Šrail a Fabián Štoček.

Ženy se praly s mokrým sněhem

Ženy se musely poprat s měkkým mokrým sněhem, mlhou a vlhkostí. Hlavní favoritka Smedaas jela atypický závod: místo toho, aby si hlídala čelní skupinu s Idou Dahl nebo Emilií Fleten, pohybovala se chvíli za skupinou, další chvíli se ocitla naopak v čele závodu.

V úseku kolem Krásné Máří Smedaas využila rychlých lyží a také závětří vítěze sprintu Alvara Myhlbacka, který startoval o čtvrt hodiny později a na trati se s nejrychlejší ženou potkal. Nicméně Karolina Hedenström a Slind Silje Oeyre se držely v těsném kontaktu a nakonec dojely na druhém a třetím místě. Nejlepší Češka Sandra Schützová skončila devátá.

Jizerská padesátka 2023 (50 km):

Jizerská padesátka 2023<br />Autor: Rudolf Kožený Muži: 1. Stadaas 2:05:50,0, 2. Nygaard -2,2, 3. Riege -2,4, 4. Johaug -2,8, 5. Gunnulfsen (všichni Norsko) -2,9, 6. Novak (Švéd.) -3,3, ...20. Šrail -2:08,8, 21. Štoček -2:10,2, 30. Sedláček (všichni Česko) -8:02,5.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 8 závodech): 1. Persson (Švédsko) 1400, 2. Pedersen (Norsko) 791, 3. Riege 733, ...28. Štoček 313, 39. Šrail 233.

Ženy: 1. Smedasová (Norsko) 2:28,44,7, 2. Hedenströmová (Švédsko) -1:05,5, 3. Slindová -2:09,2, 4. Fletenová (obě Norsko) -2:30,7, 5. Dahlová -2:32,6, 6. Larssonová (obě Švédsko) -4:18,8, ...9. Schützová -3:03,0, 14. Smutná -11:52,2, 16. Grohová (všechny Česko) -12:01,5.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 8 závodech): 1. Smedasová 1060, 2. Dahlová 1045, 2. Larssonová 909, ...10. Schützová 593, 24. Grohová 307.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Jizerskou 50 se připravili i policisté
Doprovodný program Jizerské 50 je více než bohatý
Zvláštní prémii v hlavním závodě J50 vyplatí Česká mincovna ve zlatě
ČEZ Jizerská 50 pomohla nemocným i krajině v okolí Bedřichova
Obrazem: 55. ročník ČEZ Jizerské padesátky
Obrazem: Koncert Tata Bojs před jabloneckou radnicí
Policisté připravili opatření kvůli Jizerské padesátce
Jizerská 50 padesátkrát jinak 2022 neboli Do jablonecké stopy
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí
Finanční podpory od kraje se opět dočká Jizerská magistrála
ČEZ Jizerská 50: Profesionálové pomohli liberecké ZOO
Obrazem: 54. ČEZ Jizerská padesátka
Kateřina Smutná na Jizerské 50 vybojovala skvělé 3. místo
Jizerská 50 pro první linii nakonec darovala TU Liberec rovný milion
Jizerská 50 poprvé v historii závodem roku v seriálu Visma Ski Classics
Jizerská 50 zalitá sluncem. Suverénní Norové a 8 141 účastníků
Jizerská 50: Dramatický finiš ovládl Nygaard, Kateřina Smutná druhá
Obhájit vítězství na J 50 se podařilo Pedersenovi, Smutná druhá

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 42 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace