Jizerskou padesátku vyhrál Nor Stadaas, který předčil známější krajany

13.02.2023 22:01:31 | Autor: redakce | Rubrika: Sport | Obce: Bedřichov,Jizerské hory,Jablonecko

Jizerskou padesátku vyhrál Nor Stadaas, který předčil známější krajany

O letošní Jizerskou 50 byl mezi lyžaři velký zájem, když do stopy v neděli vyrazilo téměř 5 tisíc lyžařů, celkem ve všech závodech během víkendu pak rekordních 9201! Vítězem hlavního závodu se stal Nor Stadaas před krajanem Nygaardem a dalším Norem Riegem.

Mezi ženami vyhrála rovněž Norka Smedasová, jako nejlepší Češka dojela devátá Sandra Schützová z Jilemnice. Závod je součástí seriálu dálkových běhů Ski Classics.

V neděli bylo na bedřichovském stadionu pořádně rušno, závodníci se řadili do stop už od brzkého rána. Ženská elitní vlna ČEZ Jizerské 50 odstartovala těsně před muži a za nimi už následovaly tisíce natěšených hobby běžců, kteří dělají tento závod tak unikátním. Závodu se zúčastnila i spousta osobností olympijská vítězka Kateřina Neumannová či herec a režisér Jakub Kohák, kardiochirurg Jan Pirk, lékař Tomáš Šebek, fotbalisté David Lafata a Bořek Dočkal, ale i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Muži se postupně roztřídili

Mužský závod měl poměrně tradiční průběh: Kopec za kopcem třídil čelní skupinu, jejíž členové se mohli ucházet o cílový vavřín. Na nejtěžším stoupání na Kneipu jelo na čele 14 závodníků včetně favorita Emila Perssona a obhájce zlata Andrease Nygaarda. Dobrý závod jel i Max Novak, kterému předcházející ročník opravdu nevyšel, ale letos zvítězil na druhé vrchařské prémii.


Zhruba 15 kilometrů před cílem se nečekaně utrhlo duo z týmu Aker Daehlie Hoel a Stian Hoelgaard, ale na vrcholu Olivetské hory je soupeři dostihli. Nato se do toho obul Kasper Stadaas (tým Radge Charge) a větší favority dokonale zaskočil. Vyletěl poslední mírná stoupání na trase a v závěrečném sjezdu si zvládl náskok pohlídat. Hrdinským výkonem si tak dojel pro jeden ze dvou největších úspěchů v kariéře. Ve sjezdu využil dobře připravených lyží a své tělesné stavby také druhý Andreas Nygaard. Bronz si vysprintoval Amund Riege a na aktivního Maxe Novaka zbylo až šesté místo. Z českých reprezentantů brali hezké 20. a 21. místo Jan Šrail a Fabián Štoček.

Ženy se praly s mokrým sněhem

Ženy se musely poprat s měkkým mokrým sněhem, mlhou a vlhkostí. Hlavní favoritka Smedaas jela atypický závod: místo toho, aby si hlídala čelní skupinu s Idou Dahl nebo Emilií Fleten, pohybovala se chvíli za skupinou, další chvíli se ocitla naopak v čele závodu.

V úseku kolem Krásné Máří Smedaas využila rychlých lyží a také závětří vítěze sprintu Alvara Myhlbacka, který startoval o čtvrt hodiny později a na trati se s nejrychlejší ženou potkal. Nicméně Karolina Hedenström a Slind Silje Oeyre se držely v těsném kontaktu a nakonec dojely na druhém a třetím místě. Nejlepší Češka Sandra Schützová skončila devátá.

Jizerská padesátka 2023 (50 km):

Jizerská padesátka 2023<br />Autor: Rudolf Kožený Muži: 1. Stadaas 2:05:50,0, 2. Nygaard -2,2, 3. Riege -2,4, 4. Johaug -2,8, 5. Gunnulfsen (všichni Norsko) -2,9, 6. Novak (Švéd.) -3,3, ...20. Šrail -2:08,8, 21. Štoček -2:10,2, 30. Sedláček (všichni Česko) -8:02,5.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 8 závodech): 1. Persson (Švédsko) 1400, 2. Pedersen (Norsko) 791, 3. Riege 733, ...28. Štoček 313, 39. Šrail 233.

Ženy: 1. Smedasová (Norsko) 2:28,44,7, 2. Hedenströmová (Švédsko) -1:05,5, 3. Slindová -2:09,2, 4. Fletenová (obě Norsko) -2:30,7, 5. Dahlová -2:32,6, 6. Larssonová (obě Švédsko) -4:18,8, ...9. Schützová -3:03,0, 14. Smutná -11:52,2, 16. Grohová (všechny Česko) -12:01,5.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 8 závodech): 1. Smedasová 1060, 2. Dahlová 1045, 2. Larssonová 909, ...10. Schützová 593, 24. Grohová 307.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Jizerskou 50 se připravili i policisté
Doprovodný program Jizerské 50 je více než bohatý
Zvláštní prémii v hlavním závodě J50 vyplatí Česká mincovna ve zlatě
ČEZ Jizerská 50 pomohla nemocným i krajině v okolí Bedřichova
Obrazem: 55. ročník ČEZ Jizerské padesátky
Obrazem: Koncert Tata Bojs před jabloneckou radnicí
Policisté připravili opatření kvůli Jizerské padesátce
Jizerská 50 padesátkrát jinak 2022 neboli Do jablonecké stopy
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí
Finanční podpory od kraje se opět dočká Jizerská magistrála
ČEZ Jizerská 50: Profesionálové pomohli liberecké ZOO
Obrazem: 54. ČEZ Jizerská padesátka
Kateřina Smutná na Jizerské 50 vybojovala skvělé 3. místo
Jizerská 50 pro první linii nakonec darovala TU Liberec rovný milion
Jizerská 50 poprvé v historii závodem roku v seriálu Visma Ski Classics
Jizerská 50 zalitá sluncem. Suverénní Norové a 8 141 účastníků
Jizerská 50: Dramatický finiš ovládl Nygaard, Kateřina Smutná druhá
Obhájit vítězství na J 50 se podařilo Pedersenovi, Smutná druhá

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 42 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Program kin v Jablonci nad Nisou od 16. do 29. března
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny

Nejčtenější články

18.03.: Motocyklista zemřel v Jablonci po srážce se sanitkou
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
19.03.: Obrazem: Maškarní rej na vleku U Pily 2023

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace