Jabloneckým tónům je deset let

24.05.2024 21:46:28 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy.

Také letos, v Roce české hudby 2024, své síly znovu spojilo statutární město s Kulturou Jablonec, místní základní uměleckou školou a spolkem Musica Varia.

„Společně se nám podařilo vytvořit bohatý program, který své příznivce pozve na Mírové náměstí před radnici, na letní scénu Eurocentra, do Tyršova parku i do jabloneckých kostelů," říká Jana Hamplová, náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní, která nad festivalem převzala záštitu. Do programu se navrátí také lidová hudba, a to v podobě Mezinárodního folklorního festivalu. Stranou nezůstane ani divadelní představení a svou premiéru si odbudou výstavy.

ZUŠ Open v Jablonci

Také letos se jablonecká ZUŠ připojí k VIII. ročníku celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Program je připravený na týden a jeho vrcholem bude slavnostní zahájení Jabloneckých tónů.

„Nejprve bychom rádi všechny zájemce pozvali na výstavu žáků našeho výtvarného oddělení do prostor OC Central. Téma je - jak jinak - Rok české hudby. Klavír pod širým nebem se rozezní 28. května po 14 hodině na náměstí Dr. Farského a 29. května se mohou všichni těšit na mimořádné autorské představení, které diváky provede historickými etapami české populární hudby 20. století. Inspirací je pět nejvýznamnějších autorských dvojic české hudební historie: Voskovec-Werich, Suchý-Šlitr, Svoboda-Štaidl, Horáček-Hapka, Svěrák-Uhlíř," říká ředitel ZUŠ Jablonec n. N. Vít Rakušan. Profilový pořad ZUŠ podle jejího ředitele představí hudbu, tanec, divadlo a výtvarné umění v podání žáků všech oddělení školy. „Na pódiu se vystřídá klarinetové kvarteto, žesťový soubor Brass Jablonec, Jazztet, akordeonová tria a dua, dechový orchestr, soubor smyčcových nástrojů a mnoho dalších talentů. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program plný hudebních a tanečních čísel, včetně oblíbených skladeb z programu Ve dvou se to lépe táhne."

A ve čtvrtek 30. května se ZUŠ spojí s Domem dětí a mládeže Vikýř a přinesou společný program s názvem V rytmu ZUŠ a Vikýře! „Ten se uskuteční u jablonecké přehrady poblíž druhé hráze, v zahradě u Létajícího piva a na malém hřišti v Břízkách. Pro návštěvníky je připravené odpoledne plné umění a zábavy, tvůrčích a sportovních aktivit," doplňuje Rakušan.

Tímto týdenním programem však účinkování jablonecké ZUŠky v rámci Jabloneckých tónů nekončí. Červnovou nabídku zahájí ve čtvrtek 6. června kantátou Bohuslava Martinů Otvírání studánek v nastudování DPS Iuventus, gaude! „Slavnostní a velmi úspěšnou premiéru kantáty měl sbor pod vedením sbormistryně Anežky Šebové v Krajské vědecké knihovně v Liberci 3. května," připomíná ředitel Rakušan s tím, že sólového partu se chopil Jaroslav Patočka z Opery Národního divadla Praha a přednesu herec Justin Svoboda.

A k Roku české hudby připravila ZUŠ také pořad Dvořák na Smetaně, který uvede 28. a 29. li-stopadu vždy od 9 hodin v kině Junior. „Jde o pořad našeho hudebního a dramatického oboru, který zábavnou formou přiblíží významné životní okamžiky Bedřicha Smetany, jenž letos slavil 200 let od narození a 140 let od úmrtí, a Antonína Dvořáka, kterého jsme si připomněli 120 let od úmrtí. doplněnou interakcí s publikem. Program vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury a Libereckého kraje k Roku české hudby 2024," doplňuje zástupce ředitele ZUŠ pro provoz Petr Vobořil.

Podoby uplynulých tónů

Ohlédnutí za loňským úspěšným ročníkem Jabloneckých tónů přinese nová výstava ve foyer Eurocentra. „Fotografie ze svých archivů poskytla společnost Kultura Jablonec, statutární město Jablonec nad Nisou a zdejší základní umělecká škola. Připomenou vydařené akce, které se konaly v rámci Jabloneckých tónů hned na několika místech - na Mírovém náměstí, v Tyršových sadech, v amfiteátru Eurocentra či v areálu Pivovaru Volt. Výstavu nezahájí vernisáž, poprvé bude k vidění před koncertem Hradišťanu a potrvá do 7. září," komentuje novinku letošního ročníku Jabloneckých tónů Jana Hamplová.

Slavnostní zahájení se bude i letos konat na letní scéně Eurocentra. Zatímco loni do posledního místečka zaplněné hlediště potěšili 4 tenoři, tak i letos statutární město společně se ZUŠ Jablonec připravili velkolepý večer. „Večerní koncert bude určitě hudební lahůdkou. Na letní scéně vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem a Dětským pěveckým sborem Iuventus, Gaude! pod vedením sbormistryně Anežky Šebové," zve na pátek 31. května Hamplová, začátek je v 19 hodin.

Seskupení Jiřího Pavlici & Hradišťanu je ojedinělé svou vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z lidové tradice. Je tedy určitě nač se těšit.

Mezi tóny se vrací i folklor

Další výstava JT 2024 s názvem Senzační zprávy, jak se zpívaly a hrály je spojená s Mezinárodním folklorním festivalem. „Vernisáž je naplánovaná na středu 12. června od 17 hodin v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových. Právě ze sbírky manželů Scheybalových výstava o lidové tvorbě v kramářské písni čerpá a připravila ji Kultura Jablonec společně s Muzeem Českého ráje v Turnově. A součástí vernisáže bude i ukázka kramářských písní v podání Spolku jabloneckých dam a pánů," popisuje další novinku JT ředitel Kultury Jablonec, p. o., Jakub Gerš.

Vlastní program festivalu začne o den později, ve čtvrtek 13. června v 19 hodin, na letní scéně Eurocentra a zahájí jej Hrubá hudba. „To je hudební projekt kapel Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky, propojující tradiční horňácké písně s vážnou a moderní hudbou, jako je pop, hip-hop či elektronika," doplňuje Gerš. Folklorní festival pak pokračuje v pátek 14. a v sobotu 15. června vždy mezi 10. a 20. hodinou, v programu se představí široká paleta místních i regionálních folklorních souborů a speciálních hostů.

Součástí festivalu budou i regionální řemeslné farmářské trhy, na nichž Kultura Jablonec spolupracuje s platformou Liberecký kraj sobě. „Najdete je v pátek a v sobotu před Eurocentrem, kde se mohou návštěvníci těšit např. na originální textilní doplňky a oblečení z krkonošské modrotiskové dílny Evy Leštinové, na sklo z novoborské sklárny Petra Novotného i včelí produkty značky Elmek Petra Bartoše z Českého ráje," připomíná ředitel Kultury Jablonec.

„Dům dětí a mládeže Vikýř připravuje na pátek a sobotu řemeslný den, při němž si kdokoli bude moci vyzkoušet stará řemesla, jako je točení keramiky na hrnčířském kruhu, zpracování ovčí vlny, výrobu ručního papíru, pletení košíků z pedigu nebo práci včelaře," uvádí ředitelka DDM Vikýř Martina Šípková.

„Mezinárodní folklorní festival Jablonec nad Nisou je událostí pro celou rodinu, slibuje pestrou přehlídku tradiční hudby, tance, řemesel, zábavy, dobrého jídla a pití. Připravili jsme jej za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Libereckého kraje. Vstup je zdarma a za nepříznivého počasí se uskuteční ve velkém sále Eurocentra," uzavírá za hlavního pořadatele Jakub Gerš. Aktuální program je na www.kulturajablonec.cz.

Pocta a Budulínek

Do programu JT 2024 se nově zapojí také jablonecký Smíšený pěvecký sbor Janáček, který letos slaví 75. výročí od svého vzniku. Připravil společně se Symfonickým orchestrem Liberec koncert nazvaný Pocta českým tvůrcům.

„Posluchačům sbor nabídne slavné operní árie, skladby a sbory českých skladatelů, jako sólisté vystoupí sopranistka Karolína Cingrošová a bas Jaroslav Patočka. Za dirigentským pultem se budou střídat Olga Fröhlichová a Graziano Sanvito. Celým koncertem slovem provede Václav Žmolík," představuje program jubilujícího sboru Pavel Kopáček, manažer SPS Janáček. Koncert se koná na letní scéně ve čtvrtek 20. června od 19 hodin.

A na letní scéně další čtvrtek, 27. června od 18 hodin, vystoupí Naivní divadlo Liberec s představením Budulínek. „Tvůrci loutkového představení respek-tovali dobře známou zápletku klasické české pohádky, nicméně ji originálně rozpracovali o řadu inovujících motivů. Téma poslouchání se v jejich podání netýká pouze neposlušného Budulínka či přecitlivělých ušisek záludné lišky, ale rovněž Budulínkových prarodičů, kteří naopak slyší prachbídně. Proč tomu tak je a k čemu všemu to v Budulínkově dobrodružství vedlo, odhaluje půvabná inscenace plná humoru, živé muziky a ryze loutkářských lahůdek," popisuje Radana Schaeferová z Kultury Jablonec.

Náměstí plné muziky

Velmi dobrou zkušenost má statutární město s koncerty pořádanými v letní podvečer před jabloneckou radnicí na Mírovém náměstí. Proto od nich neustoupí ani v letošní sezóně. Koncerty budou tři a hudební žánry různé.

„Na Mírové náměstí přivedeme ne úplně obvyklá hudební tělesa, budeme trochu provokovat a nutit posluchače ke vnímání i jiných formátů a žánrů. Ale i to je jeden z cílů Jabloneckých tónů," tvrdí Lucie Kocourková z oddělení kultury a sportu jabloneckého magistrátu.

A tak Mírové náměstí přivítá 10. července největší hity skupiny Neřež a původní kapely Nerez v provedení Neřež Tria, 31. července Yellow duo & Mr. Popelino a nakonec 28. srpna duo Bratři hrající elektronickou hudbu. Koncerty na Mírovém náměstí začínají vždy ve 20 hodin.

Kostely, park a letní scéna

Stranou nezůstanou v době letních prázdnin ani oblíbené varhanní koncerty v jabloneckých kostelích. „Ty organizuje spolek Musica Varia vždy v úterý od 17 hodin. Zatímco všechny pořady během Jabloneckých tónů jsou zdarma, tak na koncerty v církevních stavbách je vstupné dobrovolné," upřesňuje ná-městkyně Hamplová.

Během léta tak můžete slyšet varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí, Dr. Farského na stejnojmenném náměstí, sv. Anny v Kostelní ulici, Povýšení sv. Kříže na nám. Boženy Němcové a Nejsvětější Trojice ve Mšeně.

Čtvrtky patří koncertům na letní scéně Eurocentra a začínají v 18 nebo 19 hodin, je třeba sledovat program. A tady se v Jablonci opět objeví loni tak úspěšné The Cello Boys, a to 18. července.

Ti, kdo si oblíbili nedělní odpoledne v Tyršových sadech, nebudou zklamaní ani letos. „Hrát se tu bude vždy od 15 hodin a znít bude bluegrass, jazz, swing, ale také např. hudba v podání recesistické dámské vokální kapely Totál Vokál, která s osobitým smyslem pro humor předvede vlastní aranže populárních písní od Osvobozeného divadla přes Queen až po Billie Eilish," slibuje bohatou nabídku Jana Hamplová.

Podrobný program je na www.jablonecketony.cz nebo na plakátech, a to i v autobusech MHD, aktuální změny budou přinášet FB profily Jablonecké tóny nebo Kultura Jablonec.

Jablonecké tóny 2024:

květen

27. 5. /pondělí/
HUDBA V BARVĚ
výstava žáků výtvarného oboru ZUŠ k Roku české
hudby / OC Central

28. 5. /úterý/, 14 h
KLAVÍR POD ŠIRÝM NEBEM
klavírní recitály žáků i hostů ZUŠ Jablonec n. Nisou
náměstí Dr. Farského

29. 5. /středa/, 9.30 a 16 h
VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE
slavné dvojice českých autorů
letní scéna Eurocentra

30. 5. /čtvrtek/, 15 h
SHOW ZUŠ a DDM Vikýř

profilový pořad ZUŠ a tvůrčí aktivity DDM Vikýř
přehrada Mšeno: mezi I. a II. nádrží, Létající pivo,
velké molo

31. 5. /pátek/, 19 h
JIŘÍ PAVLICA & HRADIŠŤAN A IUVENTUS, GAUDE!
cimbálová muzika a dětský pěvecký soubor
letní scéna Eurocentra

červen

6. 6. /čtvrtek/, 18 h
OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK - IUVENTUS, GAUDE!

kantáta B. Martinů v podání DPS Iuventus, gaude!
letní scéna Eurocentra

12.-15. 6. /středa-sobota/
FOLKLÓRNÍ FESTIVAL
12. 6. vernisáž výstavy v 17 h
Dům Scheybalových
13. 6. vystoupení folklorních souborů, 17 h
letní scéna Eurocentra

20. 6. /čtvrtek/, 19 h
SPS JANÁČEK & SYMFONICKÝ ORCHESTR LIBEREC: POCTA ČESKÝM TVŮRCŮM

letní scéna Eurocentra

27. 6. /čtvrtek/, 18 h
NAIVNÍ DIVADLO LIBEREC: BUDULÍNEK

loutková inscenace pro děti plná humoru a živé muziky
letní scéna Eurocentra

červenec

9. 7. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Horní náměstí

10. 7. /středa/, 20 h
NEŘEŽ TRIO

nejslavnější Hity skupin Neřež a Nerez
Mírové náměstí

14. 7. /neděle/, 15 h
SMYČCOVÉ KVARTETO AD LIBITUM

Jarmila Klokočníková a Hana Jodasová
komorní koncert hudby českých skladatelů
Tyršovy sady

16. 7. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Dr. Farského, nám. Dr. Farského

18. 7. /čtvrtek/, 18 h
THE Cello Boys

virtuózní violoncellisté opět v Jablonci nad Nisou
letní scéna Eurocentra

21. 7. /neděle/, 15 h
RADIM ZENKL & ONDRA KOZÁK

bluegrass, jazz, swing a world music
Tyršovy sady

23. 7. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

koncert k poctě sv. Anny, patronky města
kostel sv. Anny, Kostelní ul.

25. 7. /čtvrtek/, 19 h
SARAH

metalové a hard rockové covery známých kapel
letní scéna Eurocentra

28. 7. /neděle/, 15 h
TOTÁL VOKÁL

dámský recesistický vokální band
Tyršovy sady

30. 7. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Povýšení sv. Kříže, nám. B. Němcové

31. 7. /středa/, 20 h
YELLOW DUO & MR. POPELINO

spojení dvou smyčců a netradičních bicích nástrojů
Mírové náměstí

srpen

4. 8. /neděle/, 15 h
BÁRY

dámská kapela, bluegrass, folk a country
Tyršovy sady

6. 8. /uterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Nejsvětější Trojice, Mšeno

13. 8. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Dr. Farského, nám. Dr. Farského

15. 8. /čtvrtek/, 19 h
MANDRAGORA

koncert jablonecké legendární kapely
letní scéna Eurocentra

18. 8. /neděle/, 15 h
ZÁMECKÉ SAXOFONOVÉ KVARTETO JOSEFA ŽEMLIČKY

saxofonová kapela s klasickým i moderním repertoárem
Tyršovy sady

20. 8. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Povýšení sv. Kříže, nám. B. Němcové

27. 8. /úterý/, 17 h
JABLONECKÉ VARHANNÍ ÚTERKY

kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Horní náměstí

28. 8. /středa/, 20 h
BRATŘI

elektronická hudba bratrů Jiřího a Ondřeje Veselých
Mírové náměstí

září

1. 9. /neděle/, 15 h
STANLEY´S DIXIE STREET BAND: 30 LET

ostravský archaický, ale nesmírně živý dixieland
Tyršovy sady 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 základních uměleckých škol
Každý týden tři koncerty v rámci Jabloneckých tónů
Horké léto v zajetí žhavých tónů
Jablonecké tóny 2023 zahájí 4 tenoři
Jablonec se opět rozezní směsicí tónů
Jablonecké tóny završil koncert Iuventus, gaude! a Musica Florea
Jablonecký festival Město plné tónů se letos změní

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace