Jablonecké tóny 2023 zahájí 4 tenoři

26.05.2023 18:10:19 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecké tóny 2023 zahájí 4 tenoři

Čtyři pořadatelé, čtyři měsíce plné různých hudebních i dramatických pořadů a k tomu hned několik více či méně tradičních míst. To jsou Jablonecké tóny, jejichž další ročník ve městě odstartuje v květnu a potrvá do konce srpna. Návštěvníci se s ním podívají na letní scénu Eurocentra, do místních kostelů, na náměstí Mírové i Dr. Farského, do Tyršových sadů a do pivovaru Volt. Vstupné je buď dobrovolné nebo žádné a všichni pořadatelé se na posluchače těší.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Jabloneckých tónů je plánované na pátek 26. května od 19 hodin na letní scéně Eurocentra. „Ještě než začne koncert předá zástupce Libereckého kraje oficiálně do mých rukou cenu Historické město Libereckého kraje roku 2022. Tím získá slavnostní koncert ještě další lesk," říká náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Takříkajíc přestřihnutí úvodní pásky festivalu se ujmou 4 tenoři, konkrétně se na letní scéně představí držitel ceny Thálie, tenor Marian Vojtko, zpěvák a herec, barytenor Pavel Vítek, dvojnásobný držitel ceny Thálie, barytenor Jan Kříž a operní tenor Michal Bragagnolo.

Podle slov Jany Hamplové je však celý festival nabitý zajímavým programem, který opět obsadí různá, i ta méně tradiční místa ve městě. „Novinkou letošního ročníku je, že oblíbené čtvrteční podvečerní koncerty na letní scéně začnou už v červnu. Jejich fanouškové tak nebudou muset čekat až na letní prázdniny," připomíná Hamplová s tím, že milým překvapením budou také koncerty na Mírové náměstí. „Jejich začátek je posunutý na 20 hodinu a poslech si můžete užívat v restauračních zahrádkách při kávě nebo sklence něčeho dobrého," dodává náměstkyně Hamplová. A užít si bude co, představí se Markéta Nikendey & Grande Rande, polorodinné muzikantské uskupení ze samého srdce Libereckého kraje, The Cello Boys, kteří virtuózní technikou hrají tradiční i rockové skladby, nebo swing a jazz v provedení klarinetového kvarteta jabloneckého rodáka Aleše Tvrdíka.

Červen bude patřit představením ZUŠ a prezentaci místní kapel. Svůj program nabídne milovníkům folkloru FS Šafrán, od grunge až po poprock sahá hudební produkce kapely HUSH, syntetickou hudbu doplňuje projekcí kapela WXY. A Kokosové tóny oslaví se svými posluchači desetileté narozeniny. „Záměrně jsme vybrali interprety, skupiny a spolky, které jsou amatérské, průřezem napříč věkem, žánr i kategoriemi," říká Lucie Kocourková z oddělení kultury, sportu a cestovního ruchu jabloneckého magistrátu.

Průběh festivalu na chvíli přeruší pouze prodejní výstava Svazu výrobců skla a bižuterie, která se v areálu Eurocentra včetně letní scény koná 10.-13. srpna.

Posluchače naladí ZUŠ

Než nastane velké zahájení v pátek 26. května, ujme se role důstojných předskokanů Základní umělecká škola v Jablonci nad Nisou. Nejprve je připravené setkání u klavíru pod širým nebem. „Ten se za pěkného počasí rozezní na náměstí Dr. Farského v úterý 23. května od 14 hodin, případný déšť účinkující i publikum jednoduše pozve do pasáže Obchodního centra Central," informuje ředitel ZUŠ Jablonec n. N. Vít Rakušan.

To však nebude ojedinělý počin. Už o den později má připravený další dílek skládačky literárně dramatický obor ZUŠ. Houska s máslem, tak se jmenuje představení, které začne ve středu 24. května od 19 hodin v Klubu Na Rampě. „Následující den, čtvrtek 25. května, nabídne ZUŠ a DDM Vikýř program dětem, a to hned ve dvou časech: v 9.30 a v 16 hodin, dějištěm bude vždy scéna jabloneckého amfiteátru, přičemž dopolední představení je určené především předem pozvaným dětem z jabloneckých mateřských škol. A v Rytmu ZUŠ se můžete pohupovat v pátek 26. května od 14 hodin. Tentokrát se vše odehraje v areálu Pivovaru Volt u jablonecké přehrady. Toto místo má v Jabloneckých tónech svou premiéru," říká Rakušan.

A květnový program Jabloneckých tónů uzavře koncert v úterý 30. května v kostele sv. Anny opět v režii ZUŠ Jablonec nad Nisou. Začátek je v 17 hodin a zaposlouchat se bude možné do písní s duchovní tématikou v provedení dětského pěveckého souboru Iuventus, gaude! Nicméně s představeními ZUŠ se budou moci zájemci setkat také v červnu, připravený bude Koncert školních kapel 22. 6. od 19 hodin na letní scéně a o týden později 29. 6. bude od 14 hodin jablonecká zuška opět ve spolupráci s DDM Vikýř vítat prázdniny v OC Central.

Koncerty v sadech i v amfiteátru

Kultura Jablonec sází na prověřená místa i dny. „Lidé si už zvykli chodit každý čtvrtek na odpolední koncert na letní scénu Eurocentra nebo si zajít po nedělním obědě do Tyršových sadů a strávit část odpoledne s příjemnou hudbou. Proto jsme na tomto modelu nic neměnili. Opět jsme vybírali zajímavé skupiny s tím, že na letní scéně se objeví trochu alternativnější hudební žánry nebo tradiční hudba pro nás exotických zemí, do Tyršova parku jsme naopak vybírali tanečnější melodie," popisuje ředitel Kultury Jablonec, p. o., Petr Vobořil a dodává, že začátky koncertů nejsou na letní scéně jednotné, proto je třeba pečlivě sledovat web a FB Jabloneckých tónů nebo plakáty.

A tak v průběhu léta budou posluchače do Tyršových sadů vždy v neděli lákat např. domácí dámská akustická kapela Ladybirds, dámský a´capella kvartet Sugarcutes, který se představí největšími hity začátku minulého století, dixielandový Aurora JaSBand, bluegrassová kapela Madam nebo Jedlinský & Fischer duo. Naopak na letní scénu dorazí Tarara Orquestra (Bolívie/Peru/Španělsko/ČR), Rumbalgia ze Španělska nebo bluesový band s doprovodem charismatických vokalistek Charlie Slavík Revue & The Rhythm Girls.

„V neděli 20. srpna od 15 hodin bychom vás rádi pozvali na letní scénu na koncert českého folkového písničkáře, autora slavných protestsongů Havlíčku, Havle a Náměšť, Jaroslava Hutky, který je věnovaný výročí událostí ze srpna 1968. Koncertu bude předcházet slavnostní připomínka srpnových událostí u pomníku v ulici generála Mrázka od 14 hodin," zve diváky Vobořil.

Úterky pod klenbou kostelů

Úterky v rámci Jabloneckých tónů vždy patří varhanním koncertům v některé z jabloneckých církevních staveb, o jejich organizaci se stará spolek MusicaVaria. Ten i letos pozve posluchače do osvědčených kostelů dr. Farského, Nejsvětější Trojice ve Mšeně nebo Povýšení sv. Kříže na nám. B. Němcové. „Nově se k nim tento rok připojí také kostel sv. Anny a kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí, který má velkolepě opravené varhany," podotýká Jana Hamplová. Začátky úterních varhanních koncertů jsou vždy v 17 hodin a vstupné na ně je dobrovolné.

Kompletní program Jabloneckých tónů 2023 je na webu www.jablonecketony.cz a na plakátech ve městě i v autobusech MHD, aktuální informace najdou zájemci také na facebooku Jablonecké tóny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Slavic trio zavzpomínalo na Bacha a přidalo Humoresku
Kostel sv. Anny představuje malíře skryté krásy Františka Jiroudka
V Domě Scheybalových je nová výstava Jablonec proti proudu času
Zažijte Jablonec z ptačí perspektivy
Program pro všechny generace slibuje Rodinný festiválek
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Červnový program akcí v jabloneckém Eurocentru
Jablonec se opět rozezní směsicí tónů
Výstava připomene fotografa a horolezce Viléma Heckela

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.

Nové trasy v audioprůvodci SmartGuide po Geoparku Český ráj

Společnost Geopark Český ráj, o. p. s., ve spolupráci s platformou SmartGuide rozšířila nabídku zajímavých výletů po Geoparku UNESCO Český ráj o další návrhy tras, které vedou v méně turisticky navštěvovaných oblastech Českého ráje. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Startuje fotbalová liga! Jablonec hraje v sobotu doma na Střelnici
Richard Hübner odjel na Mistrovství Evropy dorostu do Banské Bystrice
Krajský workshop upozornil ukrajinskou mládež na nebezpečí drog
FOTO: The Cello Boys zahráli v Jablonci
Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu

Nejčtenější články

17.07.: V Jablonci hořel dům v Růžové ulici
17.07.: Střípky Městské policie Jablonec z druhého červencového víkendu
18.07.: Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace