Jablonecké tóny završil koncert Iuventus, gaude! a Musica Florea

20.09.2019 21:19:00 | Autor: Rudolf Kožený | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecké tóny završil koncert Iuventus, gaude! a Musica Florea

O finále festivalu Jablonecké tóny 2019 se na jablonecké přehradě postaral v pátek 13. září jablonecký dětský sbor Iuventus, gaude! a Musica Florea. Přinášíme ohlédnutí za tímto koncertem, včetně fotografií, videa a rozhovoru se sbormistrem.

Světové uznávaný soubor Musica Florea je nastoupen k zahájení finále festivalu Jablonecké tóny, slavnostní nálada na spadnutí, a tu se po večerní hlavně jablonecké přehrady začne linout zpěv dětí, které, jako by pluly na výlet a cestou zpívaly před publikem na molu Jablonecké přehrady své oblíbené lidovky.

A ty děti, které tak nečekaně nabouraly slavnostní ráz večera připlují na koncertní molo, postaví se a skvěle přednesou oratorium Mesiáš. „Pro mne geniální myšlenku o tom, zda není dětství příkladem skutečného života dovršily naše děti při večerním vystoupení, když se po předehře Mesiáš spustil déšť. Místo, aby hledaly, kde se schovat, spustily Prší prší a Hej, pane déšť! a přenesly svou dětskou radost na i stovky dospělých, kteří v tu chvíli vnímali jen to mokro za límcem. Svěř dětem finále festivalu a i déšť se stane radostným...," uvedl sbormistr Tomáš Pospíšil, který více prozradil v následujícím rozhovoru.

 

Jak se vám líbilo vyvrcholení Jabloneckých tónů?

Mě se to líbilo moc, protože bylo plné bezprostřední dětské radosti. Myšlenka, že orchestr je v úvodu koncertu nastoupený, lidé čekají na slavnostní zahájení a najednou přijedou děti na lodi a zpívají lidové písničky mi přijde úžasná. Dospěláci jsou v očekávání nějaké konvence a děti to zbourají úplně jinou náladou. Ale ony to neshodí, ony do toho vnesou to dětské, přirozené. A hned vynikne hlavní myšlenka: Svěřme finále festivalu dětem a vynikne radost, na kterou dospělí už často zapomněli. To se ukázalo ve chvíli, kdy po předehře oratoria začalo pršet, muzikanti zabalili nástroje a všichni koukali, kam by se šli schovat. A ty, které by jako první měli právo začít fňukat, spustily "Prší, prší" a sborový hit "Hej, pane déšť!" Dodnes mě chodí dotazy, zda to bylo připravené nebo mnou řízené. Stále nás budou děti udivovat a máme se od nich stále čemu učit.

Děti už měly déšť natrénovaný z odpolední zkoušky?

Při odpolední generálce při dešti to měly děti chuť "zabalit". Byly zmoklé a bylo jim zima. V půl deváté večer ale dokázaly něco, co bych do nich neřekl. Získaly si tím určitě srdce publika a mají můj velký obdiv.

Proč jste koncert nepřesunuli do kostela?

Protože radar neustále hlásil zataženo beze srážek. Do poslední chvíle jsme však nevěděli, zda to na přehradě podržet a nebo využít alternativní prostor kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Tam by oratorium vyniklo skvěle. Ale děti - ačkoli rády zpívají v kostele - by to trochu mrzelo. Přišly by o příjezd a odjezd na Dračích lodí. O toto překvapení se velmi ochotně a bez nároku na odměnu postarala společnost RK Dragons.

<br />Autor: Rudolf Kožený Účastnili se provedení i sboroví nováčci?

Nováčků máme od září v koncertním sboru 15. Nováčci se s Mesiášem setkali až na srpnovém soustředění a to je na 9 náročných sborových částí velmi krátká doba nejen pro nováčka. Proto s námi dnes nováčci ještě nezpívali.

Jak probíhala plavba na lodi, měl někdo z plavby trému?

Čekal jsem, zda se někdo bude bát, ale myslím, že si to všechny děti jen užívaly.

Jak na vás zapůsobila Musica Florea?

Musica Florea jsou skuteční profesionálové, kteří jdou v muzice po emocích, jak je to učí dirigent Marek Štryncl. A to je, myslím, pro každého živého muzikanta velkým povzbuzením. Kvůli tomu jsme vystoupení plánovali, prvotně to nebylo pro Jablonecké tóny. Organizátorům se ale projekt líbil a přišli s návrhem, zda bychom nechtěli výběr z Händelova Mesiáše provést v září na molu přehrady. Když jsem to volal dirigentovi Štrynclovi, čekal jsem všechno jiné, než nadšenou reakci. Ale on říkal, že takové prostory mají rádi, že jim to vyhovuje a je to pro ně výzva. No, nevím, jak se budou tvářit po dnešku, když jim sprchlo do starých nástrojů, muzikanti se netvářili úplně šťastně. Ale já jsem rád, že k setkání s nimi došlo. Cílem byla inspirace. Strašně moc rád spolupracuji s umělci, které mohou děti nějak inspirovat a Marek Štryncl je velmi charismatická osobnost. Ačkoli s dětmi nepracuje, přesto s nimi zkoušel velmi živě a děti si získal a mnohému je naučil.

Co připravujete v dohledné době?

Děti by si místo úterní zkoušky zasloužily odpočinek, ale nás čeká v sobotu 21. září velké vystoupení v Praze pro našeho partnera - Českou mincovnu. Takže už v pátek máme další malé soustředění, a to nejen na zmíněnou sobotu. Od 11. října začíná v Žilině soutěžní festival Voce Magna, kam jsme pozváni jako hlavní hosté, abychom koncertem zahájili a zakončili tuto mezinárodní soutěž. A ještě se rád podělím o jednu radost:  Česká televize, která s námi loni cestovala po Jižní Africe navrhla dokument o sboru Iuventus, gaude! na festival Zlatá Praha, kde bude mít ve čtvrtek 26. 9. zvláštní projekci. Poté teprve půjde dokument do vysílání České televize.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Závěr Jabloneckých tónů bude na vodní hladině
Sbor Iuventus, gaude! vzdal poctu lidickým obětem
Iuvenťáci zazpívali v Sofii a sbormistr Pospíšil se setkal s Carrerasem
Hudební festival Jablonecké tóny startuje 28. května
Jablonecký festival Město plné tónů se letos změní
Sbor Iuventus, gaude! vystupoval na koncertech s Ondřejem Rumlem
Video: Koncert Iuventus, Gaude! v kostele sv. Anny
Tomáš Pospíšil: Děti už ví, že zpěvem mohou dělat radost nejen sobě

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 38 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).

Jednotné stanovisko za všechny složky životního prostředí

Od začátku července se v souvislosti s novým stavebním zákonem dle zákona č. 148/2023 Sb., vydává jednotné stanovisko za všechny složky životního prostředí pro všechny záměry povolované podle stavebního zákona. „Jednotné environmentální stanovisko (JES) se vydává namísto jednotlivých správních úkonů obsažených v devíti různých zákonech z oblasti životního prostředí, které mají podle platné a účinné právní úpravy většinou podobu závazného stanoviska, v některých případech však i rozhodnutí či vyjádření," uvedl Jakub Šrýtr z oddělení životního prostředí a státní památkové péče Magistrátu Jablonce nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Tvořivé prázdniny v jabloneckém muzeu
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích
Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí

Nejčtenější články

11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody
12.07.: Hudebník Paulie Garand láká do kraje. Video zaujalo desetitisíce lidí
10.07.: Jablonecká kašna je vypnutá kvůli velkému úniku vody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace