Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

15.05.2024 22:37:00 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Železný Brod

Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Riegrova stezka u Semil, jedna z turisticky nejatraktivnějších lokalit Libereckého kraje, byla v pátek 3. května 2024 dějištěm součinnostního výcviku složek IZS.

Na základě zkušeností z předchozích zásahů bylo po vzájemné dohodě základních složek IZS rozhodnuto o vytvoření podrobného traumaplánu pro oblast Riegrovy stezky. Jedná se o soustavu bodů, na která může být pozemní posádkou (zpravidla profesionálními a dobrovolnými hasiči) transportován zraněný turista. Toho pak z místa v případě příznivých letových podmínek vyzvedne vrtulník letecké záchranné služby a rychle jej dopraví do nemocničního zařízení k ošetření.

„K samotnému prověření vhodných míst se sešli hasiči společně se zdravotníky 2. května. K prověření bylo zvoleno takové roční období, kdy je část stezky ukrytá pod listy stromů a je tedy pro všechny zasahující nezbytné pracovat především s GPS souřadnicemi, které byly dříve zpracovány a zaneseny do speciální mapové struktury," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Jaroslava Benešová.


Tento mapový podklad vznikl na základě jednání s Leteckou záchrannou službou Libereckého kraje a navazuje na již zpracovaný traumaplán. V předchozích situacích při reálných zásazích bylo pro záchranu osob operačním střediskem nasazováno lezecké družstvo z obou nástupních míst, kam nejdále se lze přepravit hasičskou technikou, tedy buď do Spálova od vodní elektrárny, nebo ze strany Semil k místu zvanému Galerie. Zasahující museli pokračovat dále úzkou stezkou pouze pěšky. Pro následný transport osoby mají ve výbavě semilští hasiči speciální nosítka UT 2000, která urychlí transport po úzké stezce.

Samotného výcviku se kromě zasahujících hasičů ze Semil a JSDHO Semily a Železný Brod dále zúčastnili letečtí záchranáři a dále také členové Horské služby Jizerské hory, o.p.s.

„Na prověření nových míst pro záchranu jsme měli zatím jeden společný den, ale i tak se prokázalo, že jsme schopni významně zkrátit čas, za který se zraněná osoba dostane díky letecké technice co nejrychleji do nemocnice," dodala mluvčí krajských hasičů.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonečtí hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali v Německu zlato!
Koncem roku opustilo hasičský sbor deset dlouholetých příslušníků
Krajští hasiči drželi pietu za oběti tragédie v Praze
V Jablonci nad Nisou proběhlo taktické cvičení složek IZS
Výbuch v drogové laboratoři byl námětem cvičení složek IZS
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V anketě Hasič roku 2022 uspěl Karel Čermák jako Zaměstnanec roku
Pietou uctili zesnulého kolegu i hasiči z Libereckého kraje
Hřensko rok po požáru. Spolupráce mezi hasiči fungovala skvěle
V jabloneckém Eurocentru proběhlo cvičení prvosledových hlídek

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace