Hřensko rok po požáru. Spolupráce mezi hasiči fungovala skvěle

27.07.2023 18:48:49 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Hřensko rok po požáru. Spolupráce mezi hasiči fungovala skvěle

V neděli 24. července 2022 vypukl v národním parku České Švýcarsko největší lesní požár v historii České republiky. Do boje s ním se zapojili také příslušníci HZS Libereckého kraje. Nejprve v rámci mezikrajské pomoci, poté i vysláním odřadu. Přečtěte si rozhovor s velitelem stanice HZS LBK v Semilech Adamem Vondrou.

Profesionální a dobrovolní hasiči Libereckého kraje vyjeli na pomoc svým ústeckým kolegům hned v prvních dvou dnech. 26. července HZS Libereckého kraje (HZS LBK) vyslal z liberecké stanice do Hřenska odřad, tedy potřebné síly i prostředky - příslušníky a vybranou zásahovou techniku.

Hasební práce probíhaly zpravidla, dle možností 24 hodin denně. Na to, jak hasiči bojovali s požárem za nepříznivých meteorologických podmínek a v těžko přístupném terénu, vzpomíná mjr. Adam Vondra, velitel stanice HZS LBK v Semilech. Rozhovor s ním si můžete přečíst níže.

První den v Hřensku. Jak vypadal, jaké na něj máš vzpomínky?

Naskočil jsem, jak se říká, do už rozjetého vlaku. Přijel jsem asi šestý den od vypuknutí požáru nejprve jako velitel odřadu HZS LBK, následně jako velitel sektoru dva. Zajímavý byl už příjezd. Za Českou Kamenicí, daleko od požářiště, byl vidět a cítit kouř. A když jsem na místě viděl rozsah požářiště, kdy po obou stranách hlavní komunikace bylo vidět jen spáleniště s ohořelými zbytky stromů, bylo to skoro až skličující. Nic podobného jsem nikdy předtím neviděl, ani nezažil. Na druhou stranu bylo prima vidět, že jsme v rámci naší republiky schopni zorganizovat pomoc v takovém rozsahu.

 

V jaké lokalitě v Hřensku liberečtí profesionální hasiči zasahovali?

Liberecký odřad nastupoval na shromaždišti - ve Vysoké Lípě, poté jsme se přesouvali na kopec Bouřňák, z jižní strany jsme provedli bojové rozvinutí a hasební zásah. Na hranici s Německem jsme měli zřízené čerpací stanoviště, odkud probíhala kyvadlová doprava vody.

Zásah byl komplikovaný i kvůli náročnému terénu a počasí.

Ano, terénní podmínky byly neskutečně náročné. Celá oblast národního parku je kopcovitá s pískovcovými skalami. Jen dostat se od cisterny, která nám tlačila vodu, k posilovému čerpadlu, od kterého jsme vedli dopravní vedení a útočné proudy, znamenalo překonat 400 m vzdálenosti s převýšením 100 m v náročném lesním terénu. K tomu měl každý na zádech potřebné technické prostředky, stravu a pitný režim. Z tohoto místa se v průběhu dní natáhlo několik set metrů vedení s mnoha útočnými proudy. Ze země stále sálalo naakumulované teplo z požáru a z oblohy, na které nebyl ani mráček, pořád pálilo slunce.

V čem podle tebe spočívala největší nebezpečí zásahu?

Prvotně v neznámém terénu, přičemž hasební práce probíhaly i v noci. V neznámém skalnatém terénu hasičům nejvíce hrozilo riziko pádu či uklouznutí. V některých nepřístupných místech zasahovali členové lezeckých skupin. V exponovaných místech na okrajích skal a srázů jsme zřizovali i tzv. lanová zábradlí. Dalším velkým nebezpečím byly všudypřítomné ohořelé stromy. Z jedné strany se zdály být zdravé, z druhé byly prohořelé. Stačil poryv větru a mohly kdykoliv spadnout, a ohrozit tak zasahující hasiče. Nebezpečné a náročné bylo i odstraňování těchto prohořelých stromů pomocí motorových pil. Některé stromy měly zcela prohořelé kořenové systémy, u nich se zdálo, že stojí pouze silou vůle. Při takovém zásahu jako byl ten v Hřensku se zasahující hasiči museli také častěji střídat, hrozilo jim přehřátí nebo vyčerpání.

Boj s požárem v NP České Švýcarsko<br />Autor: HZS Libereckého kraje Bylo něco, z čeho jsi měl při zásahu radost, že se povedlo, nebo pocit úlevy, že ti „spadl kámen ze srdce"?

To bylo prakticky pokaždé, když se střídaly odřady a všichni hasiči se vraceli domů bez úrazu. Radost jsem měl i z toho, když se kolegům z Karlovarského kraje podařilo zprůjezdnit cestu na vrchol Bouřňák pro čtyřkolku, která nám posléze usnadnila dopravu materiálu. (...) Jeden večer mi ze štábu velitele zásahu přišla výstraha na blížící se silné poryvy větru. Kontaktoval mě velitel jihomoravského odřadu, že se na hřebeni kopce Větrovec, na kterém působili, zvedá vítr. Ihned jsem nechal celý odřad z exponovaných míst stáhnout. Kolem půlnoci se odřad vracel ze svých pozic, čekal jsem na ně a z lesa jsem několikrát zaslechnul hluk padajících stromů. Po ujištění, že se všichni v pořádku vrátili, mi spadl kámen ze srdce. Až do rána pro nás byl Větrovec nepřístupný.

Týmový duch při zásahu, vzájemná podpora a soudržnost. Jak to v Hřensku vypadalo z tohoto hlediska?

Velmi jsem ocenil to, jak skvěle fungovala spolupráce a komunikace v našem sektoru - tedy společně s hasiči z Plzeňského, Jihomoravského a Karlovarského kraje. Solidarita lidí, empatie a mezilidská soudržnost. To je jedna z věcí, na kterou také nezapomenu. Ve Vysoké Lípě, kde jsme na parkovišti měli nástupní prostor našeho odřadu, bylo zasahujícím hasičům k dispozici občerstvení v místní restauraci. A i když jsme tam byli několik týdnů, nikdy nám nezapomněli poděkovat za to, co děláme.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Hasiči z Hřenska si zaslouží uznání
Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska
Požár lesa v Hřensku se rozrostl, na pomoc míří i hasiči z Liberecka

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Vedoucí TJ Pěnčín přehrál pátou Chrastavu
Obrazem: V divizním derby zvítězily Velké Hamry
Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů
Volejbalisté Malé Skály v kvalifikaci vyzvali MFF UK Praha
Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
12.04.: Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace