Jablonečtí hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali v Německu zlato!

06.05.2024 19:35:52 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonečtí hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali v Německu zlato!

Dva lidé, jeden tým, jeden cíl. Tak zní motto „nejtěžšího závodu v Evropě" - Berlin Firefighter Stairrun. Dvanáctého ročníku berlínského závodu se v sobotu 4. května 2024 zúčastnili také příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje - nprap. Zdeněk Vrána a nstržm. Vojtěch Prášil. A byli velmi úspěšní - ve své kategorii vybojovali zlaté medaile!

Letos měli na sportovním hasičském klání v Berlíně za HZS Libereckého kraje startovat původně dva týmy. „V posledním týdnu před závody bohužel omarodil Aleš Zeman, můj parťák z minulých dvou ročníků," popsal Zdeněk Vrána a pokračoval: „Takže to vypadalo, že vezmu do Berlína manželku a budeme fandit klukům. Jenže pár dnů před odjezdem se začalo řešit, že ani Josef Ječný nebyl po nemoci ještě zcela v kondici." Z druhého týmu byl na závody připravený Vojtěch Prášil, Zdeňkův kolega ze směny C na centrální hasičské stanici v Jablonci nad Nisou. Postavit se na start závodu chtěli oba hasiči, a tak den před konáním závodů oslovili organizátora s prosbou o změnu ve startovní listině. A povedlo se.

V kategorii „oldies", tedy starších (součet věku dvojice závodníků do 99 let) neměli Zdeněk a Vojta konkurenci. Závodu se letos zúčastnilo 354 dvojic z 11 zemí světa. Úkolem hasičů, kteří vyběhnou na závodní trať, je co nejrychleji přeběhnout náměstí Alexanderplatz a zdolat 39 pater výškové budovy - převýšení 110 metrů. To vše v kompletním vystrojení, tedy v třívrstvém zásahovém oděvu, zásahové obuvi, s přilbou a aktivním dýchacím přístrojem. Po celou dobu závodu musí být dvojice nedělitelná - na dohled od sebe, od 35. patra až do cíle musí být na vzdálenost paže. Po celou dobu je nedělitelnost soutěžních dvojic přísně dozorována rozhodčími. Cíl čeká v devětatřicátém patře, kde druhý z dvojice zmáčkne tlačítko časomíry. „Po lapení dechu se dostavuje radost z absolvování závodu, z pohybu a začíná pohodový den, bez ohledu na umístění," popisuje Zdeněk. „Závod jsme si oba moc užili. Zdenda běžel neskutečně rychle, chvílemi jsem měl co dělat, aby mi neutekl," přiznává Vojtěch. Parťáci ze směny i ze soutěže pokořili závodní trať v čase 6 minut a 28 vteřin.

„Prověřovací cvičení"? Trénink v areálu pod Ještědem

Nejen, že jablonečtí hasiči obsadili první příčku ve své kategorii, v absolutním pořadí se umístili na úžasném třetím místě. A jak se profesionální hasiči na takový závod připravují? „Dost individuálně. Někdo víc běhal, někdo jezdil na kole, někdo běhal s dítkem v kočárku," přiblížil Zdeněk Vrána. Příslušníci ze stanice Turnov trénovali během na pásu se zátěží, v Jablonci nad Nisou často chodili na cvičnou věž, kde původní dvě závodní dvojice podnikly i dva společné tréninky. Takzvaným „prubířským kamenem" přípravy na náročné závody bylo cvičení na velkém skokanském můstku ve skiareálu na Ještědu. „Ten byl sice nesrovnatelný se samotným závodem, protože má nepravidelné schody a je o 40 výškových metrů náročnější než soutěž," komentoval Zdeněk a dodal: „Věděli jsme, že když ustojíme tento výběh, nemusí závod dopadnout špatně."

Profesionální hasiči svou fyzickou zdatnost využijí i při běžných zásazích, například u dopravních nehod, kde se provádí vyprošťování osob. Díky poctivé a svědomité přípravě se můžeme radovat z jejich úspěchu, ke kterému jim tímto srdečně gratulujeme!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberečtí hasiči bodovali na soutěži v Berlíně
Liberečtí hasiči obsadili třetí místo na soutěži v Berlíně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace