V plánu zimní údržby Jablonce přibyly vozovky, chodníky i schodiště

31.10.2023 18:36:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V plánu zimní údržby Jablonce přibyly vozovky, chodníky i schodiště

Jablonec nad Nisou má schválený Plán zimní údržby pro zimní sezónu 2023-2024. Nově jsou do něj zařazené čtyři další ulice, dvě schodiště, dvě zastávky a několik metrů chodníků. Nový plán začne platit ve středu 1. listopadu, trvá do konce března příštího roku a zimní údržba vyjde město na zhruba 26 milionů korun.

„Plán zimní údržby platí v Jablonci nad Nisou vždy od 1. listopadu do 31. března následujícího roku. Údržbu provádějí na základě smlouvy pro město Technické služby Jablonec, a to podle pořadí důležitosti a v zákonem stanovených časových lhůtách," řekl jablonecký náměstek pro správu majetku Petr Roubíček.

Jablonec nad Nisou dosud v rámci zimní údržby spravoval přes 160 km vozovek, přes 64 km chodníků, 137 autobusových zastávek, 280 přechodů pro chodce, včetně těch na silnicích ŘSD ČR a KSÚS LK, a uklízel 22 schodišť. „Letos objem zimní údržby vozovek vzrostl o 300 metrů a chodníků o 80 metrů. Přibyla dvě schodiště a dvě zastávky MHD," doplnil Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu.

Takovou kosmetickou změnou s velkým dopadem do rozpočtu jsou změny v systému dopravního značení. „Nejde o změnu co do rozsahu dopravně upravených ploch, ale o techniku značení. Oproti předešlým letům nebudeme značení instalovat vždy před a po zimním období, ale necháme jej trvale. Platnost značek vymezí dodatkové tabulky, a to buď s vyznačením data od 1.11. do 31. 3. nebo s upozorněním platnosti za sněhu," vysvětlil Kozák s tím, že bylo velmi nepraktické a finančně náročné vždy podle počasí narychlo měnit dopravní značení na zimní a na jaře ho uvádět do původního stavu.

„Nejde o nic nového, dopravní značení omezující stání nebo zastavení vozidel v zimním období v Jablonci platí již od roku 2011. Změna spočívá jen v jeho trvalém umístění. A dodatkové tabulky s vyznačením data trvání jsou nutné v místech, která, ač bez sněhu, jsou namrzlá nebo zledovatělá a průjezd posypových vozů je proto komplikovaný. Přesto je nutné i bez sněhu vozovky udržovat, aby nebyly kluzké," odůvodnil umístění dodatkových tabulek náměstek Roubíček a pokračoval: „Sjednocením a zjednodušením dopravního značení město ušetří až milion korun ročně, které může využít jinak. Jedná se pouze o trvalé umístění dopravních značek, které by zde v zimě tak jako tak byly osazené, stejně jako v předchozích letech."

Podle Roubíčkových slov je nutné osadit dopravní značení s termínem zimní údržby i proto, že mnoho řidičů svým způsobem parkování porušuje Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemního komunikacích. „Nedodržují předepsané odstupy, aniž si to uvědomují, protože jsou takto zvyklí léta parkovat. Pro zajištění zimní údržby a pro jízdu vozidel IZS je ovšem dodržení průjezdnosti nutné!," připomněl náměstek.

Plán zimní údržby se každý rok rozšiřuje o došlé podněty od veřejnosti. Ty pečlivě posuzuje pracovní skupina, která z 16 podnětů občanů schválila sedm, z pěti od osadních výborů se v novém plánu objeví dva a ze sedmi podnětů došlých ze školských zařízení se jako odůvodněné ukázaly čtyři. „Nově se tak v plánu objeví například celá ulice Studená, část ulice Tichá nebo ulice K Rybárně, či zadní chodníky v ulici Josefa Hory 23-25. Uklízet se budou také schodiště v ulicích Za Hrází a U Kyselky," jmenoval Kozák.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zimní údržba v Jablonci přesáhla plánované náklady o šest milionů
Aktuální květnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
V Jablonci se při úklidu neseká tráva, ale uklízí listí
Dubnový sníh prodlouží jarní úklid v Jablonci
Rozeběhl se jarní úklid, zbrzdit jej mohou mrazy nebo sníh
Technickým službám v Jablonci dochází zásoby soli
Zima se do Jablonce vrátila v plné síle
Za zimu už Jablonec vyčerpal polovinu rozpočtované částky
Plán zimní údržby v Jablonci se rozšíří o tři nové zastávky autobusů
Jablonečtí řidiči přeparkujte, je třeba uklidit sníh
Nesněží, proto se odváží sníh z centra Jablonce
Sníh a led na střechách budov se mají průběžně odklízet
Ulice Pobřežní v Jablonci je uzavřená, pracuje se na havárii vody
V Jablonci už napadlo 83 cm sněhu. Lidé vyhazují sníh na uklizené ulice
Jablonec zahalil sněhový kabát
V Jablonci napadlo do středy 13. ledna půl metru sněhu
Martin může přijet na bílém koni, Jablonec je připravený

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výhra v derby byla blízko, blizoučko
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
22.02.: Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace