Rozeběhl se jarní úklid, zbrzdit jej mohou mrazy nebo sníh

01.04.2021 17:36:50 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Rozeběhl se jarní úklid, zbrzdit jej mohou mrazy nebo sníh

Doplněno video z čištění ulic! Jablonec zahájil jarní úklid, v těchto dnech se ulice předmetají. Vlastní úklid začne 2. dubna, protože zimní údržba oficiálně trvá do konce března. Uklízet se bude devět týdnů a oddělení správy komunikací počítá s nákladem 5,5 milionu korun.

„Podle počasí se předmetaly pouze ty ulice, které se v rámci zimní údržby solily. Inertní posyp ještě před několika dny, kdy sněžilo a lehce mrzlo, plnil svůj účel. Ulice ošetřované drtí a pískem se tedy začínají zametat až v tomto týdnu, silně znečištěné ulice se pak budou ještě mýt tlakovou vodou," řekl vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černý. S úklidem po zimě se začíná vždy v centru a nejbližším okolí přehrady, odtud se postupuje dle schváleného harmonogramu jarního úklidu, který každý rok mění pořadí částí města. Úklid je plánovaný na devět týdnů a vyžádá si náklady ve výši 5,5 milionu korun.

„Časový harmonogram však může ovlivnit počasí, neboť sníh může napadnout i během dubna, množství posypového materiálu po zimní údržbě, zdravotní stav zaměstnanců v době pandemie a značně jej komplikují také parkující vozidla zejména v centru města a na sídlištích," připomněla Lucie Holubová z Technických služeb Jablonec n. N. a dodala, že pokud teploty klesnou pod 1oC, není možné provádět tlakové mytí ani jiné strojní čištění, protože namrzají povrchy vozovek a zamrzají rozvody techniky. Letošní zima byla podle Holubové dlouhá, proto mytí začne zhruba o týden později než v předešlých letech. „Přesto se budeme snažit, abychom dokončili úklid do konce května."


Od centra a okolí přehrady, kde se bude pracovat zhruba do 11. dubna, bude jarní úklid postupovat na Bártlův Vrch (v týdnu od 12. do 18. dubna) a dále na Proseč, která se bude od 19. dubna do 2. května uklízet společně se sídlištěm Šumava a Jabloneckými Pasekami. Od 3. do 16. května by jarním úklidem měly projít Rýnovice, Lukášov a Mšeno. Oblast jablonecké nemocnice a Vrchlického sadů jsou plánované na období 17.-23. května, Vrkoslavice s horní Dobrou Vodou a Kokonínem přijdou na řadu od 24. do 31. května. Poslední týden do 6. června je v harmonogramu jarního úklidu vyhrazený pro sídliště Žižkův Vrch a Na Vršku. „Na úklidu se podílí technické služby a pracovníci městských veřejně prospěšných prací. Jabloneckou specialitou je ruční úklid chodníků," podotkl Černý. Podle jeho slov se po dokončení jarního úklidu budou opět instalovat zpomalovací prahy všude tam, kde byly před zimní údržbou.

Kromě komunikací a chodníků se uklízí také městská parkoviště. „Zvláště obyvatele sídlišť bych chtěl požádat, aby dbali aktuálního dopravního značení a své vozy přeparkovali, abychom mohli uklidit také sídlištní parkoviště," vyzval Jablonečany ekonomický náměstek Milan Kouřil s tím, že už loni zasáhl do jarního úklidu koronavirus a s ním spojená opatření. „Ta se odráží především v tom, že mnoho lidí pracuje doma a parkoviště na sídlištích jsou z toho důvodu plná, lidé neodjíždějí z domova za prací. Přesto všechny žádám, aby na den, kdy bude v jejich lokalitě plánovaný úklid, svá auta přeparkovali. Všem děkuji za vstřícnost," uzavřel náměstek Kouřil.

Zimní dopravní značení instalované kvůli zimní údržbě se vrátilo do letního režimu kromě ulice Nová Pasířská. Důvodem je velkoplošná oprava vozovky po pokládce inženýrských sítí v ulicích Havlíčkova a Vodní, která potrvá do konce dubna. Poté bude zrušený jednosměrný provoz také v Nové Pasířské.

Nově jednosměrnými se stanou ulice Zelenohorská na Vrkoslavicích, což je spojnice ulic Krkonošská a Rychnovská), a část ulice Josefa Hory ve Mšeně. „V tomto případě se jedná pouze o legalizaci parkování v ulici," upozornil Černý.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Technickým službám v Jablonci dochází zásoby soli
Zima se do Jablonce vrátila v plné síle
Za zimu už Jablonec vyčerpal polovinu rozpočtované částky
Plán zimní údržby v Jablonci se rozšíří o tři nové zastávky autobusů
Jablonečtí řidiči přeparkujte, je třeba uklidit sníh
Nesněží, proto se odváží sníh z centra Jablonce
Sníh a led na střechách budov se mají průběžně odklízet
Ulice Pobřežní v Jablonci je uzavřená, pracuje se na havárii vody
V Jablonci už napadlo 83 cm sněhu. Lidé vyhazují sníh na uklizené ulice
Jablonec zahalil sněhový kabát
V Jablonci napadlo do středy 13. ledna půl metru sněhu
Martin může přijet na bílém koni, Jablonec je připravený

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace