Skokanské můstky v Harrachově má zachránit memorandum i sbírka

17.08.2019 19:04:59 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Skokanské můstky v Harrachově má zachránit memorandum i sbírka

V harrachovském areálu proběhlo celkem 37 závodů světového poháru a sedmkrát se skákalo o tituly mistrů světa. Aktuálně jsou ovšem můstky uzavřené. Nyní se možná blýská na lepší časy, sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili slavní skokané na lyžích v čele s  Plocem a Malyszem. Podporu obnově můstků vyjádřili v memorandu i olympijský výbor, starostka Harrachova, lyžařský svaz nebo krajský hejtman.

Sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili v tomto týdnu Dalibor Motejlek, Jakub Janda, Pavel Ploc a také polská legenda Adam Malysz. Dokonce už pro tuto zimní sezonu chtějí v Harrachově obnovit provoz skokanských můstků s kritickým bodem 40, 70 a 90 metrů, které jsou od loňska kvůli havarijnímu stavu pro sportovce uzavřené.

Sbírku vyhlásil místní  Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov letos v červenci a zatím se podařilo vybrat 220 tisíc korun. Na zajištění sezony je ovšem potřeba kolem 1,5 milionu korun! Provoz harrachovského skokanského areálu, který slouží i jako tréninkové centrum, byl zastaven loni v květnu. Podle odborného posudku jsou v havarijním stavu konstrukce můstku K-90, nájezd můstku K-40, věž trenérů a vlek. Pod nájezdy totiž hrozilo nebezpečí kvůli odpadávání zkorodovaných částí konstrukce. Podle posudku jsou stavby již na konci životnosti a jejich záchrana se ekonomicky nevyplatí.


Skokanský areál v Harrachově má pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Velký můstek s kritickým bodem K-120 je uzavřený už přes deset let a "mamut" K-180 od roku 2014, kdy zde ještě v březnu probíhalo Mistrovství světa v letech, při kterém se ale nakonec kvůli větru skákalo jen jediný den. Liberecký kraj už uvolnil peníze na zpracování studií, které by měly ukázat, jak nákladná obnova areálu bude. Předběžně se předpokládá, že přijde až na půl miliardy korun. 

Podporu v memorandu vyjádřili ČOV, starostka i hejtman

Po dlouhodobém úsilí o obnovu areálu tradičních skokanských můstků v Harrachově podpořily další finální podpisy 17. července z Memoranda, a to prezidentem Svazu lyžařů ČR Lukášem Heřmanickým, hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a starostkou Harrachova Evou Zbrojovou.

Podporu rekonstrukce celosvětově známého areálu dříve podepsal Český olympijský výbor a spolek Klasický areál Harrachov. Dalším krokem k záchraně harrachovského areálu by mělo být vypracování studie. Budou se na ní podílet všechny strany, které memorandum podepsaly a její financovaní zajistí Liberecký kraj.

„Podpis memoranda vnímám v dlouhodobém úsilí o obnovu areálu skokanských můstků v Harrachově jako novou a konkrétní startovní čáru, bod, od kterého se můžeme reálně odrazit. Ze setkání s paní starostkou Zbrojovou a panem hejtmanem Půtou mám velmi dobrý pocit, všichni jsme se shodli, že máme společný cíl. Tím je rekonstrukce celosvětově unikátního areálu, kam skoky na lyžích jednoduše historicky patří. Pevně doufáme, že se nám společně podaří do Harrachova vrátit mladé talenty, kteří ho budou pravidelně využívat k přípravě, i elitní závodníky v rámci vrcholných světových akcí. Toto místo si to jednoznačně zaslouží," uvedl prezident SLČR Lukáš Heřmanský pro lyžařské svazové stránky.

Veřejná sbírka:
Transparentní účet: 5703386379/0800
IBAN: CZ1408000000005703386379
Název účtu: Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mamut a silnice. Dvě témata, která provázela hejtmana v Harrachově
Zemřel Josef Lánský – dobrá duše všech lyžařů a sdruženářů
Harrachov si můžete podrobně prohlédnout i virtuálně
Obrazem: Jak se létalo i nelétalo v Harrachově
Mistrem světa v letech na lyžích je Severin Freund
Všichni čeští letci postoupili do hlavní soutěže
Kraj schválil finanční podporu pro MS v letech na lyžích v Harrachově
Liberecký kraj finančně podpoří Sportovní areál v Harrachově

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
24.05.: Jabloneckým tónům je deset let
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace