Skokanské můstky v Harrachově má zachránit memorandum i sbírka

17.08.2019 19:04:59 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Skokanské můstky v Harrachově má zachránit memorandum i sbírka

V harrachovském areálu proběhlo celkem 37 závodů světového poháru a sedmkrát se skákalo o tituly mistrů světa. Aktuálně jsou ovšem můstky uzavřené. Nyní se možná blýská na lepší časy, sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili slavní skokané na lyžích v čele s  Plocem a Malyszem. Podporu obnově můstků vyjádřili v memorandu i olympijský výbor, starostka Harrachova, lyžařský svaz nebo krajský hejtman.

Sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili v tomto týdnu Dalibor Motejlek, Jakub Janda, Pavel Ploc a také polská legenda Adam Malysz. Dokonce už pro tuto zimní sezonu chtějí v Harrachově obnovit provoz skokanských můstků s kritickým bodem 40, 70 a 90 metrů, které jsou od loňska kvůli havarijnímu stavu pro sportovce uzavřené.

Sbírku vyhlásil místní  Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov letos v červenci a zatím se podařilo vybrat 220 tisíc korun. Na zajištění sezony je ovšem potřeba kolem 1,5 milionu korun! Provoz harrachovského skokanského areálu, který slouží i jako tréninkové centrum, byl zastaven loni v květnu. Podle odborného posudku jsou v havarijním stavu konstrukce můstku K-90, nájezd můstku K-40, věž trenérů a vlek. Pod nájezdy totiž hrozilo nebezpečí kvůli odpadávání zkorodovaných částí konstrukce. Podle posudku jsou stavby již na konci životnosti a jejich záchrana se ekonomicky nevyplatí.


Skokanský areál v Harrachově má pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Velký můstek s kritickým bodem K-120 je uzavřený už přes deset let a "mamut" K-180 od roku 2014, kdy zde ještě v březnu probíhalo Mistrovství světa v letech, při kterém se ale nakonec kvůli větru skákalo jen jediný den. Liberecký kraj už uvolnil peníze na zpracování studií, které by měly ukázat, jak nákladná obnova areálu bude. Předběžně se předpokládá, že přijde až na půl miliardy korun. 

Podporu v memorandu vyjádřili ČOV, starostka i hejtman

Po dlouhodobém úsilí o obnovu areálu tradičních skokanských můstků v Harrachově podpořily další finální podpisy 17. července z Memoranda, a to prezidentem Svazu lyžařů ČR Lukášem Heřmanickým, hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a starostkou Harrachova Evou Zbrojovou.

Podporu rekonstrukce celosvětově známého areálu dříve podepsal Český olympijský výbor a spolek Klasický areál Harrachov. Dalším krokem k záchraně harrachovského areálu by mělo být vypracování studie. Budou se na ní podílet všechny strany, které memorandum podepsaly a její financovaní zajistí Liberecký kraj.

„Podpis memoranda vnímám v dlouhodobém úsilí o obnovu areálu skokanských můstků v Harrachově jako novou a konkrétní startovní čáru, bod, od kterého se můžeme reálně odrazit. Ze setkání s paní starostkou Zbrojovou a panem hejtmanem Půtou mám velmi dobrý pocit, všichni jsme se shodli, že máme společný cíl. Tím je rekonstrukce celosvětově unikátního areálu, kam skoky na lyžích jednoduše historicky patří. Pevně doufáme, že se nám společně podaří do Harrachova vrátit mladé talenty, kteří ho budou pravidelně využívat k přípravě, i elitní závodníky v rámci vrcholných světových akcí. Toto místo si to jednoznačně zaslouží," uvedl prezident SLČR Lukáš Heřmanský pro lyžařské svazové stránky.

Veřejná sbírka:
Transparentní účet: 5703386379/0800
IBAN: CZ1408000000005703386379
Název účtu: Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mamut a silnice. Dvě témata, která provázela hejtmana v Harrachově
Zemřel Josef Lánský – dobrá duše všech lyžařů a sdruženářů
Harrachov si můžete podrobně prohlédnout i virtuálně
Obrazem: Jak se létalo i nelétalo v Harrachově
Mistrem světa v letech na lyžích je Severin Freund
Všichni čeští letci postoupili do hlavní soutěže
Kraj schválil finanční podporu pro MS v letech na lyžích v Harrachově
Liberecký kraj finančně podpoří Sportovní areál v Harrachově

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace