Mamut a silnice. Dvě témata, která provázela hejtmana v Harrachově

29.03.2017 11:52:02 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Mamut a silnice. Dvě témata, která provázela hejtmana v Harrachově

Hejtman Martin Půta tentokrát v rámci již tradičních cest po Libereckém kraji navštívil koncem minulého týdne nejznámější sportovní a turistické centrum západních Krkonoš - Harrachov. Dnem hejtmana rezonovala zejména dvě témata - obnova skokanských můstků a krajské silnice.

Program začal setkáním se starostkou Evou Zbrojovou na městském úřadě. Následovalo jednání o místních silnicích, kterého se účastnil i ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. „Předběžně jsme se domluvili na tom, že Liberecký kraj letos zajistí projektovou dokumentaci k silnici Mýtiny. O dalších úsecích k opravě bude kraj s městem nadále komunikovat," shrnul jednání hejtman Půta. „Silnici Mýtiny již nelze pouze kosmeticky upravovat, musíme jít s opravou až na samotnou konstrukci a příští rok udělat silnici prakticky novou," řekl ke stavu komunikace ředitel Růžička.

Vystoupení dětí<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Po jednání se hejtman v doprovodu paní starostky vydal do Základní školy Dr.h.c. Jana Masaryka, kde si pro něj žáci připravili několik písniček a básní. Potom směřovaly kroky hejtmana a starostky do Kamínku, harrachovské mateřské školy, ve které nejstarší děti také předvedly, jaká hudební vystoupení se ve školce naučily.

Po pracovním obědě se dvanácti starosty okolních obcí, který se konal v restauraci Sklárny a minipivovaru Novosad & syn, si všichni přítomní prohlédli prostory místního Muzea, které je součástí harrachovské rodinné firmy. Dalším bodem programu byla prohlídka stavení výtvarníka Jiřího Harcuby, které rodina po jeho smrti darovala Libereckému kraji v loňském roce s tím, že objekt bude zpřístupněn veřejnosti, což byla podmínka darování. „Roubenou stavbu má nyní ve správě Severočeské muzeum v Liberci," vysvětlil hejtman Půta, kterého domkem provázel Jiří Křížek, ředitel krajské příspěvkové organizace.

„Nyní musíme udělat soupis všech věcí, které nám zde rodina Harcubova zanechala. Jedná se o knihy, dobový nábytek, ale hlavně o vybavení dílny výtvarníka, ve které Jiří Harcuba skutečně tvořil. Vše zde je v takovém stavu, v jakém jej majitelé opustili. Pro nás je to opravdu cenný poklad," doplňuje ředitel Křížek. O výlet zpět do historie se postaral i mistr cechu drátenického a rovněž nejznámější z českých dráteníků, pan Ladislav Šlechta z Harrachova, který předvedl ukázku drátenické práce.

Předposledním bodem programu pátečního Dne hejtmana bylo jednání o skokanských můstcích za účasti Simony Kratochvílové, náměstkyně pro řízení sekce sportu a mládeže MŠMT, Josefa Slavíka, projektanta můstků a mezinárodního rozhodčího skoků na lyžích a zástupců města. „Na světě je celkem pět mamutích můstků. Náš mamutí můstek a vůbec celý harrachovský areál je absolutně zásadní pro skok a severskou kombinaci v republice, bez tohoto areálu skoky v České republice zaniknou," zaznělo na jednání z úst Josefa Slavíka. „Liberecké můstky nevyhovují parametry pro republikové i mezinárodní závody, proto se sto procent závodů odskáče v Harrachově," vysvětluje nutnost obnovy můstků Slavík.

V roubence výtvarníka Jiřího Harcuby<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Na schůzce zazněla také varianta, že by město chtělo vybudovat z takzvaného „mamuťáku" turistickou atrakci s lanovkami a rozhlednou, čímž by se spojila sportovní stránka můstku s turistickou. „Rekonstrukce mamuta je pro město zcela zásadní věc," sdělil hejtman Půta, „Sám kraj, ani město ale nejsou schopné ze svých finančních prostředků můstek rekonstruovat. Jako nutné vidím i zapojení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, s jehož zástupkyní jsme dnes také jednali," doplnil Půta.

„Ne zcela standardní jsou majetkové vztahy kolem můstků, proto kraj iniciuje společnou schůzku města Harrachov, Libereckého kraje, Českého olympijského výboru a Svazu lyžařů ČR, na které by se všichni zmínění u jednoho stolu mohli domluvit na dalším postupu při obnově harrachovského skokanského areálu," objasnil hejtman další postup.

Závěr dne patřil tradičně debatě s občany města, na které znovu zazněla témata - silnice a můstky, která provázela hejtmana na předešlých jednáních.

„S návštěvou hejtmana jsem velmi spokojena. Kraj zajistí opravu silnice Mýtiny a do budoucna s ním budeme jednat o dalších opravách místních silnic," řekla Eva Zbrojová, starostka města Harrachov. „Také jsme s panem hejtmanem probírali neutěšený stav skokanských můstků, které jsou neodmyslitelně spjaté s městem a vedle Mumlavských vodopádů jsou druhým hlavním lákadlem pro turisty. Boj o můstky rozhodně nevzdáme a vítáme snahu kraje situaci sportovního areálu řešit," dodala na závěr debaty starostka Zbrojová.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Občané Harrachova se mohou zeptat přímo hejtmana

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace