Přesně před 10 lety udeřil orkán Kyrill, dnes se lesy již opět zelenají

18.01.2017 10:07:45 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Přesně před 10 lety udeřil orkán Kyrill, dnes se lesy již opět zelenají

V noci z 18. na 19. ledna 2007 se přes naše území přehnal vítr tak silný, že ho meteorologové mohli označit jako orkán. Dostal jméno Kyrill. Poničil krkonošský les na bezmála 4 000 hektarech. Celkem bylo poškozeno 87 733 m3 dřeva, tedy objem standardně plánovaných ročních těžeb Správy KRNAP. S odstupem 10 let lze říci, že intenzivním úsilím v roce 2007 a starostlivou péčí lesníků v dalších letech se na postižených lokalitách opět zelená nový les.

Polská meteorologická stanice na vrcholku Sněžky v noci ze 17. na 18. ledna 2007 zaznamenala rekordní rychlost větru 60 m/s, tj. 216 kilometrů za hodinu. „Orkán provázel silný déšť, sněžení a silná bouře. V Krkonoších způsobil škody prakticky po celém území. Nejvíce ale řádil ve východních Krkonoších, zejména v okolí Horní Malé Úpy," vzpomíná ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

„Celkem bylo poškozeno 87 733 m3 dřeva na 3 903 hektarech. Na 120 hektarech byl les zcela srovnán se zemí, na dalších 575 hektarech zbyla zhruba polovina stromů. Na zbytku poškozeného území se jednalo o jednotlivé polomy," vypočítal škody Hřebačka. Náklady na likvidaci kalamity činily 42 697 000 korun.

Srovnávací ortofotografie oblasti Žacléřských Bud z let 2005 a 2007, kde je vidět plošné poškození lesa po orkánug_0029.jpg<br />Autor: Archiv Správa KRNAP S likvidací kalamity započali lesníci okamžitě. V souladu s Plánem péče zůstalo 6 590 m3 dřeva ošetřeno proti kůrovci v lese, aby poskytlo živnou půdu přirozené obnově zasažených lokalit. Většinu poškozených ploch lesníci cíleně nezalesňovali, ale využili přirozenou obnovu, tedy mladé stromky, které se v daném místě již před Kyrillem rostly. Dosazovali jen dřeviny, které v druhové skladbě chyběly, tedy jedle a listnaté dřeviny.

Postižené lokality byly takzvanou přirozenou obnovou a doplněním chybějících druhů dřevin dle optimální druhové skladby dané Plánem péče znovu zalesněny během prvních 5 let po orkánu. Stabilitu lesníci Správy KRNAP nadále zvyšovali prořezávkami a probírkami v letech 2010-2014. Dnes na někdejších kalamitních plochách rostou stromové kultury odolnější proti živelním pohromám. Lesníci tak započali obnovu orkánem poničeného lesa a svou činností jen zrychlili to, co by příroda dokázala sama, ale v delším časovém horizontu.

Živelné pohromy se v našich horách čas od času prohánějí a prohánět budou. Je však dobrou zprávou, že zdejší příroda si s narušením své rovnováhy dovede účinně poradit téměř bez pomoci člověka.

Kyrill prověřil i energetiky

Orkán Kyrill likvidoval lesy a zařízení distribuční soustavy ve dnech 18. - 22. 1. 2007, od té doby přijala ČEZ Distribuce řadu opatření, aby dokázala lépe čelit podobně extrémním poruchovým stavům.

Podobné jako povodně roku 2002 naučily Českou republiky lépe čelit záplavám, přinesl Kyrill řadu cenných a draze vykoupených zkušeností. Zlepšily se metodické postupy, technické vybavení i informování veřejnosti.

„Kvůli vichřici v roce 2007 byla zpracována rozsáhlá analýza příčin havárií. Analyzovala se slabá místa konstrukcí podpěrných bodů a jejich sestav. Byly navrženy úpravy zatížení větrem v lokalitách s vyšší četností havárií. Byl zahájen program sledování hlavních klimatických veličin přímo na venkovních vedeních. Začali se měnit i české národní a podnikové normy pro stavbu vrchních vedení. Jedná se například o větší nároky na posouzení statiky podpěrných bodů při větším namáhání větrem, ale i námrazou a jejich kombinovaným působením. Je kladen vyšší důraz na kvalitu projektové dokumentace a vlastní realizaci při výstavbě" řekl Radim Černý, ředitel úseku Řízení sítí a člen představenstva ČEZ Distribuce.

Mezi nejpostiženější oblasti patřilo podhůří Krkonoš

Řádění a následky orkánu Kyrill v Krkonoších a v Libereckém kraji<br />Autor: Archiv ČEZ Dispečink ve východních Čechách zaznamenal celkem 7 poruch na vedeních velmi vysokého napětí, 390 poruch na vedeních vysokého napětí a 1480 poruch bylo na vedeních nízkého napětí. Vlivem silné vichřice bylo ve východních Čechách poškozeno 67 km vedení, došlo ke zničení 107 sloupů.

Nejpostiženější lokality byly: podhůří Krkonoš - Semilsko, Jilemnicko, Vrchlabsko, Žacléřsko, Orlické hory - okolí Rokytnice. Mezi největší poruchy na východě Čech způsobené kalamitou patřilo poškození vedení 35 kV v délce 1,4 km v okolí Pěčína na Rychnovsku, na Pardubicku bylo poškozeno 5 ks stožárů vn, poškozené vedení 35 kV v délce 1 km na Trutnovsku.

Mezi největší poruchy na severu Čech způsobené kalamitou patřily tři spadlé stožáry velmi vysokého napětí u obce Malhostice na Ústecku. K dalším velkým škodám došlo na Liberecku v oblasti Chrastava a na Českolipsku, kde došlo k přetrhání vodičů vysokého napětí a k pádu podpěrných bodů. Tyto extrémní povětrnostní podmínky způsobily ne severu Čech celkem 916 poruch na elektrických vedeních ČEZ Distribuce. Z toho 790 poruch bylo na vedeních nízkého napětí, 124 poruch na vedeních vysokého napětí a 2 poruchy na vedeních velmi vysokého napětí. Vlivem silné vichřice bylo v severních Čechách poškozeno 33 km vedení, došlo ke zničení 63 sloupů.

Při odstraňování kalamity na vedeních Skupiny ČEZ ve východočeském regionu odpracovali zaměstnanci poruchových čet celkem 14 000 hodin. Na řešení kalamity se podílelo 300 zaměstnanců poruchové služby Skupiny ČEZ a ve službě se střídalo na 25 pracovníků dispečinku, pomáhaly i externí firmy.

Přerušení dodávky elektřiny bylo způsobeno poryvy velmi silného nárazového větru, pády větví a stromů do vedení, spadanými vodiči elektrického vedení, silný vítr přetrhal vedení, pokřivil konzole a vyvrátil sloupy. Rychlost větru na mnoha místech ve východních Čechách dosahovala rychlosti orkánu.

Z hlediska Skupiny ČEZ představovala tato kalamita hned několik historických mezníků.

  • Šlo o historicky nejrozsáhlejší poškození rozvodných sítí.
  • Poprvé v dějinách podobná událost zasáhla plošně celé území České republiky.
  • Rekordní byl i dopad na zákazníky, celkem jich v ČR bylo bez elektřiny 1,5 miliónu.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky ulic v Kokoníně a Vrkoslavicích

Do 30. srpna bude uzavřená kokonínská ulice V Úvoze a na Vrkoslavicích bude uzavřený úsek od křižovatky s ulicí U Pískovny po křižovatku s ulicí Sokolskou. Důvodem je úprava komunikace ulice V Úvoze.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program
Hasiči poměří v Turnově své síly ve vyprošťování u dopravních nehod
Tradiční Běh pro Paměť národa v Liberci odstartuje Nikola Sudová
Gólový závěr a jistá záchrana pro Jablonec!

Nejčtenější články

14.05.: Policie hledá svědky nehody v Tanvaldě
14.05.: Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace