Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku

14.05.2024 15:47:59 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: Krimi | Obce: Frýdštejn,Liberecký kraj

Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku

Profesionální a dobrovolné hasiče v Libereckém kraji zaměstnal v pondělí 13. května dvakrát požár lesního porostu. První kolem poledne na Jablonecku, druhý ve večerních hodinách na opačné straně kraje - na Českolipsku. V obou dvou případech byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

První událost, požár v lese u Frýdštejna, části obce Horky, byla na Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje nahlášena v 11:44. Operační důstojník vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu, na místo bylo povoláno postupně celkem 12 hasičských jednotek.

Po příjezdu na místo události hasiči provedli průzkum a zjistili, že rozsah požáru je přibližně 100 krát 100 metrů. K lokalizaci a likvidaci nasadili čtyři proudy C a vzhledem k náročnému skalnatému terénu využili také D program pro hašení lesních požárů. Místo zásahu bylo rozděleno na dva úseky - první pro hašení a druhý pro dopravu vody z čerpacího stanoviště na Malé Skále. Kolem půl druhé odpolední velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru. Následně zasahující hasiči prováděli dohašovací práce, při kterých využili mj. termokameru k vyhledávání skrytých ohnisek. Zcela zlikvidován byl požár pár minut po 15. hodině. Příčinou jeho vzniku byla pravděpodobně manipulace s otevřeným ohněm.

Zasahující JPO: HZS Libereckého kraje stanice Turnov, Jablonec nad Nisou, Tanvald a Liberec, dále také jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Frýdštejn, Malá Skála, Hodkovice nad Mohelkou, Příšovice, Maršovice, Turnov, Líšný, Rychnov u Jablonce nad Nisou

Požár lesního porostu na Českolipsku

Požár lesního porostu v Ralsku - Hradčany<br />Autor: HZS Libereckého krajeDruhý požár lesního porostu, u kterého hasiči během pondělka zasahovali, byl nahlášen na tísňovou linku po půl šesté večer - v lokalitě Ralska na Českolipsku, v katastru obce Hradčany. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, na místo události vyjely celkem 4 jednotky profesionálních a 17 jednotek dobrovolných hasičů.

Práci hasičům částečně ztěžoval náročný lesní terén i meteorologické podmínky - foukající vítr. Rozsah požáru byl přibližně 150 na 150 metrů, místo zásahu bylo rozděleno na tři úseky. Na místo události bylo povoláno několik velkoobjemových cisternových automobilových stříkaček. K dostatečnému zásobování hasební látkou, vodou, hasiči zřídili čerpací stanoviště na zhruba tři kilometry vzdáleném Hradčanském rybníku a odtamtud pak zajišťovali kyvadlovou dopravu vody na požářiště. Bezpilotní letoun - dron s termokamerou monitoroval požářiště ze vzduchu pro lepší přehled velitele zásahu o požáru i jeho skrytých ohniscích.

Na místo události byla povolána také speciální technika - šestikolka ze stanice Turnov, kterou hasiči při zásahu využili pro přepravu hadic a materiálu na požářišti. K lokalizaci a likvidaci požáru hasiči nasadili celkem 7 vodních proudů - 6 proudů B a jeden proud D. Lokalizaci velitel zásahu ohlásil na operační středisko pár minut po 19. hodině, úplnou likvidaci požáru pak kolem 6. hodiny ranní. Vzhledem k tomu, že šlo o déle trvající zásah, bylo třeba zajistit kromě střídání hasičů také pitný režim a občerstvení pro zasahující.

Zasahující JPO: HZS Libereckého kraje - stanice Česká Lípa, Doksy, Liberec, Turnov. Dále také JSDHO Stráž pod Ralskem, Doksy, Doksy - Staré Splavy, Mimoň, Zákupy, Česká Lípa, Dubá, Brniště, Jablonné v Podještědí, Brniště, Stružnice, Tuhaň, Česká Lípa - Dobranov, Holany, Velenice, Svojkov, Bezděz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
Letošní Velikonoce přinesly hasičům více výjezdů než ty loňské
Hasiči zasahovali kvůli požáru v jablonecké nemocnici
Hořel rodinný dům v Zásadě

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace