Podnikatelský inkubátor podporuje vznik a rozvoj inovativních firem

04.08.2020 14:42:57 | Autor: Barbora Jónová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Podnikatelský inkubátor podporuje vznik a rozvoj inovativních firem

Liberecký podnikatelský inkubátor (Lipo.ink) podporuje vznik a rozvoj inovativních firem v Libereckém kraji. Zaměřuje se na firmy a společnosti, které přicházejí s neotřelým řešením potřeb a problémů. Předává jim zkušenosti s tím, jak dobrý nápad proměnit v životaschopnou firmu.

Vznikl jako předposlední z dvanácti inovačních center v České republice a stará se o to, aby podnikatelé a jejich nápady a investice zůstávaly v Libereckém kraji. Otevřením nové budovy v centru Liberce na podzim 2020 poskytne Lipo.ink také unikátní prostory pro podnikatele.

Lipo.ink se zaměřuje na podnikatele, firmy a společnosti, které přicházejí s neotřelým řešením potřeb a problémů, ale dokáže pomoci jakémukoliv podnikateli. Jeho odborníci předávají své zkušenosti a radí, jak překlenout stagnující fázi nebo jak dobrý nápad proměnit v životaschopnou firmu:

Kromě individuálního poradenství a podpory podnikání ve všech fázích se Lipo.ink věnuje také osvětě a rozvoji podnikavosti a kreativity: „Pořádáme akce pro veřejnost zaměřené na různé typy podnikání i podnikatelů. V průměru se koná minimálně jedna akce v měsíci a za necelé tři roky fungování jsme kolem sebe vytvořili velkou komunitu podnikavých lidí, kteří spolu díky tomuto propojení teď spolupracují."

Liberecký podnikatelský inkubátor byl zřízen Libereckým krajem na konci roku 2017 jako služba jeho obyvatelům a je součástí ARR - Agentury regionálního rozvoje, s.r.o.

Přednáška Philippa Rodena Poradenství

V podnikatelské ambulanci Lipo.ink rychle pomůže rozpoznat, jestli, a jak záměr realizovat. Dívá se na firmu či nápad očima potenciálních zákazníků. Poskytuje konkrétní rady k chodu podnikání.

Inkubační programy Posilovna a Plnotučná inkubace pomáhají z počátečního nápadu vybudovat skutečnou firmu, která má i své první platící zákazníky. Program Posilovna je určen pro podnikatele, kteří jsou se svým nápadem na začátku, a poskytuje až 15 individuálních konzultací s Lipo.ink během šesti měsíců a tři schůzky s experty.

Program Plnotučná inkubace se věnuje start-upům, které splňují alespoň tři ze čtyř kritérií popsaných na stránkách Lipo.ink. Takovým podnikatelům je pak k dispozici 50 000 Kč na služby partnerů Lipo.ink, přístup do sítě mentorů a expertů a 20 hodin s nimi a až 25 konzultací s Lipo.ink.

V programu PlatInn pro malé a střední firmy definuje Lipo.ink spolu s firmou konkrétní cestu pro další růst skrze Analýzu inovačního potenciálu. Pomocí konzultací s vybraným expertem na konkrétní oblast získá firma nový pohled na svůj byznys a také konkrétní plán aktivit vedoucích k dalšímu růstu.

Současný stav interiéru nové budovy, která se otevře v listopadu 2020<br />Autor: Archiv Lipo.ink Budova

Inovační centrum ve středu Liberce poskytuje kanceláře, sdílené pracovní prostory (coworking), reprezentativní zasedací místnosti i sál pro konference a přednášky. V budově Lipo.ink budou k dispozici prostory na prototypové dílny nebo pro malou sériovou výrobu.

Je to jediné takto koncipované místo v Libereckém kraji, kde je možné najít nejen zázemí, ale i komunitu pro sdílení a rozvoj nápadů.

Akce a komunita

Lipo.ink propojuje ty, kteří by se jinak nepotkali. Spojuje firmy, které se doplňují svým zaměřením, malé živnostníky mezi sebou i firmy s jednotlivci. Pomáhá firmám najít ty správné zaměstnance, dodavatele a zákazníky. Organizuje vzdělávací aktivity a podporuje podnikavost. Pořádá networkingové a vzdělávací akce nejen pro své klienty.

Spolupracuje s Czechitas, #holkyzmarketingu, Grow with Google. Od začátku spolupracuje také se studenty a pedagogy Technické univerzity v Liberci, ať už v rámci Student Business Clubu nebo v podnikatelské ambulanci pro studenty TUL. Od podzimu 2020 chystá Lipo.ink s TUL mezifakultní předmět Inovace a podnikání v oblasti nových technologií, ve kterém studenti zakusí poradenství Lipo.ink.

Statotest

Bezdrátová čidla Statotest dokážou předpovídat zřícení mostů nebo sesunutí svahů. Kromě bezpečnosti přináší i přesnější a levnější dlouhodobou kontrolu statiky. Petr Klokočník z Jablonce nad Nisou za svůj projekt získal cenu v soutěži Microsoft Awards 2019 pro IT projekty, které mění životy lidí k lepšímu.

„Mít dobrý nápad je jedna věc, druhá věc je realizovat ho. Já měl to první, s tím druhým mi pomohl Lipo.ink, a teď se Statotest dostal mezi tři nejúspěšnější v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města. takže z toho mám opravdu radost," říká majitel firmy Petr Klokočník.

Liberecký podnikatelský inkubátor (Lipo.ink) se na rozvoji Start-upu Statotest podílel od počátku až po vznik firmy: „Firmu Statotest založil společně s Petrem Klokočníkem ještě náš provozovatel - ARR - Agentura regionálního rozvoje spol. s.r.o. Tímto krokem zajišťujeme, že se prostředky vynaložené na rozvoj firmy v případě komerčního úspěchu vrátí zpátky do našeho kraje," vysvětluje ředitel Lipo.ink Phillip Roden.

Statotest je systém bezdrátových čidel, která se připevní na konstrukce a měří náklony a vibrace. Měření probíhá 24 hodin denně. Data se automaticky zpracovávají, a pokud se objeví odchylky od normálu, dostane majitel nebo správce objektu upozornění. Může díky tomu například předejít zřícení mostů a lávek nebo rozhodnout, v jaký okamžik je potřeba z bezpečnostních důvodů sledovaný objekt uzavřít pro veřejnost.

„Naše čidla nyní monitorují vysílač Ještěd, několik mostů v záplavových oblastech na severu kraje třeba připravujeme kontrolu železničního mostu na Výtoni v Praze. V příštích měsících také zahájíme fázi vývoje dalších čidel, na který jsme získali milionový grant od Akademie věd ČR," shrnuje a uzavírá Klokočník.

V letošním ročníku Microsoft Awards porota rozhodovala mezi 179 nominacemi z ČR a Slovenska v 11 kategoriích. www.news.microsoft.com

Další klienti Lipo.ink

Cermitech - Průmyslová automatizace a robotizace, inkubují si v Lipo.ink službu, která by umožnila sestavit si robotickou linku dle potřeb

Pointee - Automatizace a optimalizace podnikových procesů pomocí pokročilých metod umělé inteligence a datové vědy

Silcocel l - Zabývá se technologií, která z rýžových slupek dostává nanovlákna pokrytá křemíkem. Využití ve zdravotnictví či v kosmetickém průmyslu

Vítek Macháček (zatím bez názvu) - Ovladač ulehčující práci poloprofesionálním fotografům s úpravou velkého množství fotek

Nullspaces - startup zabývající se strojovým viděním. Využití především ve výrobních podnicích. Kontrola pracovního postupu a kontrola kvality

Kenko - Aplikace pro trenéry a jejich klienty umožňující komplexní správu tréninkových plánů

Onyx - 3D tisk brýlí na základě skenu obličeje v aplikaci, klienta je majitel Oko optik

Voucherino - Nástroj pro živnostníky a firmy umožňující generování voucherů a jejich správu při uplatňování

Hardwario - Zakladatelé Alan Fabik, Tomáš Morava, Pavel Hübner. Jedná se o spin-off Jablotronu, zabývají se IoT. Už nejsou v inkubaci, ale jsou stále v úzkém kontaktu s Lipo.ink nejen díky pronájmu Lipo.ink kanceláří

Příběh z ambulance

Jizerské kvítí - Jana Krupová se po několika návštěvách Podnikatelské ambulance rozhodla začít podnikat. Měla několik nápadů a právě na konzultacích se rozhodla pro vázání přírodních kytic pod značkou Jizerní kvítí. Váže pouze z lokálních jizerskohorských květů

Program PlatInn - vybrané firmy

Aktivit, s.r.o. - Konzultační podpora při generační výměně ve významné regionální firmě s expertem Janem Zemanem.

Stable.cz, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na změnu organizační struktury a přechod na částečný profesionální management vedená p. Karpetou.

Photon water, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na rozvoj manažerských dovedností, narovnání vztahů s investory a nastavením strategického řízení s p. Hložánkem.

ATEsystem, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na rozvoj manažerských dovedností, rozvoj produktu a identifikaci obchodních příležitostí s p. Lešikarem.

Black mountain, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na stabilizaci firemních procesů, nastavení strategického řízení a zefektivnění řízení zaměstnanců s pí. Morvai.

Petit lulu, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na předání řízení výroby na stranu profesionálního managementu, příprava na růst a rozvoj s pí. Papadakis.

Lersen, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na přípravu vstupu na další trhy, jejich identifikace a nastavení obchodních modelů s p. Makkonenem.

Ralton, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na stabilizaci firmy po nečekané generační výměně majitelů s pí. Morvai.

Machine building, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na přípravu a podporu při vyhledávání vhodného investora s p. Moravou.

Ultratech, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na tvorbu nových produktů, identifikaci vhodných trhů a výběr vhodného obchodního modelu s p. Kadlecem.

Vyvaplast, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na podporu při generační změně vedení firmy, nastavení obchodních procesů a strategického řízení s ohledem na digitalizaci s p. Nevařilem.

Devinn, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na tvorbu nového produktu a identifikaci jeho potenciálu na trhu s nastavením obchodních modelů s podporou p. Makkonena.

Kodap, s.r.o. - Konzultační podpora zaměřená na identifikaci vhodného CRM a nastavení procesů spojených s Key Account Managementem za podpory p. Nekolného.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce
Firmám v Lipo.ink radil s pronikáním do ciziny finský expert
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace