Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

11.04.2019 23:09:42 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

Jeho Excelence, Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael strávil minulý čtvrtek v našem kraji. Návštěva se nesla v duchu inovací, startupů a pokročilých technologií, protože Izrael je v těchto oborech světová jednička. Avšak i v našem regionu fungují velice zajímavé inovativní firmy a organizace. Proto bylo cílem návštěvy velvyslance s nimi navázat vztahy a rozšířit spolupráci.

Návštěva velvyslance začala dopolední diskusí s žáky libereckého Gymnázia F. X. Šaldy. Poté se přesunul do výzkumného centra Technické univerzity v Liberci (TUL) Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). „Protože jsme se rozhodli panu velvyslanci ukázat výběr toho nejlepšího, co v našem kraji máme, nemohli jsme vynechat návštěvu centra pro nanotechnologie," upřesnila Radka Loučková Kotasová, radní zodpovědná za rezort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Představitelé ústavu pro nanotechnologie provedli pana velvyslance pracovištěm a seznámili ho se špičkovými technologiemi. „Hlavním cílem Izraele je být na špici v oblasti technologií. Výzkum je v obou zemích na podobně vysoké úrovni. Ovšem co se týče obchodního modulu, to znamená jak získávat obchodní partnery pro tyto skvělé vynálezy, je Česká republika teprve na začátku," pojmenoval velvyslanec Meron hlavní rozdíl mezi oběma zeměmi a přislíbil pomoc při navazování spolupráce s firmami v Izraeli.

Návštěva velvyslance státu Izrael Daniela Merona v Libereckém kraji<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Po návštěvě TUL vedly kroky Daniela Merona v doprovodu hejtmana Martina Půty na Ještěd. V rekonstruovaném salonku pan velvyslanec a hejtmanem poobědvali a diskuze na téma inovace pokračovala. „Žijeme v regionu, kde je největší procento zaměstnanosti v průmyslové výrobě. Bez technologického vzdělání se prostě neobejdeme. Změna ekonomiky na znalostní obory inovace a výzkum orientovaný na nové technologie je proto nutností," vysvětlil Martin Půta. Pan velvyslanec zmínil plánovanou misi izraelských podnikatelů koncem května do Libereckého kraje. „V oblasti výzkumu vašeho kraje vidím velký potenciál. Je pouze potřeba vám pomoci ukázat směr, kterým se chcete ubírat, najít ty správné kontakty," nabídl pomoc velvyslanec Meron.

Návštěva se nemohla obejít bez setkání v Lipo,ink, sídle začínajícího podnikatelského inkubátoru kraje, kterým provedl jeho ředitel Philipp Roden. V krátkých prezentacích se panu velvyslanci představily firmy a organizace jako Mega a MemBrain, MSV Systems, Crytur, VÚTS, BPR Sychrov nebo slečna Klíčová a její nanonáplasti. Setkání se zúčastnili i zástupci Libereckého kraje a Technické univerzity v Liberci.

Kraj reprezentovala radní Radka Loučková Kotasová: „Důvodem, proč jsme sem pozvali tyto firmy, bylo, aby si velvyslanec jejich činnost vyslechl a navrhl, jak konkrétně postupovat dál, aby kontakty nezůstaly pouze v teoretické rovině, a to i zásluhou Lipo.ink," vysvětlila paní radní. Pana velvyslance prezentované technologie velice zaujaly a již na místě se začaly plánovat možnosti vzájemné spolupráce. „V prvé řadě si myslím, že by firmy měly kontaktovat Česko-izraelskou smíšenou komoru. Dalším krokem je následná podpora při navazování spolupráce s izraelskou stranou či pomoc při vytipování vhodných konferencí a veletrhů," uzavřel setkání J. E. Daniel Meron.

Návštěvu pan velvyslanec završil v Krajské vědecké knihovně Libereckého kraje, kde společně s radní zodpovědnou za rezort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květou Vinklátovou a ředitelkou knihovny Blankou Konvalinkovou slavnostně zahájil výstavu Masaryk a Svatá země.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V liberecké knihovně probíhá výstava Masaryk a Svatá země

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou
Obrazem: Zahradní slavnost ZUŠ Tanvald

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace