Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce

04.07.2020 19:08:31 | Autor: Vendula Zedníková | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce

V soutěži Microsoft Awards 2019 uspěl projekt Statotest Petra Klokočníka z Jablonce nad Nisou. Dostal se mezi tři nejlepší v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města. Statotest dlouhodobě měří pohyby staveb a pomáhá tak včas varovat před možným zřícením konstrukcí.

O cenu Microsoft Awards 2019 se ucházela řešení pro Krajskou správu silnic Libereckého kraje a České radiokomunikace. Statotest nyní monitoruje pohyby vysílače Ještěd a několika mostů ve Frýdlantu a na Jizeře. Ceny softwarová společnost uděluje nejlepším a nejvíce inovativním IT projektům, které mění životy lidí k lepšímu.

Statotest je systém bezdrátových čidel, která se připevní na konstrukce a měří náklony a vibrace. Měření probíhá 24 hodin denně. Data se automaticky odesílají do cloudu, kde se zpracovávají, a pokud se objeví odchylky od normálu, dostane majitel nebo správce objektu upozornění. Může díky tomu například předejít zřícení mostů a lávek nebo rozhodnout, v jaký okamžik je potřeba z bezpečnostních důvodů sledovaný objekt uzavřít pro veřejnost.

Statotest vznikl jako projekt jablonecké firmy Cotrex s.r.o. Na jejím vzniku se podílel Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink, ve kterém nyní Statotest čerpá odbornou podporu jako inkubovaná firma. Navíc projekt Statotest se stal i názvem nové samostatné firmy, kterou společně založili Cotrex s.r.o. a ARR - Agentura regionálního rozvoje spol. s r.o. jako provozovatel podnikatelského inkubátoru.

„Tímto krokem se zajišťuje, že se prostředky vynaložené na rozvoj firmy v případě velkého komerčního úspěchu vrátí zpět," objasňuje princip vstupování krajské společnosti do perspektivních klientů Lipo.ink radní pro regionální rozvoj Libereckého Kraje Michal Kříž. „Jsem rád, že Liberecký kraj může prostřednictvím krajského podnikatelského inkubátoru podporovat vznik firem v regionu - třeba takových, jakou je Statotest. Věřím, že přijdou i další společnosti s velkým potenciálem uspět, a to nejen u nás, ale i ve světě," dodává hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Využití Statotestu má široké spektrum využití. Dokáže předpovídat sesunutí svahů nebo zborcení opěrných zdí. Kromě toho, že chrání životy a majetek, zpřesňuje a zlevňuje dlouhodobou kontrolu statiky.

V letošním ročníku Microsoft Awards porota rozhodovala mezi 179 nominacemi z ČR a Slovenska v 11 kategoriích. http://news.microsoft.com

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Firmám v Lipo.ink radil s pronikáním do ciziny finský expert
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace