Pátá dohoda předběhla čtyři předešlé

29.09.2021 20:30:39 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Pátá dohoda předběhla čtyři předešlé

Oproti obvyklému pořadí začal Jaroslav Dušek tentokrát ve vyprodaném Městském divadle Jablonec dohodou pátou. První čtyři pak přišly na řadu druhý den. Po zhlédnutí obého však musím říct, proč ne.

Pátá dohoda Jaroslava Duška nejenže divadlo vyprodala, ale především shrnula předešlé čtyři dohody a nabídla ještě řadu příměrů, které děti běžně používají a kterých jsme si my dospělí už dávno přestali všímat. Taky už po dnešním večeru nemáme tak vyhraněný názor na třináctku, možná nebudeme brát tolik věcí automaticky a doufám, že všem se vryla do paměti poslední Duškova věta, kterou ovšem původně vyřklo malé dítě. Tomu rodiče hrozili, že ´Když to nepůjde po dobrém, tak...´  „Když to nepůjde po dobrém, tak to nepůjde vůbec," odpovědělo dítě bezelstně A po dobrém to jde i ve společnosti. S tímto pocitem jsme odcházeli domů v pondělí.

V úterý na nás čekaly dohody čtyři

Kniha Dona Miguela Ruize o moudrosti starých Toltéků, se dočkala divadelního zpracování v říjnu 2004 a podle slov Jaroslava Duška měla mít tehdy krátký život. „Mylně jsme předpokládali, že zájem o dohody se bude týkat úzkého okruhu diváků. Jak je vidět, spletli jsme se. Hrajeme už sedmnáct let a zájem je stále obrovský. Asi přibylo lidí, kteří nenosí nálepku normální," usmíval se Jaroslav Dušek v úvodu večera.

Pak si již totálně našlapané divadlo vyslechlo Duškovo vysvětlení všech čtyř dohod, které i znalcům knihy na příkladech osvětlilo naše naučené chování a myšlení, popisujíc často nesmyslné reakce a neopodstatněné domněnky.

Miř slovem přesně, Neber si nic osobně, Nevytvářej si domněnky a Vždy dělej vše, jak nejlépe dovedeš. Tak zní dohody, jejichž pomocí dokážeme změnit postoj sami k sobě i k druhým a jejichž absence vede ke zbytečnému utrpení a ztrátě radosti ze života. Jednotlivé dohody oddělovaly na jevišti písně Pjér la Šé´ze a Zdeňka Konopáska, které dokonale dotvořily atmosféru večera. Při Duškovu popisu konkrétních, naučených, ale nesmyslných frází, typu. Vystřel! Zmiz! Nebo Okamžitě buď normální! ...se někteří sice zalykali smíchy, někteří si naopak utírali oči.

Zaslechli jsme v hledišti i poznámky - Jak se tomu může někdo smát? Vždyť je to k pláči... A v závěru večera už ti, co se smáli i ti, kteří plakali, věděli, že to tak bylo správně. Nevytvářeli si domněnky, nebrali si nic osobně, nehřešili slovem a dělali vše, jak nejlépe uměli. Alespoň v tu chvíli. Nám nezbývá, než si přát, aby nám tohle vědění vydrželo co nejdéle. Jaroslav Dušek, Pjér la Šé´z a Zdeněk Konopásek pro to, s bosýma nohama a srdcem na dlani, udělali maximum.

Večer pořádal ve spolupráci s Městským divadlem v Jablonci veřejně prospěšný spolek Anaon z Chrastavy a část výtěžku putovala na charitativní účely.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Normální debil rozesmál jablonecké divadlo
Zlaté jezero rozsvítili Stašová s Frejem
Be My Baby vyprodalo divadlo
Móda 2021 Next Generation se stává další perlou Jablonce
The Backwards odemkli Zemi krále Miroslava
Musica Florea předvedla hudbu klasicismu pomocí dobových nástrojů
Silnice předvedla dokonalý majstrštyk
Koncertní provedení Rusalky si užili diváci v Jablonci
Kahánek s Růžičkou přilákali diváky na břeh Kamenice navzdory chladnu
Bohuš Matuš sundal šátek a ukázal, že Slavíka získal právem
Dušan Růžička: Pandemie mi pomohla na sobě zamakat
Divadlo žije aneb Kahánek s Růžičkou rozsvítí divadlo ve všech koutech
Divadlo se roztančí na svátek matek online
Město Jablonec chystá roztančený dárek ke Dni matek
Veverka hraje a Stejskalová tančí nejslavnější melodii Moricconeho
Esence toho nejlepšího z hudby potěšila online z jabloneckého divadla

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Aktualizují spolupráci města Jablonec a Muzea skla a bižuterie
Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace