Dušan Růžička: Pandemie mi pomohla na sobě zamakat

18.05.2021 19:48:53 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Dušan Růžička: Pandemie mi pomohla na sobě zamakat

Dušan Růžička je operním pěvcem, který hostuje v Národním divadle Brno i Praha, absolvoval v opavském Slezském divadle, procestoval kus světa a dnes je již pár let (od sezony 2015/ 16) stálým členem souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec. Jelikož jeho hvězda strmě stoupá a navíc jsme ho začali vídat i u nás, v Městském divadle Jablonec, respektive v jeho online vysílání, položili jsme mu pár otázek.

Já bych netradičně úvodem přeskočila vaše angažmá i profesní úspěchy, Google je všemocný a naši čtenáři chytří, dovolím se vás rovnou zeptat na uplynulý rok. Co všechno změní opernímu zpěvákovi pandemie?

Opernímu zpěvákovi? Totéž, co komukoliv jinému. Omezení platí pro všechny a jelikož zpívání se zakázalo skoro jako první, samozřejmě musím zmínit zrušená vystoupení a zavřená divadla. Když se člověk na něco dlouho a pečlivě připravuje a premiéra se pak dlouho odkládá, je to smutné. Ale chápu, že to jinak nešlo a tak jsem si vytvořil alternativní režim.

Pod pojmem alternativní si máme představit co?

Mým pracovním nástrojem je hlas, to je jasné. Každopádně takový hlas nezajímá, jestli někde řádí covid, nebo ne. A tak ho musíte trénovat se stejnou intenzitou jako vždy. K tomu je samozřejmě důležité uchovat se i v dobré fyzické kondici a v neposlední řadě je třeba udržet si i pohodu duševní. Musím to zaťukat, v tomto ohledu se mi dařilo.

Cvičil jste tedy hlas doma sám?

To zase ne. Již rok před pandemií jsem začal spolupracovat s profesorkou Christinou Vasilevou, jenž je úžasnou sopranistkou a shodou okolností bydlí v Jablonci. Spolupráce s ní mi velice pomáhá. Společně jsme pracovali především na vylepšování hlasové techniky, pilovali árie a neslevovali z tempa. Přiznám se, že jsem potřeboval na sobě zamakat. S odstupem času poznávám, že mi ten dril prospěl. V tomto mi pandemie vlastně pomohla (úsměv).

Ještě v něčem vám doba covidová pomohla?

To je bohužel všechno. Covid mi vzal blízkého člověka, někteří mí přátelé s ním bojovali s vypětím všech sil a dodnes nejsou úplně fit. Já sám jsem ho prodělal, naštěstí jsem neměl až tak závažný průběh.

Jste očkován?

Ano, jsem. Očkována je i moje rodina a pokud mohu této příležitosti využít, rád bych apeloval na ty, kteří ještě tuto možnost zvažují. Jděte do toho, očkování nám pomůže k návratu k normálnímu životu. Doufám, že se během června kultura již rozjede na plné obrátky a tohle je možnost, jak si nenechat nic ujít a přitom neohrozit sebe, ani své blízké.

Když zmiňujete opětovný rozjezd kultury, jaké jsou vaše plány na léto?

Uvidím, jak to bude vypadat na mé domovské scéně. Možná budou na programu představení, která se nekonala během roku, ale to ještě není jisté. Každopádně počítám s vystoupením v Chuchelně u Semil, kde je nejenom parádní zahradnictví, ale pan majitel nechal v areálu vytvořit překrásný letní amfiteátr, abych tak řekl, a v něm mě diváci o prázdninách budou moci vidět hned několikrát. Moc se na to těším.

Nejen v létě vás budou moci diváci vidět. Již tento čtvrtek, 20. května, bude Městské divadlo Jablonec vysílat online přenos, v němž vystupujete.

Ano, to je moc krásná práce. Ty árie, které zazní, jsem piloval rok. Doprovází mě úžasný a jedinečný klavírista Ivo Kahánek, co víc si člověk může přát. Navíc je jablonecké divadlo opravdu krásné a já tam budu zpívat z různých jeho zákoutí. Jde o projekt, který naplánoval ředitel kulturního stánku Pavel Žur, a já musím říci, že se mu to povedlo. Myslím, že se diváci mají na co těšit.

Vaši příznivci vás mohli vidět i v předešlém projektu Městského divadla Jablonec s názvem Láska kvete v každém věku. Dá se říci, že tam jste si naše divadlo´osahal´?

To ne, již šestým rokem jsem kmenovým členem souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec, takže už jsem na jabloneckých prknech stál. Dá se ovšem říci, že toto byl můj první jablonecký sólový počin. Navíc jsem v rámci večera vystoupil vedle velkých jmen české hudební scény, za což jsem velmi rád (Záznam z koncertu bude vysílat televize Kino Barrandov 14. června tohoto roku, pozn. redakce).

Chtěl byste ještě něco našim čtenářům a příznivcům divadla vzkázat?

Že mají skvělého divadelního ředitele, krásné divadlo a tudíž velkou šanci, že se v Městském divadle Jablonec brzy všichni uvidíme, protože TOHLE DIVADLO prostě ŽIJE.

Odkaz na online přenos Divadlo žije:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Divadlo žije aneb Kahánek s Růžičkou rozsvítí divadlo ve všech koutech
Veverka hraje a Stejskalová tančí nejslavnější melodii Moricconeho
Esence toho nejlepšího z hudby potěšila online z jabloneckého divadla
Divadlo žije! aneb čtveřice klipů oživila ztichlý jablonecký stánek
Margita, Jahoda na volné noze aneb Galakoncert na čas poslední
Tři otázky pro Václava Hudečka
Kahánek kvůli nachlazení změnil koncert, publikum stejně ohromil

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na dětské olympiádě excelovali jablonečtí plavci
Atleti LIAZ Jablonec měli v minulých dnech nabitý program.
Program pro všechny generace slibuje Rodinný festiválek
Nová česká romantická komedie Řekni to psem se představuje
Policejním kontrolám neunikli řidiči motocyklů

Nejčtenější články

04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Na trati z Liberce do Szklarske Poręby pokračuje výluka do 10. července

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace