Dušan Růžička: Pandemie mi pomohla na sobě zamakat

18.05.2021 19:48:53 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Dušan Růžička: Pandemie mi pomohla na sobě zamakat

Dušan Růžička je operním pěvcem, který hostuje v Národním divadle Brno i Praha, absolvoval v opavském Slezském divadle, procestoval kus světa a dnes je již pár let (od sezony 2015/ 16) stálým členem souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec. Jelikož jeho hvězda strmě stoupá a navíc jsme ho začali vídat i u nás, v Městském divadle Jablonec, respektive v jeho online vysílání, položili jsme mu pár otázek.

Já bych netradičně úvodem přeskočila vaše angažmá i profesní úspěchy, Google je všemocný a naši čtenáři chytří, dovolím se vás rovnou zeptat na uplynulý rok. Co všechno změní opernímu zpěvákovi pandemie?

Opernímu zpěvákovi? Totéž, co komukoliv jinému. Omezení platí pro všechny a jelikož zpívání se zakázalo skoro jako první, samozřejmě musím zmínit zrušená vystoupení a zavřená divadla. Když se člověk na něco dlouho a pečlivě připravuje a premiéra se pak dlouho odkládá, je to smutné. Ale chápu, že to jinak nešlo a tak jsem si vytvořil alternativní režim.

Pod pojmem alternativní si máme představit co?

Mým pracovním nástrojem je hlas, to je jasné. Každopádně takový hlas nezajímá, jestli někde řádí covid, nebo ne. A tak ho musíte trénovat se stejnou intenzitou jako vždy. K tomu je samozřejmě důležité uchovat se i v dobré fyzické kondici a v neposlední řadě je třeba udržet si i pohodu duševní. Musím to zaťukat, v tomto ohledu se mi dařilo.

Cvičil jste tedy hlas doma sám?

To zase ne. Již rok před pandemií jsem začal spolupracovat s profesorkou Christinou Vasilevou, jenž je úžasnou sopranistkou a shodou okolností bydlí v Jablonci. Spolupráce s ní mi velice pomáhá. Společně jsme pracovali především na vylepšování hlasové techniky, pilovali árie a neslevovali z tempa. Přiznám se, že jsem potřeboval na sobě zamakat. S odstupem času poznávám, že mi ten dril prospěl. V tomto mi pandemie vlastně pomohla (úsměv).

Ještě v něčem vám doba covidová pomohla?

To je bohužel všechno. Covid mi vzal blízkého člověka, někteří mí přátelé s ním bojovali s vypětím všech sil a dodnes nejsou úplně fit. Já sám jsem ho prodělal, naštěstí jsem neměl až tak závažný průběh.

Jste očkován?

Ano, jsem. Očkována je i moje rodina a pokud mohu této příležitosti využít, rád bych apeloval na ty, kteří ještě tuto možnost zvažují. Jděte do toho, očkování nám pomůže k návratu k normálnímu životu. Doufám, že se během června kultura již rozjede na plné obrátky a tohle je možnost, jak si nenechat nic ujít a přitom neohrozit sebe, ani své blízké.

Když zmiňujete opětovný rozjezd kultury, jaké jsou vaše plány na léto?

Uvidím, jak to bude vypadat na mé domovské scéně. Možná budou na programu představení, která se nekonala během roku, ale to ještě není jisté. Každopádně počítám s vystoupením v Chuchelně u Semil, kde je nejenom parádní zahradnictví, ale pan majitel nechal v areálu vytvořit překrásný letní amfiteátr, abych tak řekl, a v něm mě diváci o prázdninách budou moci vidět hned několikrát. Moc se na to těším.

Nejen v létě vás budou moci diváci vidět. Již tento čtvrtek, 20. května, bude Městské divadlo Jablonec vysílat online přenos, v němž vystupujete.

Ano, to je moc krásná práce. Ty árie, které zazní, jsem piloval rok. Doprovází mě úžasný a jedinečný klavírista Ivo Kahánek, co víc si člověk může přát. Navíc je jablonecké divadlo opravdu krásné a já tam budu zpívat z různých jeho zákoutí. Jde o projekt, který naplánoval ředitel kulturního stánku Pavel Žur, a já musím říci, že se mu to povedlo. Myslím, že se diváci mají na co těšit.

Vaši příznivci vás mohli vidět i v předešlém projektu Městského divadla Jablonec s názvem Láska kvete v každém věku. Dá se říci, že tam jste si naše divadlo´osahal´?

To ne, již šestým rokem jsem kmenovým členem souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec, takže už jsem na jabloneckých prknech stál. Dá se ovšem říci, že toto byl můj první jablonecký sólový počin. Navíc jsem v rámci večera vystoupil vedle velkých jmen české hudební scény, za což jsem velmi rád (Záznam z koncertu bude vysílat televize Kino Barrandov 14. června tohoto roku, pozn. redakce).

Chtěl byste ještě něco našim čtenářům a příznivcům divadla vzkázat?

Že mají skvělého divadelního ředitele, krásné divadlo a tudíž velkou šanci, že se v Městském divadle Jablonec brzy všichni uvidíme, protože TOHLE DIVADLO prostě ŽIJE.

Odkaz na online přenos Divadlo žije:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Divadlo žije aneb Kahánek s Růžičkou rozsvítí divadlo ve všech koutech
Veverka hraje a Stejskalová tančí nejslavnější melodii Moricconeho
Esence toho nejlepšího z hudby potěšila online z jabloneckého divadla
Divadlo žije! aneb čtveřice klipů oživila ztichlý jablonecký stánek
Margita, Jahoda na volné noze aneb Galakoncert na čas poslední
Tři otázky pro Václava Hudečka
Kahánek kvůli nachlazení změnil koncert, publikum stejně ohromil

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev S příchodem adventního času zastihla Turnováky smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci
Potvrzené případy na 100 tisíc obyvatel v kraji jsou už na tisícovce
U Zásady zapadl ve sněhu autobus
Darujte svým blízkým pod stromeček regionální výrobek
Odstoupivšího zastupitele Petra Beitla ve funkci nahradil Petr Židek

Nejčtenější články

29.11.: S prvním sněhem se v Libereckém kraji objevily i komplikace v dopravě
28.11.: Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
29.11.: Rada čeká, až se to zlomí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace