Na jihu dělba bodů

20.05.2024 11:00:45 | Autor: Jaroslav Hrabák, pjs | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Definitivně zachráněný Jablonec hostoval na půdě těžce ohroženého Dynama České Budějovice a otázkou bylo, jak k tomu hosté přistoupí. Odpověď: zodpovědně a co víc, sahali po třech bodech.

SK Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 2:2 (2:2)

Trenéři Lerch a Látal poslali do zápasu tyto hráče:

* SK Dynamo Č. Budějovice: Šípoš - Nikl (82. Skalák), Králik, Havel (C), Trummer - Čermák (72. Hubínek), Hellebrand, Suchan - Tranziska (67. Šigut), Ondrášek, Alli. Náhradníci: Janáček - Brandner, Sliacky, Čoudek, Zajíc, Madleňák. Trenér: Jiří Lerch.

* FK Jablonec: Fendrich - Černák (64. Štěpánek), Tekijaški, Hurtado, Čanturišvili - Pleštil (46. Alégué), Nebyla (90. Hübschman), Kratochvíl (C), Polidar - Náprstek (80. Drchal), Martinec. Náhradníci: Hanuš - D. Souček, Kanakimana, F. Souček. Trenér: Radoslav Látal.

Dlouho to bylo velmi opatrné, oba celky hrály pozorně v obraně a v ofenzívě jedno velké nic. Závěr poločasu však přinesl nevídané, během deseti minut padly čtyři góly rovným dílem do obou sítí. Povel k tomu dal domácí Suchan, ve spolupráci s vrtošivým Allim se dostal k zakončení a jeho zakončení Fendrich zlikvidoval. Ale pak už to začalo padat. Ve 31. minutě výborný Hellebrand poslal kolmici na Ondráška, hoši kolem Hurtada si tak trochu schrupli a zkušený hráč přezdívaný „Kobra" Fendricha překonal - 1:0. Ve 36. Suchan poslal míč mezi beky na Tranzisku, a ten Fendricha přetlačil na 2:0. Kdo si myslel, že je rozhodnuto, krutě se mýlil. Ve 38. minutě se totiž Černákovi povedl báječný centr a talentovaný Náprstek nedal Šipošovi šanci - 2:1. A aby toho nebylo málo tak ve 43. po faulu na Náprstka využil výhody Polidar, Šipoš jeho střelu vyrazil ale Kratochvíl stál kde měl a vrátil míč do sítě, a byl to jeho sedmý gól v sezoně - 2:2.

A druhá půle pokračovala ve stejném duchu. V 51. minutě přihrával střídající Alegue na Náprstka, ovšem jeho pumelice síť trefila, ale pouze tu boční. V 54. zahodili domácí nezahoditelné. Na centrovaný míč vyběhl Fendrich, čert ví jestli si křikl, každopádně Tekijaški šel do souboje, oba hráči sebou plácli na zem, ale domácí do zívající prázdné brány míč neposlali, neumětelem dne se pasoval Tranziska. V 66. domácí golman Šipoš vyrazil gólovou hlavičku Tekijaškiho. V 70. vstřelil pěkný gól Náprstek, ale VAR viděl předchozí ofsajd spoluhráče a stav se neměnil. Dynamo šturmovalo, v 82. minutě to před Fendrichem jiskřilo po Alliho míčových ekvilibristikách, po jeho přihrávce Ondrášek trefil jenom Čanturšviliho, naopak poslední šanci utkání viděl Střelecký ostrov, kdy v 85. Šipoš zkazil radost Nebylovi.

Zápasová statistika:

Branky: 33. Ondrášek (Hellebrand), 36. Tranziska (Suchan) - 38. Náprstek (Černák), 43. Kratochvíl (Polidar).
Karty: 88. Havel (CEB), 90+5. Suchan (CEB) - 23. Kratochvíl (JAB), 67. Štěpánek (JAB).

16. FC Zlín                                   34  5 12 17  40:68   27

K zachráněným týmům se přiřadily Pardubice, které 4:0 smetly Karvinou. A právě Karviná hraje v posledním kole s Dynamem České Budějovice, zatímco Jablonec bude hostit Zlín. Minitabulka trojice na 14. - 16. místě znamená, že při remíze Karviné s Dynamem nebude stačit ani případné vítězství Zlína v Jablonci.

Rozlosování skupiny o záchranu:

• 5. kolo (sobota 25. května)
Bohemians - Pardubice
Jablonec - Zlín
Karviná - Budějovice

Na utkání s Jabloncem přišlo na Střelecký ostrov přes pět tisíc diváků, na Dynamo velká návštěva a fotbal jako takový se musel líbit. Jablonec byl lepší, taky díky již jisté záchraně asi i jistější, ve hře bylo plno dramatických situací. V jabloneckém dresu mile překvapil Náprstek, určitě útočný příslib. Polidar vepředu je jiný Polidar než vzadu a totéž lze říci o tom, že Černák vpravo je úplně jiný než Černák vlevo. Kratochvíl viděl v Budějovicích svoji 14. žlutou kartu v sezoně, což bude zřejmě evropský rekord. Ale jeho sedm mistrovských gólů ho řadí v jabloneckém dresu hned za Chramostu, který dal gólů osm.

Každopádně pomalu ale jistě začíná Látalův soubor blížit hře zvané fotbal. Tak doufejme, že tento trend si podrží i v sobotu pro Zlínu a pak hlavně v dalším ročníku ligy. Po těch třech strastiplných sezonách by si to jablonecký divák určitě zasloužil.