Šok v Edenu: Jablonec umí hrát rychle

12.02.2024 07:47:23 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Začínat na Slávii, to nebylo pro Jablonec žádné terno. Ale stalo se to, co nečekal skutečně zřejmě nikdo: Jablonečtí zaskočili slávisty rychlou hrou a sahali po bodu. Frustrace není na místě, střetly se týmy rozdílných váhových kategorií a fandové z Jablonce budou přes porážku určitě spokojeni. Spokojeni s tím, jaký také Jablonec po těch létech fotbalové nudy dovede hrát!

Trenéři Trpišovský a Látal poslali do utkání tyto hráče:

* SK Slavia Praha: Mandous - Masopust (65. Zmrzlý), Holeš /K/, Ogbu - Douděra (82. Tomič), Dorley, Ševčík, Provod (65. van Buren) - Jurečka, Chytil (78. Tijani), Wallem (65. Schranz). Náhradníci: Kolář - Zima, Bořil, Vlček, Diouf, Tecl. Trenér: Trpišovský.

* FK Jablonec: Hanuš - Štěpánek (59. Houska), Tekijaški, Polidar - Černák (46. Kanakimana), Pleštil (69. F. Souček), Kratochvíl /K/, Nebyla - Martinec (84. Hübschman), Chramosta (69. Drchal), Čanturišvili. Náhradníci: Fendrich, Kotlín - Náprstek, Karban. Trenér: Látal.

SK Slavia Praha - FK Jablonec 4:3 (3:2)

Před skvělou návštěvou začalo strhující drama. Již ve 3. minutě poslal Ševčík dlouhý centr na nabíhajícího Wallema, toho Černák neubránil a talentovaný Nor zahrál Hanušovi na housle - 1:0!  Sotva utichlo v ochozech nadšení, vzali si slovo hosté. A byl to Černák kdo přesprintoval slávistické beky, nádherně poslal podélný centr na Čanturišviliho a Mandous lovil - 1:1  - stalo se v 5. minutě. Zběsilý průběh pokračoval v 11. minutě, Černák opět nestačil ve vzduchu na Wallena, a ten proměnil Masopustův centr ve vedoucí gól Slávie. Ve 14. minutě Jablonec vyrovnal, centr Polidara zužitkoval Chramosta ve svůj ligový gól číslo 92 a srovnal na 2:2. Ve 22. mohli jít hosté do vedení, Mandous zazmatkoval v rozehrávce, Chramosta vracel míč do slávistické brány, ale viník kiksu situaci zachránil! Slávie si přesto zajistila poločasové vedení. Stalo se ve 24. minutě, když Chytil přetlačil jablonecké stopery, ti zpomněli na Jurečku a inženýr na hrotu slávistického útoku stanovil poločasový stav 3:2.

Druhá půle začala pro Jablonec skvěle. Ve 48. minutě unikl Pleštil a podélnou přihrávkou našel osamoceného Martince a Mandous se jenom díval jak mu míč končí pod břevnem - 3:3.  Zbytek zápasu si favorit držel iniciativu, před Hanušem to mnohokrát hořelo, zvláště když museli ze hřiště zranění stopeři Štěpánek a později i Martinec. Slávie však měla pecháčka, ze všech možností vytěžila jenom Tijaniho tyč. Sudí nastavil 7 minut a právě v té poslední - 97. kopali domácí roh a po něm Jurečka kolenem trefil pro hochy z Edenu tři body.  Je to k vzteku, smůla, ale proboha žádná frustrace!

Zápasová statistika:

Branky: 3. Wallem (P. Ševčík), 11. Wallem (Masopust), 24. Jurečka (Chytil), 90+7. Jurečka - 5. Čanturišvili (Černák), 14. Chramosta (Polidar), 48. Martinec (Pleštil).
Karty: 79. Holeš (SLA), 87. Tijani (SLA), 90+9. Schranz (SLA) - 42. Kratochvíl (JAB), 82. Nebyla (JAB).
Držení míče: 69 % : 31 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 13:0. Rohy: 10:1. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 16:12.
Rozhodčí: Starý - Kubr, Machač.
Diváci: 17 202.

Zápas hodnotil trenér Látal:

„Měli jsme dnes problémy nejen se stoperskou dvojicí, chyběli nám i další hráči pro zdravotní problémy. Další hráči se nám zranili v průběhu zápasu. V závěru jsme tam s tím už šibovali, jak se dalo, dohrávali jsme se záložníky na stoperech.

Dnes jsme udělali individuální chyby, hlavně v začátku zápasu. Černák tam měl problémy, raději jsme ho prohodili s Pleštilem. Nechtěli jsme jen tady jen zalézt. Chtěli jsme hrát nahoru a rychle. Proto jsme do toho vstoupili s rychlostními typy a domácí chtěli zlobit z brejků. Cením si toho, že jsme pokaždé dokázali srovnat. Dali jsme tu tři pěkné góly, které vyplynuly z naší taktiky. Ten konec už z naší strany ale nebyl tak dobrý, už jsme to lepili a bylo to složité. Lítalo to tam už z každé strany. Bohužel, nezvládli jsme poslední standardní situaci a nakonec nemáme ani bod. Je to takový pocit beznaděje. Jak rozhodčí pískl, odešel jsem radši do kabiny, potřeboval jsme být chvíli sám.

Byly tam kvalitní běžecké a individuální výkony. Mužstvo jsem po zápase nechal svolat a povzbudil ho, musíme pracovat dál. Je potřeba takový výkon převést i do dalšího zápasu."

Jablonec dvakrát po sobě dostal v Edenu „bůra" a ani tentokrát se moc nečekalo. O to příjemnější byl pohled na fotbal, jakým se Látalův tým prezentoval. V obraně to sice hodně skřípalo, dlouho jsme neviděli zápas, ve kterém by každý centr soupeře vypadal, že skončí gólem, citelně chyběl Hurtado. Celkově byl však výkon velkým a milým překvapením. Dát Slávii tři góly, to se každému nepovede. Rychlost, nasazení, góly, to byla prostě fotbalová paráda, byl to prostě fotbal, po jakém v Jablonci voláme už od trenéra Rady. Jablonecká rychlost také Slávii hodně překvapila a ve druhé půli mlčela i slavná tribuna sever. Velké a příjemné překvapení.

Látal představil i nové posily, záložník Nebyla i rychlík Kanakimana přišli do mužstva takzvaně na poslední chvíli a bude jim chvíli trvat, než se s týmem sžijí. Každopádně by měl jablonecký fotbal zase začít bavit!

Ale Slávie je za námi, v sobotu přijedou Budějovice, které smetly doma Baník Ostrava. To bude zápas daleko větší důležitosti než byl ten na Slávii. Hraje se od 15 hodin a po té Slávii mezi fanoušky určitě stoupne chuť vyšlapat kopec na Střelnici. Jediné, čeho je mi líto, to je v létě rekonstruovaný jablonecký trávník. Ten asi dostane zabrat, ale pokud z toho budou tři body. Nejsem určitě sám, kdo tvrdí, že hrát v Česku ligový fotbal v únoru je blbost. Drahá blbost.