Pětigólová kanonáda na Střelnici

18.02.2024 11:18:45 | Autor: Jaroslav Hrabák, pjs | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Po výborném představení Jablonce na Slávii přijel na Střelnici soupeř, který doma deklasoval ostravský Baník. S českými Budějovicemi to tak byl zápas o šest bodů.

Trenéři Látal s Lerchem poslali do utkání tyto sestavy:

* FK Jablonec: Hanuš - Hurtado, Tekijaški, Martinec (82. Štěpánek) - Pleštil (73. Kanakimana), Kratochvíl (C), Nebyla, Polidar, Černák (90. Drchal) - Čanturišvili, Chramosta (73. Houska). Náhradníci: Fendrich, Kotlín - Hübschman, Náprstek, Alégué, Karban.

* SK Dynamo Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Suchan, Čermák (79. Tranziska), P. Hellebrand - Šigut (73. Osmančík), Ondrášek (C), Alli (73. Polanský). Náhradníci: Janáček - Broukal, Hák, Böhm.

FK Jablonec - SK Dynamo České Budějovice 5:2 (1:1)

Zápas začal svižně a již ve 2. minutě měl na své kopačce gól Pleštil, Šipoše však nepřekonal. Ďáblík co před týdnem na Dynamu doslova rozsápal Ostravu, Musa Ali se předvedl v 8. minutě, prodral se k dobré příležitosti ale naštěstí poslal míč nad. Nedáš, dostaneš - Čanturišvili vrátil do sítě míč vyražený gólmanem Šipošem na 1:0. Radost trvala do 18. minuty, kdy po rohu Dynama domácí nezvládli defenzivní postavení a Hellebrand, kterého Pelta chtěl získat pro Jablonec střílel placírkou k tyči podobně jako Preciado v Istanbulu - 1:1. Ke gólu měl ve 29. blízko Martinec, ale na centr Polidara nedosáhl.

Vstup do druhé půle se vydařil, Nebylův centr šel do skrumáže před Šipošem, a tam Martincovo koleno poslal míč do sítě - 2:1. V 58. minutě domácí doslova zavraždili nádherný brejk, ovšem zůstali na budějovické půlce, Nebyla našel přesným centrem Tekijaškiho a jeho hlava poslala míč do sítě na 3:1. Rozhodnuto? Ale kdeže! V 62. snad nejlepší hráč na hřišti, budějovický Trummer našel ve vápně Suchana, jablonečtí beci se dívali, jak se s míčem otočil a poslal nádhernou střelou Hanušovi do vingle - 3:2. V 66. minutě se dostal do dobré pozice Čermák, ale ve vápně zřejmě není doma, šanci doslova zahodil a poslal míč nad břevno - k radosti domácích fandů. A Dynamo vzápětí opět platilo. V 72. předvedli domácí nádhernou kombinační akci, Kratochvíl výborně proběhl do vápna, všiml si nabíhajícího Nebyly a ten střelou k tyči zvýšil na 4:2. V 87. minutě se předvedli střídající hráči, Houska našel přesným pasem Kanakimanu, ten si skvěle zpracoval míč a poslal míč do sítě popáté - zasáhl VAR a pro těsný ofsajd zkazil radost nejen střelci, ale i divákům. Trenér Látal poslal na dvě minuty na hřiště Drchala a ten předvedl svůj gólový apetit, poradil si s budějovickými beky a z úhlu překonal Šipoše na 5:2.

Jablonec a pět gólů? Naposledy dal Jablonec pět gólů svému soupeři v lize v lednu 2021 v Teplicích, doma pak v červenci 2019 dal Slovácku dokonce šest. Potom ale trenér Rada začal bojkovat do té doby skvělou dvojici Doležal - Chramosta, upřednostnil lenivého Považance a bylo na dlouhou dobu po gólech. Chramostu připravil o klub stovkařů a Střelnici o pohledný a úspěšný fotbal.

Zápasová statistika:

Branky: 8. Čanturišvili, 47. Martinec (Nebyla), 58. Tekijaški (Nebyla), 72. Nebyla (Kratochvíl), 90+1. Drchal (Houska) - 18. P. Hellebrand (Suchan), 62. Suchan (Trummer).
Držení míče: 54 % : 46 %.
Střely na branku: 8:5. Střely mimo: 6:3. Rohy: 4:6. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 12:10.
Rozhodčí: Machálek - Antoníček, Dohnálek.
Diváci: 1 443.

Zápas hodnotí trenér Látal:

„Byl to pro nás těžký zápas především po psychické stránce. Nevěděli jsme, co s námi udělá zápas na Slavii, kde jsme dostali velkou ránu v nastavení. Teď šlo prakticky o šest bodů a kluci to vnímali. Bylo to hodně o hlavě. Těší mě, že střílíme tolik branek. Ale na můj vkus děláme stále drobné chyby, které nám soupeř hned potrestá. Dnes třeba u toho gólu na 1:1. Podařilo se nám ale brzy odskočit, ale zase jsme dostali snížení na 3:2 a zase jsme byli pod tlakem. Těší nás předvedená hra dopředu, ale musíme i tam nějaké věci dotáhnout.

Dlouho jsme se rozhodovali, jestli tam dáme Štěpánka nebo Černáka. Nakonec rozhodl rychlostní typ. Černák tam měl ze začátku problémy, ale po čtvrthodině hry se s tím vyrovnal a nakonec ten zápas zvládl dobře."

Gólově dnes pomohl i nováček v týmu Sebastian Nebyla, který si přispal v zápase dvě gólové přihrávky i premiérovou trefu v zelenobílém dresu. Po běžecké stránce je to nadstandartní hráč. Chtěli jsme s nám okysličit naši kabinu. Je to kapitán slovenské jedenadvacítky, navíc na něj máme i opci. Doufám, že v takových výkonech bude pokračovat.
V příštím týdnu končí v tuzemsku přestupové okno, podle jabloneckého kouče však má Jablonec

ještě rozjednané dva hráče. „Je to u nich ale padesát na padesát, je o ně zájem i od jiných mančaftů. Uvidíme, jak dopadnou jednání. Uvidíme i co na to majitel, když jsme dnes vyhráli vysoko," pousmál se Látal.

Zápas o šest bodů se vydařil. Ty minely v defenzívě nejsou drobné, jak uvedl trenér, ale obrovské, které se normálně v lize nevidí. Opakovaně nechat volné hráče ve vápně prostě drobná chyba není, stálo to bod na Slávii a zdramatizovalo to zbytečně i zápas s Dynamem. Produktivita týmu je naopak neuvěřitelná. Zrychlením týmu se hra zatraktivnila, je báječné se na to dívat. Nejvíce na té proměně zřejmě vydělal Miloš Kratochvíl, jeho výkony povyskočily neuvěřitelně. Navíc dnes může Látal rotovat se sestavou aniž by to na hřišti bylo vidět, vlastně ono to je vidět, střídající hráči vnášejí do hry pozitiva - a to na podzim také moc nebylo. Drchal určitě nebude chtít strávit jaro na lavičce a Kannakimana rovněž ne. A to určitě poslední slovo neřekl ani občas zlobivý Alegue či mladý Krulich. Jablonecký fotbal je na cestě aby znovu začal bavit. A všimnout by si toho měli i diváci a připojit se k té divácké ofenzívě, která zatím letošní ligový ročník provází.

V dalším kole je na pořadu derby. Hraje se v sobotu v 15 hodin v Liberci a zápas slibuje skvělou podívanou. Slovan je také v dobrém rozpoložení a tak se očekává kvalitní zápas. Tak v sobotu hurá k Nise!