Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky

29.04.2024 23:44:25 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky

Do letošní sezony vstoupily vybrané památky s rozšířenou nabídkou pro návštěvníky se speciálními potřebami - na Hrádku u Nechanic je hlavní prohlídkový okruh přeložen do českého znakového jazyka, aby se zámek mohl představit i návštěvníkům neslyšícím. Ti si pomocí svých telefonů či tabletů stáhnou v jednotlivých interiérech přes QR kódy videa, která je seznamují nejenom s historií, ale i vybavením a původním účelem místností, kterými je organizována prohlídka.

Stejná bezplatná služba je nabízena na zámku ve Slatiňanech, kde je nabídka rozšířena i o možnou prohlídku zahrady a také technického přízemí zámku. Pro lepší komunikaci s neslyšícími jsou pokladní zámků vybaveny dorozumívacími kartami, informace, respektive video o nabídce je také na webech objektů.

„Na návštěvníky se speciálními potřebami myslíme trvale, dlouhodobě spolupracujeme s Národní radou osob se zdravotním postižením, kdy společně pořádáme akci Památky bez bariér. Nyní jsme se zaměřili na osoby neslyšící a uvidíme, jaký bude zájem. Podle toho bychom uvažovali o podobné možnosti i na některém objektu na Liberecku", upřesňuje Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož vedení spadá 8 hradů a zámků na Liberecku, 4 objekty na Pardubicku a 5 na Královéhradecku.

Pro osoby nevidomé jsou k dispozici tzv. haptické knížky, které návštěvníky seznamují se základní historií objektu a největšími zajímavostmi. Tyto knihy jsou k zapůjčení na vyžádání v hospitálu Kuks, na zámku Lemberk, Sychrov a na hradě Grabštejn. Haptické plány areálu či jednotlivých pater zapůjčuje zámek Litomyšl, haptické půdorysné modely objektů jsou na severočeském Frýdlantě a Lemberku.

Řada objektů nabízí plně bezbariérové okruhy, případně je umožněna prohlídka přízemí objektu - kompletní přehled o nabídce objektů ve správě NPÚ na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku je uvedena zde: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-osoby-s-handicapem, v rámci památek napříč NPÚ zde: https://www.npu.cz/cs/hrady-a-zamky/pristup-pro-handicapovane. Osobám ZTP a ZTP/P je na většině prohlídkových okruhů poskytována sleva na vstupném.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo
První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Hradozámecká sezona začne 28. března velikonoční výzdobou
Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí
Zámek Náchod má nového kastelána
Hradozámecká noc 2023 bude mít centrum na Hrádku u Nechanic
Hradozámecká noc oživí Trosky, Rohozec, Grabštejn i Valdštejn
Kulturně pestrý srpen na Valdštejně
Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením
Srpnové akce projektu Po stopách Harrachů
Valdštejn ožije středověkem
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou
Obrazem: Zahradní slavnost ZUŠ Tanvald

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace