První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba

28.03.2024 23:39:38 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba

Na Zelený čtvrtek, který letos vychází na 28. března, otevřou kasteláni brány všech památek ve správě Národního památkového ústavu, aby zde přivítali první návštěvníky. Ty čekají jarně a velikonočně nazdobené interiéry, na Zákupech interiéry dosud nezpřístupněné.

Návštěvnická sezona bude zahájena ve čtvrtek 28. března a všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově budou mít otevřeno až do Velikonočního pondělí bez zavíracího dne, následná návštěvní doba je již individuální a je uvedena na webových stránkách objektů.

Návštěvníky čekají nablýskané interiéry, na řadě objektů provoněné jarními dekoracemi a také velikonoční výzdobou. V bezdězské hradní kapli budou vystaveny dřevořezby z kapliček Křížové cesty a mimořádně se otevře i ochoz hradní kaple. Na zámku v Zákupech (který lze navštívit celý rok) se na Zelený čtvrtek nově otevřou tři místnosti v prvním patře severního křídla, které doposud nebyly veřejnosti přístupné a nyní návštěvníky přenesou do doby, kdy Zákupy sloužily jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého.

Tento víkend (23.-24.) proběhnou na denně zpřístupněném Sychrově oblíbené Velikonoční trhy, ale již v pondělí mohou návštěvníci obdivovat více jak 150 kraslic, které jejich autorka, paní Zuzana Königová, vyřezává zubní vrtačkou a dozdobuje například kamínky. Kraslice jsou vystaveny na základním okruhu až do 7. dubna. Na Lemberku jsou připraveny speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, návštěvníky se seznámí se zvyky šlechty se zaměřením na 20.-30. léta 20. století. Zpřístupněna bude také středověká věž, která umožňuje nádherný výhled do kraje. Velikonoční výzdoba zútulnila také hlavní okruh na zámku Hrubý Rohozec v Turnově. Na hradě Grabštejn čeká návštěvníky nejenom velikonoční výzdoba, ale také edukativní prohlídky pro děti a od soboty do pondělí velikonoční dílničky; bude možno vystoupat na věž nebo absolvovat samostatnou prohlídku kaple svaté Barbory.

Mechovo-květinový klobouk či střevíčky ozdobí zámeckou zahradu ve Slatiňanech, která se 28. března také zpřístupní veřejnosti. Jarní dekorace budou připraveny i v zámeckých komnatách. Interiéry lze navštívit celoročně. Generální úklidy a přípravy finišují i na hradech Kunětická hora a Litice, zámek Litomyšl vstupuje do sezony s částečnou opravou krovu a novou střešní krytinou, návštěvníky bude „vítat" i nová pokladna.

Atmosféru dobových Velikonoc budou připomínat také na zámku v Ratibořicích a v objektech Babiččina údolí, květinové dekorace dozdobí okruh Zámek za Schaumburgů na náchodském zámku. Na Hrádku u Nechanic čekají návštěvníky nejenom desítky kraslic, ale také nová publikace Zámek Hrádek u Nechanic z pera kastelána. Bývalá hladomorna na Opočně se již tradičně stane místem výstavy více jak tří tisíc kraslic, které zámku darovali místní obyvatelé - a to od dětí školního věku až po seniory a každoročně přibývají další. Na své příznivce se těší i v hospitálu Kuks, kde první velkou kulturní akcí budou Zahradnické trhy na konci dubna.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Hradozámecká sezona začne 28. března velikonoční výzdobou
Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí
Zámek Náchod má nového kastelána
Hradozámecká noc 2023 bude mít centrum na Hrádku u Nechanic
Hradozámecká noc oživí Trosky, Rohozec, Grabštejn i Valdštejn
Kulturně pestrý srpen na Valdštejně
Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením
Srpnové akce projektu Po stopách Harrachů
Valdštejn ožije středověkem
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace