Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí

22.03.2024 07:39:21 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Železný Brod,Liberecký kraj

Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí

Výtvarné dílny, divadelní představení, folklórní tance i vynášení Morany a vítání jara. Velikonoce je v nadcházejících dnech možné oslavit i v kulturních příspěvkových organizacích Libereckého kraje.

„I když měla letošní zima spíš jarní podobu, stejně se všichni těšíme na skutečné jaro. Velikonoce nesou, kromě duchovního významu, také symboliku jara. Rádi přivítáme návštěvníky v našich muzeích, která jim připravila pestrý velikonoční program," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vlastivědné muzeum a galerie a Ekoporadna Orsej v České Lípě zvou na akci Velikonoce na rychtě, která se koná v sobotu 23. března na Vísecké rychtě v Kravařích od 10 do 16 hodin. Přímo v expozici budou připraveny stánky s ručními výrobky. Nejen děti mohou zasednout k dílnám, ve kterých si pod vedením zručných lektorů vytvoří kraslice, pomlázky či ozdobí perníčky. Vyrábět se bude i z přírodnin, papíru a jiných materiálů. Inspiraci pro jarní dekorace najdou kreativci nejen v dílnách, ale i ve výzdobě rychty, kterou uchystají pracovnice Ekoporadny Orsej. Nebudou chybět stánky s občerstvením a zábavný program s divadlem. V 14.30 zahraje Teta Perla pohádku O strašlivém Dušánkovi. Českolipský soubor Souznění v 15.30 vynese Moranu a přivítá jaro. Vstupné je zdarma.

Severočeské muzeum v Liberci si na neděli 24. března od 13 do 17 hodin připravilo program pro děti i dospělé, kteří si budou moci připomenout velikonoční zvyky a tradice, zhlédnout loutkové pohádky Divadla jednoho Edy nebo si nakoupit staročeské pečivo. Vstupné do muzea je dobrovolné, tvůrčí dílna je za padesátikorunu.

Liberecká Oblastní galerie hostí 23. března od 10 do 15 hodin jarní tvůrčí dílnu. Příchozí si zavzpomínají na dětství, při výrobě optické hračky - krasohledu. Dospělí mají vstup zdarma, děti od tří let padesát korun.

Kdo chce, může 28. března poslat děti do Oblastní galerie na jednodenní příměstský tábor - výtvarný ateliér, který se ponese v duchu nadcházejících Velikonoc i přicházejícího jara. Zaměří se na poznání velikonoční symboliky ornamentů a barev. Děti si vyzkouší i techniku voskového reliéfu využívanou na zdobení velikonočních kraslic. Aplikují ji však místo na vajíčka, na papír a dále s ní budou pracovat jako s matricí, která jim poslouží k barevné frotáži. Těmito technikami si vyrobí dekorační papíry, které následně použijí při výzdobě krasohledu, jehož výroba bude součástí programu. Ateliér se koná od 8 do 16 hodin, kurzovné činí 400 korun. Více informací se nalézá na stránkách galerie www.ogl.cz.

30. března zve Muzeum Českého ráje v Turnově na Velikonoce na Dlaskově statku. Již tradiční součástí tohoto pořadu je vystoupení několika folklórních souborů, program pro děti, dílna velikonočních dekorací a otevření nové celosezonní tematické expozice. Připraveno bude i občerstvení a malý jarmark s ukázkami lidových řemesel Pojizeří.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Jablonecké muzeum připravuje jarní bižuterní kurz

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
20.04.: Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace