Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu

01.04.2023 19:07:36 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu

Hrady a zámky v celé České republice zahajují tradičně 1. dubna hlavní turistickou sezonu. Přinášíme přehled akcí na objektech ve správě Národního památkového ústavu v Libereckém kraji.

Letošní sezona je ve znamení 20. výročí existence Národního památkového ústavu a 13. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů, který je zaměřen na rod Harrachů. „Letošní sezona bude opravdu výjimečná, neboť se navracíme k prohlídkám a akcím, které jsme kvůli covidovým opatřením v minulých letech nerealizovali, nebo pouze omezeně. Máme i velmi bohatý doprovodný program k roku Harrachů; na Grabštejně, Lemberku a Sychrově mší či fotografickou výstavou připomeneme dvacetiletou existenci NPÚ. Pevně věřím, že letošní sezona bude úspěšná a přeji návštěvníkům krásné zážitky na našich památkách," komentoval blížící se zahájení sezony Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově.

Na Liberecku je celkem osm památek ve správě Národního památkového ústavu, přičemž zámky Sychrov a Zákupy jsou zpřístupněny celoročně, ovšem s uzavřenými zahradami a zkrácenou návštěvní dobou. Zahrady i parky se stejně jako ostatní objekty zpřístupní 1. dubna, na Zákupech bude z důvodu minimalizace teplotních a vlhkostních výkyvů zatím přístupná pouze Zimní trasa - ta bude od 1. do 16. dubna velikonočně nazdobena, od 29. dubna budou zpřístupněny klasické prohlídkové okruhy, jejichž interiéry patří k těm nejzachovalejším napříč památkovými objekty. Na Zákupech bude letos panelovou výstavou v nádvoří (během letních měsíců) a kostýmovanými prohlídkami připomínán odkaz císařovny-vdovy Karolíny Augusty (150 let od jejího úmrtí) a následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este (160 let od narození). Do letošní sezony vstoupí zámek Zákupy s opravenými chodbami ve východním křídle zámku - byly zrestaurovány nástěnné a nástropní malby, dveřní fládry a parketové podlahy. Ze stavebních obnov v zámeckém areálu bude provedena oprava střechy tzv. Švýcarského domku v zámeckém parku. I v letošním roce zde pokračuje projekt IROP - obnova jižního křídla hospodářského dvora.

Na Sychrově pokračují závěrečné práce související s opravou střešního pláště východního křídla zámku včetně věží, začala obnova litinového oplocení zámecké zahrady. Správa zámku rozšířila nabídku prohlídek pro školy a dětské návštěvníky, které jsou zakončeny focením a zkoušením klenotů v korunovačním sále, pro dospělé návštěvníky budou v pravidelných termínech vypisovány prohlídky Za obrazy!, které budou zaměřeny na sychrovské obrazové sbírky. Ve stálé nabídce jsou prohlídky prvního a druhého patra zámku a klenotnice. První velkou kulturní akcí budou na Sychrově Velikonoční trhy 1. a 2. dubna, přičemž základní prohlídkový okruh bude velikonočně nazdoben, v půlce dubna se zde bude hrát pohádka a na 22. dubna je naplánováno setkání automobilových veteránů.

Hrad Bezděz vstupuje do sezony s premiérovým umístěním informačních stojanů v jednotlivých prostorách, popisy jsou uvedeny kromě českého jazyka také v angličtině, němčině a ukrajinštině. Nových prvků se dočkala také dětská hra Poklad kralevice Václava, v průběhu dubna budou v hradní kapli vystaveny dřevořezby z bezdězské Křížové cesty a bude zpřístupněn ochoz, návštěvníci zde mohou obdivovat nově umístěné okenní vitráže, před hradem jsou nové lavičky. Nadále pokračují práce na realizaci rekonstrukce nákladové lanovky včetně dolního zázemí - současně s rekonstrukcí lanovky budou položeny sítě pro možnost budoucího napojení hradu na vodovodní řad a svodu odpadní vody z objektu. V dubnu bude zahájeno restaurování výmaleb Rytířského sálu pod ochozem věže.

Shodně jako na Bezděz, i na Trosky budou moci v letošní sezoně - a zde premiérově - návštěvníci se psy na vodítku, pes nebude na hradech zpoplatněn. Z důvodu bezpečnosti budou mít ale oba hrady určené zóny, kam budou mít psi, respektive domácí mazlíčci, vstup zakázán (kaple, Aerenthálská vyhlídka pod Pannou, schodiště a věž Baba). Na Troskách letos na podzim proběhnou práce na odvodnění věže Baba (zamezení zatékání do konstrukcí a skály), příští rok je v plánu stavba nového ochozu na věži Baba, v projektové fázi je příprava nových toalet, pokladny a zázemí hradu. Na Trosky se od června vrátí také kulturní program - koncerty, divadlo, divadélka pro děti. Bude obnoveno letní kino na Troskách, tentokrát se zaměřením na hudební filmy - každou druhou středu v hlavní sezóně proběhne promítání české hudební klasiky, filmů Noc na Karlštejně, Starci na chmelu, Ať žijí duchové, Kdyby tisíc klarinetů a Trhák.

Na hradě Grabštejn pokračují stavební práce vedoucí k připojení hradu k vodovodnímu řadu a také oprava komunikací. Z tohoto důvodu bude hrad od 1. 4. do 30. 4. přístupný pouze po pěší zelené turistické cestě od obce Chotyně, kde je zajištěno i náhradní parkování. Mapa zde: https://mapy.cz/s/rebazamusu . Do nádvoří se bude vstupovat zadním vchodem ze západního průčelí (přes zahradu). Od 8. do 10. dubna bude prohlídkový okruh velikonočně nazdoben, připraveny budou také dílničky. Na 22. a 23. dubna jsou připraveny kastelánské prohlídky se zaměřením na osudy Marie a Karla Podstatských z Lichtenštejna. Hrad Grabštejn bude během sezony připomínat také rod Harrachů a to jak hranými prohlídkami, tak dílčí reinstalací s připomenutím příbuzenství Karla Podstatského s tímto rodem. Na 1. 7. je naplánováno otevření nové galerie Pod Věží v přízemí bergriftu.

Na zámku Hrubý Rohozec budou pokračovat tradiční varhanní soboty, na 13. května je nachystán zábavný den pro rodiny s dětmi v zámeckém parku, doplněný o dětské kostýmované prohlídky zámku s drobnou odměnou pro malé návštěvníky, v srpnu se správa zámku zapojí do Hradozámecké noci. Ta je letos plánována na 26. srpna. V rámci stavební obnovy probíhá oprava zámecké zdi a rekonstrukce části vnější fasády zámku.

Zámek Lemberk zahájí sezonu s lešením u vstupních objektů, pokračuje zde kompletní rekonstrukce budovy vrátnice, vstupní věže, ledárny, terasy a předzámčí - provoz zámku je zachován a na zahájení sezony bude zpřístupněna středověká věž, 6. až 10. dubna zde bude velikonočně nazdobené clam-gallasovské apartmá a nachystána je také panelová výstava o svaté Zdislavě. Z důvodu natáčení pokračování filmu Aristokratka bude Lemberk pro veřejnost zcela uzavřen od 29. dubna do 5. května. Prosíme návštěvníky, aby sledovali aktuální informace na www.zamek-lemberk.cz.

Nejrozsáhlejší interiérovou instalací prošel v zimních měsících zámek Frýdlant. Frýdlant si letos připomíná 222 let od zpřístupnění (části hradu) veřejnosti, provedená instalace se týká zámecké části, hradní bude v roce příštím. Dosavadní zámecké interiéry přibližovaly druhou polovinu 19. století, nyní zachycují reálný stav za vlastnictví posledních členů hraběcí rodiny Clam-Gallasů (30. léta 20. století). Reinstalaci nahrávaly dochované fotografie, inventář z roku 1930 a také fakt, že se zde dochovala řada původního vybavení, a to včetně textilií - v depozitářích se tak podařilo dohledat původní závěsy ladící k tapetám, přehozy na postele aj. Kastelán zámku tak ve spolupráci s instalačním oddělením ÚPS Sychrov - jmenovitě Mgr. Petrem Ťažkým a Mgr. Kateřinou Rainišovou - zahájil tříletý projekt reinstalace všech prohlídkových tras na objektu. Od dubna bude pokračovat restaurování sgrafit na zámku, na září je naplánována rekonstrukce střechy starého zámku, součástí bude i oprava oken na celé prohlídkové trase. K roku Harrachů se Frýdlant zapojuje nově instalovanou místností na hradě s názvem U Valdštejna - místnost je obohacena o rodinné portréty a další předměty Harrachů, neboť druhou manželkou vévody byla Kateřina z Harrachu. Návštěvníky také čeká nové zázemí v objektu Kaplanky.

Státní hrad Bezděz

www.hrad-bezdez.cz
www.facebook.com/HradBezdez/
www.instagram.com/hradbezdez

Akce na hradě Bezděz:

• 7.-10. 4.: státní hrad Bezděz - Velikonoce na Bezdězu. Na Bezdězu o Velikonocích návštěvníkům v kapli představíme nalezené dřevořezby z kapliček Křížové cesty na hrad. Mimořádně bude otevřen ochoz hradní královské kaple. (www.hrad-bezdez.cz)
• 15.-16. 4.: státní hrad Bezděz - Dny památek. V gotické hradní kapli budou vystaveny vzácné dřevořezby z bezdězské Křížové cesty, mimořádně bude možné navštívit ochoz v královské kapli a prohlédnout si nově instalované vitráže. (www.hrad-bezdez.cz)
• 1. 5.: státní hrad Bezděz - K. H. Mácha - Máj. Recitace herec Jiří Schwarz - Mág na Bezdězu. (www.hrad-bezdez.cz)
• 27. 5.: státní hrad Bezděz - Noční výstup na Bezděz. Vystoupí zpěvák David Deyl s klavíristou Václavem Krahulíkem. Šerm Bibus spiritus a fireshow skupiny ZLO. (www.hrad-bezdez.cz)
• 3.-4. 6.: státní hrad Bezděz - Jedna země jeden král. Co se stane, když starý král padne v boji a není následník trůnu? Je třeba vybrat nového krále anebo malého králíčka z lidu...? Uvidíte, jak si s tím poradili udatní rytíři na Bezdězu. Šermířská skupina Pancharti připravila pro rodiče s dětmi víkendová představení. Přijďte se pobavit na Bezděz v sobotu nebo v neděli a prožijte se svými dětmi šermířský den na hradě. Začátky vystoupení na II. nádvoří: 11:00 - 12:30 - 14:00 hod. V sobotu navíc ještě vystoupení v 15:30. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz)
• 24.-25. 6.: státní hrad Bezděz - Úpičtí střelci a historická střelnice na Bezdězu. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz)
• 1.-2. 7.: státní hrad Bezděz - Šermířská vystoupení skupiny Reliquia. (www.hrad-bezdez.cz)
• 5.-6. 7. a 8.-9. 7.: státní hrad Bezděz - Hradní slavnosti, aneb čtyři dny ve středověku. Tradiční červencové sváteční dny oživí svým vystoupením tanečnice, šermíři i kovář. Časy vystoupení: 11:00 - 12:30 - 14:00 - 15:30, v neděli poslední vystoupení ve 14:00 hod.! Po vystoupení si můžete prohlédnout a vyzkoušet středověké zbraně. Na I. hradním nádvoří bude mistr kovář předvádět své řemeslo. Bude zde postavena výheň a vystaveny kovářské výrobky. Vystoupí: tanec - Srdcové eso a šerm - skupina Fechtýři. (www.hrad-bezdez.cz)
• 15. 7.: státní hrad Bezděz - Oldřich z Chlumu, román a skutečnost. Setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. Komentovaná prohlídka hradu. Prodej knih a autogramiáda v Purkrabství. Vstupenku si můžete koupit jen v on-line předprodeji! Zahájení prodeje vstupenek od pondělí 1.5.2023. Více informací a odkazy zde. (www.hrad-bezdez.cz)
• 16. 7.: státní hrad Bezděz - Dětská neděle - Divadlo KK pohádka O Smolíčkovi. (www.hrad-bezdez.cz)
• 20.-23. 7.: státní hrad Bezděz - Pod praporem Václava Berky z Dubé. Šermuje SHŠ Tartus. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz)
• 25.-30. 7.: státní hrad Bezděz - Šermířské oživení. Šermuje VSŠ Askalon. Kovářská dílna na nádvoří. Příběh z třicetileté války a humorná přestavba hradu. (www.hrad-bezdez.cz)
• 5.-6. 8.: státní hrad Bezděz - Šermířské rozvernosti skupiny Bibus Spiritus: Maršál Russworm, osamělý rváč. (www.hrad-bezdez.cz)
• 12.-13. 8.: státní hrad Bezděz - Král zemřel, ať žije král. Šermuje Corvus Milites. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz)
• 15.-20. 8.: státní hrad Bezděz - Ve znamení kříže. Šermuje SHŠ Páni z Johnsdorfu a Tartus. (www.hrad-bezdez.cz)
• 19.-20. 8.: státní hrad Bezděz - Hudba časů starých Subulcus. Hra na buben, dudy, píšťalky a trumšajt. (www.hrad-bezdez.cz)
• 26.-27. 8.: státní hrad Bezděz - Historická střelnice na Bezdězu. Zajišťuje skupina Úpičtí střelci. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz)
• září 2023: státní hrad Bezděz - Dny EHD 2023: Mimořádně otevřen ochoz v kapli. Vystaveny dřevořezby z Křížové cesty. Podrobnosti budou doplněny.
• 9.-10. 9.: státní hrad Bezděz - Šermířský víkend pro děti. Vystoupí skupina Pancharti. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz)
Výstavy na hradě Bezděz:
• červen-červenec: státní hrad Bezděz - Výstava Krajem svaté Zdislavy - turistická místa našeho kraje. Podrobnosti budou doplněny. (www.hrad-bezdez.cz)

Státní hrad a zámek Frýdlant

www.zamek-frydlant.cz
www.facebook.com/hrad.zamek.frydlant
www.instagram.com/hrad_zamek_frydlant

Akce na hradu a zámku Frýdlant:

Bude doplněno později.

Státní hrad Grabštejn

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že v období od 1. 4. do 30. 4. bude z důvodu stavebních prací uzavřeno návštěvnické parkoviště a také cesta od parkoviště ke hradu (po žluté turistické značce). Nepřístupný bude i prostor před hradem. Hrad bude přístupný pouze po pěší zelené turistické cestě od obce Chotyně, v Chotyni je také zajištěno náhradní parkování.
www.hrad-grabstejn.cz
www.facebook.com/shgrabstejn
www.instagram.com/hradgrabstejn/

Akce na hradě Grabštejn:

• 8.-10. 4.: státní hrad Grabštejn - Velikonoce na Grabštejně. Interiéry budou obohaceny o velikonoční výzdobu (velikonoční okruh s kaplí sv. Barbory) a těšit se můžete také na výtvarné dílny (malování vajíček, perníčků, jarní dekorace). Více informací: www.hrad-grabstejn.cz
• 8.-9. 4.: státní hrad Grabštejn - Zpřístupnění Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výbavy německé, sovětské a československé armády od 1. světové války do 50 let. Jedná o unikátní a autenticky dochované svědectví péče o zvířata sloužící v armádních službách. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 22.-23. 4.: státní hrad Grabštejn - Mezinárodní den památek a sídel. Pro ty, kteří památky milují a chtějí se dozvědět víc, než na běžné prohlídce, jsou připraveny kastelánské prohlídky. Tentokrát se zaměří na osudy posledních majitelů - manželů Marie a Karla Podstatských z Lichtenštejna. Prohlídka povede vybranými prostory I. a II. prohlídkového okruhu, součástí je i výstup do hradní věže. Prohlídky začínají v sobotu i v neděli ve 14 hodin. Hradem vás provede nejen kastelánka Věra Ozogánová, ale také Michaela Fischerová - dlouhodobá grabštejnská průvodkyně a zástupkyně paní kastelánky. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 20.-21. 5.: státní hrad Grabštejn - Zpřístupnění Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výbavy německé, sovětské a československé armády od 1. světové války do 50 let. Jedná o unikátní a autenticky dochované svědectví péče o zvířata sloužící v armádních službách. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 27. 5.: státní hrad Grabštejn - Pohádkové představení ke Dni dětí. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 3. 6.: státní hrad Grabštejn - Noc kostelů: mimořádné otevření kaple sv. Barbory ve večerních hodinách; možnost výstupu do věže. V kapli bude také možno zhlédnout výstavu s fotografiemi zachycujícími stav kaple před, během a po obnově - pořádáno u příležitosti oslav 20 let od vzniku Národního památkového ústavu. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 10.-11. 6.: státní hrad Grabštejn - Zpřístupnění Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výbavy německé, sovětské a československé armády od 1. světové války do 50 let. Jedná o unikátní a autenticky dochované svědectví péče o zvířata sloužící v armádních službách. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 1. 7.: státní hrad Grabštejn - Vítání prázdnin a vernisáž výstavy v nově otevřené galerii Pod Věží. Odpolední a večerní program na malém nádvoří. V přípravě. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 8.-9. 7.: státní hrad Grabštejn - Zpřístupnění Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výbavy německé, sovětské a československé armády od 1. světové války do 50 let. Jedná o unikátní a autenticky dochované svědectví péče o zvířata sloužící v armádních službách. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 15. 7. a 29. 7.: státní hrad Grabštejn - Hrané noční prohlídky Pozvali i Harracha? Aneb příběh o tom, co se stane, když se na honu potkají dva sousedé hrabě Clam-Gallas a hrabě Harrach. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 5.-6. 8.: státní hrad Grabštejn - Řemesla na hradě. Tradiční festival řemesel, staré hudby, šermířských a pohádkových vystoupení. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 12. 8.: státní hrad Grabštejn - Hrané noční prohlídky Pozvali i Harracha? Aneb příběh o tom, co se stane, když se na honu potkají dva sousedé hrabě Clam-Gallas a hrabě Harrach. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 19.-20. 8.: státní hrad Grabštejn - Zpřístupnění Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výbavy německé, sovětské a československé armády od 1. světové války do 50 let. Jedná o unikátní a autenticky dochované svědectví péče o zvířata sloužící v armádních službách. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 25. 8.: státní hrad Grabštejn - Varhanní koncert v kapli sv. Barbory. Na varhany hraje: prof. Michal Novenko. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 26. 8.: státní hrad Grabštejn - Hradozámecká noc. Hrané noční prohlídky Pozvali i Harracha? Aneb příběh o tom, co se stane, když se na honu potkají dva sousedé hrabě Clam-Gallas a hrabě Harrach. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 9.-10. 9.: státní hrad Grabštejn - Den evropského dědictví. Speciální rozšířené prohlídky ve vybrané časy. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 9.-10. 9. a 7.-8. 10.: státní hrad Grabštejn - Zpřístupnění Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výbavy německé, sovětské a československé armády od 1. světové války do 50 let. Jedná o unikátní a autenticky dochované svědectví péče o zvířata sloužící v armádních službách. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 9.-10. 12.: státní hrad Grabštejn - Vánoce na Grabštejně. Adventní akce, adventní koncert. (www.hrad-grabstejn.cz)

Státní zámek Hrubý Rohozec

www.zamek-hrubyrohozec.cz
www.facebook.com/hrubyrohozec/
www.instagram.com/hruby_rohozec

Akce na zámku Hrubý Rohozec:

• 13. 5.: státní zámek Hrubý Rohozec - Pohádkový park. Den plný soutěží a zábavy určený pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete také na speciální prohlídky zámku. V jednání. (www.zamek-hrubyrohozec.cz)
• 8. 7.; 15. 7.; 5. 8. a 19. 8.: státní zámek Hrubý Rohozec - Varhanní soboty. Při prohlídce kaple Vám varhaník Radek Rejšek zahraje na původní zámecké varhany. S menšími skupinami (do 13 osob) průvodce vystoupá na hudební kruchtu, kde představí historii a funkce varhan a přidá malou hudební ukázku. Tato akce je součástí prohlídkového okruhu „Reprezentační prostory". (www.zamek-hrubyrohozec.cz)
• 26. 8.: státní zámek Hrubý Rohozec - Hradozámecká noc - Pohřeb starého pána. Noční kostýmované prohlídky. V jednání, podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-hrubyrohozec.cz)

Státní zámek Lemberk

www.zamek-lemberk.cz
www.facebook.com/ZamekLemberk
www.instagram.com/zamek_lemberk

Akce na zámku Lemberk:

• 1.-2. 4.: státní zámek Lemberk - Zahájení návštěvnické sezony - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 15.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 6.-10. 4.: státní zámek Lemberk - Velikonoce na zámku. Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty zaměřená na 20.-30. léta 20. století. Prohlídky s průvodcem: 10:30; 11:30; 12:30; 13:30 a 14:30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 6.-10. 4.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Středověká věž s vyhlídkou na okolí zámku Lemberk bude přístupná od 9.00 do 15.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 15.-16. 4.: státní zámek Lemberk - Mezinárodní den památek a historických sídel - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 15.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 29. 4. - 5. 5.: státní zámek Lemberk - Zámek bude v tomto termínu uzavřen pro veřejnost z důvodu filmování. Děkujeme za pochopení. (www.zamek-lemberk.cz)
• 6.-7. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 8. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 27. 5.: státní zámek Lemberk - Zdislavská pouť - Zpřístupnění Zdislaviny světničky. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům bez návaznosti na prohlídky s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude otevřena od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 27.-28. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 28. 5.: státní zámek Lemberk - Svatodušní bohoslužba. Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého. Začátek: 18.00 hodin, kaple Seslání Ducha svatého. (www.zamek-lemberk.cz)
• 2. 6.: státní zámek Lemberk - Noc kostelů. Večerní zpřístupnění zámku. Standartní prohlídky zámku v netradičním večerním čase, možnost modlitby a rozjímání v zámecké kapli a Zdislavině světničce, koncert v zámecké kapli a večerní výstup na věž. Začátek koncertu: 19.00 hodin, ostatní časy: budou upřesněny. (www.zamek-lemberk.cz)
• 10.-11. 6.: státní zámek Lemberk - Víkend otevřených zahrad: Zpřístupnění Bredovského letohrádku se zahradou. Zpřístupnění panelové výstavy „Lemberk v proměnách času" s možností komentovaných prohlídek zahrady v časech 11.00 a 14.00 hodin. Výstava i zahrada bude otevřena vždy po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 1.-9. 7.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 15.-16. 7.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovského letohrádku se zahradou. Zpřístupnění panelové výstavy „Lemberk v proměnách času." Výstava i zahrada bude otevřena po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 1.-13. 8.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 19.-20. 8.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovského letohrádku se zahradou. Zpřístupnění panelové výstavy „Lemberk v proměnách času." Výstava i zahrada bude otevřena po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 9. 9.: státní zámek Lemberk - Večerní scénické prohlídky zámku s Bílou paní aneb Lemberk trochu jinak. Netradiční prohlídky zámku, při kterých se setkáte se známými i méně známými osobnostmi českých dějin, majiteli zámku a možná při troše štěstí potkáte i Černou paní. Časy jednotlivých prohlídek: 18:30; 19:30; 20:30 a 21:30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 16.-17. 9.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovského letohrádku se zahradou. Zpřístupnění panelové výstavy „Lemberk v proměnách času." Výstava i zahrada bude otevřena po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 28. 9. a 29.-30. 9.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 1. 10.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 15.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 26.-29. 10.: státní zámek Lemberk - Zakončení návštěvnické sezony - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 15.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)
• 3. 12.: státní zámek Lemberk - Adventní varhanní koncert. Začátek: 15.00 hodin, kaple Seslání Ducha svatého. (www.zamek-lemberk.cz)

Výstavy na zámku Lemberk:

• 1. 4. - 28. 5.: státní zámek Lemberk - Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka. (www.zamek-lemberk.cz)
• 1. 4. - 29. 10.: státní zámek Lemberk - Člověk a kůň - zámecká konírna. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. (www.zamek-lemberk.cz)
• 1. 6. - 29. 10.: státní zámek Lemberk - Lemberk ve světě filmu. Panelová výstava věnovaná filmování a filmařům. V jednání. (www.zamek-lemberk.cz)

Státní zámek Sychrov

www.zamek-sychrov.cz
www.facebook.com/szsychrov
www.instagram.com/sychrov_zamek
Zámek je otevřen celoročně, denně, včetně pondělí.

Akce na zámku Sychrov:

• 1.-2. 4.: státní zámek Sychrov - Velikonoční trhy. Tradiční velikonoční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tematického zboží a programem pro děti i dospělé. Sychrovské trhy jsou letitou vítanou kulturní akcí, neboť v areálu zámku najdou návštěvníci více jak sto stánků s řemeslnými výrobky, regionálními i specifickými potravinami, občerstvením určeným ke konzumaci přímo na místě (klobásky, teplé sýry, buchty, koláče, bramboráky....) a samozřejmě s výrobky vztažnými ke svátkům jara - věnce, pomlázky, kraslice, jarní dekorace, ale také svíčky s jarním motivem, mýdla a další, v nabídce nechybí také kvalitní oblečení (obvykle ručně šité/pletené či ručně zdobené), medy, čaje, keramika. Velikonoční trhy jsou obohaceny i kulturním programem, například kapela „Pouličníci", kteří 3x denně zahrají blok písniček, bude hrána velikonoční pohádka - loutkové divadlo „Teátr" Pavla Šmída - 3x denně. V sobotu vystoupí folklórní soubor Horal (folklórní písně), v neděli soubor Jizera (v současné době v jednání). V tento den bude také zpřístupněn zámecký park, který láká k procházce například s kávou v ruce a teplými kobližkami k ní. Otevřen je samozřejmě také zámek s velikonoční výzdobou (samostatné vstupné). Vstupné: jednotné 50 Kč, děti do 5 let zdarma. Zákaz vstupu s koly a zákaz vstupu se psy, psům není vstup povolen ani v tašce. Tento zákaz vychází ze špatných zkušeností s majiteli psů z minulých let, kdy neukáznění psi ohrožovali ostatní návštěvníky - děkujeme za pochopení. (www.zamek-sychrov.cz)
• 15.-16. 4.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky - Čert s vodníkem na zámku. Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Přijeďte se podívat na příběh s názvem Čert s vodníkem na zámku. Prohlídky vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Předprodej vstupenek od 1. 4. 2023. (www.zamek-sychrov.cz)
• 22. 4.: státní zámek Sychrov - Setkání 1st Veteran US Car Clubu. Soutěž elegance - setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha. Více informací na stránkách klubu www.1stveteranuscar.cz (www.zamek-sychrov.cz)
• 6. 5.: státní zámek Sychrov - Harrachové a Rohanové a hudba 19. století. Účinkují: M. Kadlec, Z. Kloubová, A. Hedar. Na programu díla A. Dvořáka, J. B. Foerstera, Z. Fibicha, V. Nováka. Koncert se koná v rámci projektu Po stopách šlechtických rodů 2023 - Harrachové - vznešenost zavazuje. Předprodej vstupenek od 1. 4. 2023. (www.zamek-sychrov.cz)
• 15.-19. 5.: státní zámek Sychrov - Týden pro školy a školky. (www.zamek-sychrov.cz)
• 27.-28. 5.: státní zámek Sychrov - Pohádkový park. V tyto dny se zámecký park promění v místo, kde se děti doslova vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Za odměnu pak čeká na každého dětského účastníka dárek. (www.zamek-sychrov.cz)
• 10. 6.: státní zámek Sychrov - Koncert kapely Kryštof. Koncert kapely Kryštof v rámci turné - Jenom písničky Open Air na zámcích 2023. Správa zámku Sychrov není pořadatelem akce. Více informací a předprodej vstupenek na Krystov.net (www.zamek-sychrov.cz)
• 17. -18. 6.: státní zámek Sychrov - Speciální prohlídky - Za obrazy! Obrazové sbírky tvořily nedílnou součást výzdoby šlechtických interiérů. Čím je právě Rohanská sbírka unikátní a jaké největší poklady a zajímavosti skrývá? To se dozvíte na speciálních komentovaných prohlídkách zámecké obrazárny. Budete si moci detailně prohlédnout nejen portréty členů Rohanské rodiny namalované při nejrůznějších příležitostech, ale také podobizny francouzských králů. Maximální kapacita skupiny 8 osob. Délka prohlídky cca 90 minut. Prodej vstupenek na webovém portálu NPÚ. (www.zamek-sychrov.cz)
• 23.-24. 6.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Saturnin. Legendární sluha Saturnin ožívá v autorské dramatizaci slavného románu Zdeňka Jirotky, který napsal v roce 1942. Rodinná komedie plná humoru a živé hudby vás přenese do noblesní prvorepublikové atmosféry a ukazuje, jak to vypadá, když se sluha stane de facto pánem svého zaměstnavatele. Divadelní představení mladoboleslavského divadelního souboru, odehrávající se přímo na nádvoří zámku. Předprodej vstupenek přes webové stránky divadla. (www.zamek-sychrov.cz)
• 30. 6. - 1. 7.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Zdravý nemocný. Vážený pan Argan kromě toho, že je hypochondr, je navíc velký lakomec. Nic není důležitější než mít všechny svoje diagnózy pod kontrolou, a ještě k tomu za léčbu co nejvíce ušetřit. Neváhá proto zajít tak daleko, že je ochoten obětovat štěstí své jediné dcery. Své blízké šikanuje takovým způsobem, že celá rodina musí sehrát komedii, aby hypochondra navždy vyléčila. Komedie o pokrytectví, lži ale i lásce. Předprodej vstupenek přes webové stránky divadla. (www.zamek-sychrov.cz)
• 7./8. 7.: státní zámek Sychrov - Koncert. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 15. 7.: státní zámek Sychrov - 7 pádů Honzy Dědka. Populární televizní talk show zavítá již podruhé na Sychrov! (www.zamek-sychrov.cz)
• 20. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikál - Faust. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 21. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikály naruby. Koncertní zábavná show naplněná těmi největšími hity z českých i světových muzikálů. Muzikály Naruby, to je koncert živé kapely, která hraje známe hity tak, jak je ještě nikdy nikdo neslyšel. Přední čeští zpěváci a muzikáloví herci Josef Vágner, Jan Kopečný a Petr Ryšavý zpívají hity nejen z tradičních muzikálů jako jsou Bídníci, Kleopatra, Angelika, Tři mušketýři, ale také z českých hit-muzikálů. Dle charakteru akce je koncert prokládaný vtipnými historkami ze zákulisí divadla a české hudební scény. Prodej vstupenek ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 22. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikál - Láska nebeská. V příjemném prostředí zámku Sychrov můžete zažít krásný a romantický večer s nejznámějšími hity Valdemara Matušky v podobě koncertní verze zamilované duchařské komedie z dílny Divadla Broadway. Od 20 hodin. Prodej vstupenek ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 22. 7.: státní zámek Sychrov - Procházka slavnými muzikály. Nádherné prostředí zámku Sychrova nabízí romantický podvečer s největšími muzikálovými hity v podání manželů Králových. Vydejte se s námi na procházku rozmanitým světem muzikálu od Broadwaye přes Londýn až k nám na Sychrov. Zazní písně z oceněných světových muzikálů i českých filmových hitů. Uslyšíte písně z muzikálů West Side Story, Kabaret, Hello Dolly, Donaha, My Fair Lady, Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně, LaLaLand, Evita a další. Od 17 hodin. Prodej vstupenek ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 23. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikál - Na poslední chvíli. Londýnský taxikář John Brown si dvacet let tajně užívá života se dvěma manželkami. Povedený tatínek má s jednou syna Gavina a s druhou má dceru Vicki. Ti dva mladí se seznámí na internetu a chtějí se osobně poznat. Jejich otec se jim v tom snaží se svým přítelem Stanleyem narychlo a s vypětím všech sil zabránit. Výsledkem je veletok neuvěřitelných typicky cooneyovských zmatků a improvizací v duchu nejlepších tradic anglické komedie, které uspokojí každého - kromě Johna Browna. Prodej vstupenek ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 23. 7: státní zámek Sychrov - Muzikál Děti ráje. Výpravná koncertní verze nejúspěšnějšího českého muzikálu Děti ráje v rytmu písní Michala Davida přijíždí za Vámi! Přijďte si užít léto a připomenout si atmosféru legendárního představení, které pravidelně končí aplausem ve stoje. V podání hlavních představitelů - předních osobností české hudební scény - opět zazní nejlepší písně z muzikálu (notoricky známé megahity jako jsou Decibely lásky, Pár přátel, Poupata, Céčka, Nonstop a mnohé další), které si diváci zpívají spolu s účinkujícími. Prodej vstupenek ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 4. 8.: státní zámek Sychrov - Koncert. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 5. 8.: státní zámek Sychrov - Koncert. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 19. 8.: státní zámek Sychrov - Skotské hry. Již po třiadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě - Skotské hry Sychrov. Správa zámku Sychrova není pořadatelem akce, více informací včetně kontaktu na pořadatele najdete na www.skotskehry.cz (www.zamek-sychrov.cz)
• 25. 8.: státní zámek Sychrov - Koncert Chinaski. Koncert skupiny Chinaski v rámci turné Chinaski Open Air Léto ´23. Prodej vstupenek ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 23.-24. 9.: státní zámek Sychrov - Speciální prohlídky Za obrazy! Obrazové sbírky tvořily nedílnou součást výzdoby šlechtických interiérů. Čím je právě Rohanská sbírka unikátní a jaké největší poklady a zajímavosti skrývá? To se dozvíte na speciálních komentovaných prohlídkách zámecké obrazárny. Budete si moci detailně prohlédnout nejen portréty členů Rohanské rodiny namalované při nejrůznějších příležitostech, ale také podobizny francouzských králů. Více informací ZDE. (www.zamek-sychrov.cz)
• 30. 9.: státní zámek Sychrov - Krajské myslivecké slavnosti. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 21.-22. 10.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky - Rozum a štěstí. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 11.-12. 11.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky - O Arvénské princezně. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 25.-26. 11.: státní zámek Sychrov - Adventní trhy. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 25.-26. 11.: státní zámek Sychrov - Čertovské prohlídky. Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)
• 26. 12.: státní zámek Sychrov - Vánoční koncert - Karolína Cingrošová.
Podrobnosti budou doplněny. (www.zamek-sychrov.cz)

Státní hrad Trosky

www.hrad-trosky.cz
www.facebook.com/SHTrosky
www.instagram.com/hrad_trosky

Akce na hradě Trosky:

• 10. 6.: státní hrad Trosky - Legendy - koncert pěveckého sboru Silentium a hosté Vivat Flauto. Tématem našeho koncertu jsou „legendy". Příběhy, ať už pravé, či smyšlené, jsou nedílnou součástí naší historie. Skrz vyprávění si naši předkové předávali zkušenosti; i my nyní, přes všechny pokroky společnosti, děláme to samé. Naše příběhy pocházejí z mnoha různých koutů světa a jsou zpívány mnoha jazyky. V jejich jádru je ale vždy to stejné - příběh člověka, nyní vyprávěný ústy jiných.
Silentium: Smíšený pěvecký sbor Silentium je mladým, ale zato nabitým tělesem plným elánu a energie. Zaměřujeme se převážně na současnou sborovou tvorbu. Z našich hrdel uslyšíte moderní skladby od autorů, jako je Christopher Tin; Hughie Price a Lou Singer; Ryan Cayabyab; a další. Nebudou chybět skladby plné vtipu, ale i příběhů a historie.
Vivat Flauto: Partnerským tělesem pro tento koncert je flétnový soubor Vivat Flauto pod vedením Blanky Vysloužilové. Těleso má dlouholetou tradici a svými tóny již obšťastnilo nejedno historické sídlo. Soubor se specializuje převážně na historickou, renesanční a barokní hudbu, přestože zde jeho působnost ani zdaleka nekončí. (www.hrad-trosky.cz)
• 17. 6.: státní hrad Trosky - Ani za milion - představení ochotnického divadla Na Skále, Helvíkovice. Detektivní komedie z netradičního prostředí přímořského majáku s originální zápletkou. Jeden kufřík s milionem, muž a žena - dvě rozdílné povahy, které by se nikdy nesetkaly, kdyby se vše dělo tak, jak má. Každá lež je pravdou, každá pravda je lží a jisté je jen to, že pod rouškou humoru se skrývá vrah. (www.hrad-trosky.cz)
• 26.-28. 6.: státní hrad Trosky - Dopolední divadlo pro školy O Balynce, dobrém štěněti. Každý den dvě představení, vždy od 9:30 a 11:15, mohou se zúčastnit i běžní návštěvníci. Divadlo Dětí je součástí autorské scény, která svou tvorbou reflektuje potřeby současného světa. Proto mimo jiné také vznikají projekty zaměřené na enviroment a historii. Cílovou skupinou jsou v tomto případě ti nejmenší. Děti v přímé interakci spoluvytváří příběh, jehož cílem je prostřednictvím zážitku a emocí fixovat v nich samotných správné postoje. (www.hrad-trosky.cz)
• 28. 6.: státní hrad Trosky - Hudební letní kino: Noc na Karlštejně. Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát...Hrad bude otevřen cca od 20:00, začátek promítání po setmění. Pořádá Obec Troskovice, promítá Kino Lomnice nad Popelkou. (www.hrad-trosky.cz)
• 12. 7.: státní hrad Trosky - Hudební letní kino: Starci na Chmelu. Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. Hrad bude otevřen cca od 20:00, začátek promítání po setmění. Pořádá Obec Troskovice, promítá Kino Lomnice nad Popelkou. (www.hrad-trosky.cz)
• 14. 7.: státní hrad Trosky - Přednáška Albánie cestou necestou. Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda vás ve vypůjčeném SUV provedou po celé Albánii. Od severu na jih, od západu na východ. Z hlavního města Tirany se vydáme nejprve na pobřeží Jaderského moře. Navštívíme hned několik úchvatných rezervací a následně zamíříme do hor v okolí Thethu. Projedeme se trajektem na jezeru Komani a podél kosovských hranic přejedeme až k jezerům Ohrid a Prespan na makedonských hranicích. Cestou se vykoupeme v ledových vodách takzvaných modrých ok, ale i horkých pramenech na řeckých hranicích či v kaňonu Legarica. Během naší cesty navštívíme i historické hrady, starobylá sídla a překrásné pláže Jónského moře. Od 20 hodin. (www.hrad-trosky.cz)
• 21.-23. 7.: státní hrad Trosky - Lanochodci na Troskách. Jako každý rok budou po „lajnách" natažených mezi Pannou a Babou chodit lanochodci. Nenechte si ujít zážitek, ze kterého se vám bude tajit dech. (www.hrad-trosky.cz)
• 26. 7.: státní hrad Trosky - Hudební letní kino: Ať žijí duchové. Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Hrad bude otevřen cca od 20:00, začátek promítání po setmění. Pořádá Obec Troskovice, promítá Kino Lomnice nad Popelkou. (www.hrad-trosky.cz)
• 9. 8.: státní hrad Trosky - Hudební letní kino: Kdyby tisíc klarinetů. Vojín Schulze (J. Menzel), smolař a klarinetista v jedné osobě, jednoho dne dezertuje před vojenským drilem. Na chvíli najde azyl ve škole nedalekého lázeňského města Alkalis. Tam právě přijede štáb nezávislé televizní společnosti Televis, vedený režisérkou Terezou (J. Brejchová). Ta má natočit reportáž o odhalení sochy J. S. Bacha. Mrtvý velikán však toho dne způsobí neobvyklý zázrak: zachrání klarinetistu Schulzeho před zastřelením, a to tak, že promění zbraně všech zdejších vojáků v hudební nástroje. Tereza tak místo původní nezáživné reportáže odvysílá senzační zprávy o zázraku. A protože vysílání má mimořádný divácký úspěch, dostane dívka za úkol uspořádat do druhého dne velkolepou televizní revui. Hrad bude otevřen cca od 20:00, začátek promítání po setmění. Pořádá Obec Troskovice, promítá Kino Lomnice nad Popelkou. (www.hrad-trosky.cz)
• 23. 8.: státní hrad Trosky - Hudební letní kino: Trhák. Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrad bude otevřen cca od 20:00, začátek promítání po setmění. Pořádá Obec Troskovice, promítá Kino Lomnice nad Popelkou. (www.hrad-trosky.cz)
• 26. 8.: státní hrad Trosky - Hradozámecká noc. Od 19 hodin. Country hudba a táborák. Program bude upřesněn. (www.hrad-trosky.cz)

Další akce budou postupně doplněny.

Státní zámek Zákupy

www.zamek-zakupy.cz
www.facebook.com/statnizamekzakupy
www.instagram.com/zamek_zakupy

• Zámek Zákupy je zpřístupněn celoročně.

Akce na zámku Zákupy:

• 24. 3.: státní zámek Zákupy - Kostýmovaná prohlídka s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este. Od 18 hodin. (www.zamek-zakupy.cz)
• 31. 3.: státní zámek Zákupy - Zádušní mše za Karla I., posledního českého krále a posledního majitele zámku Zákupy. (www.zamek-zakupy.cz)
• 1.-16. 4.: státní zámek Zákupy - Velikonoce na zámku. Prohlídka velikonočně vyzdobených interiérů zimního okruhu. (www.zamek-zakupy.cz)
• červenec-srpen: státní zámek Zákupy - Panelová výstava zaměřená na významné historické osobnosti spojené se zákupským zámkem: císařovnu-vdovu Karolínu Augustu (letos uplyne 150 let od jejího úmrtí) a následníka trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este (160 let od narození). (www.zamek-zakupy.cz)
• 1. 7. - 3. 9.: státní zámek Zákupy - Prohlídka s princeznou.
Prohlídka interiérů trasy "Zámek za císaře Ferdinanda Dobrotivého" s výkladem určeným pro děti do 10 let. Průvodkyně oblečená v kostýmu princezny si s dětmi během této prohlídky poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech. Začátek vždy v 10:15, 11:45, 13:15 a 14:45 hodin, délka cca 40 minut. Zájemcům doporučujeme nákup vstupenek on-line. (www.zamek-zakupy.cz)
• 1.-3. 12.; 8.-10. 12.; 15.-17. 12.: státní zámek Zákupy - Večerní adventní prohlídka. Večerní prohlídka vánočně vyzdobeného zámku. Pouze s předem zakoupenou on-line vstupenkou. (www.zamek-zakupy.cz)
• 19.-22. 12.; 24.-26. 12.: státní zámek Zákupy - Vánoční prohlídka s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este. Prohlídka vánočně vyzdobeného zámku v doprovodu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Pouze s předem zakoupenou on-line vstupenkou. (www.zamek-zakupy.cz)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaro v kraji: Parchanti na Bezdězu, koupel v pivu i lamy na ranči
Technické památky Libereckého kraje: železnice, pivovar i univerzita
Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda
Rok kulatých výročí. V kraji slaví muzea, galerie, sklářské firmy i Ještěd
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů
Hrady a zámky v Libereckém kraji lákají na prohlídky i o Vánocích
Valdštejn zve na pestrý vánoční program
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Podzim v Českém ráji láká do zámku, na vyhlídku i do sedla kola
Podzimní prázdniny na Valdštejně
Dny evropského dědictví na hradech pokračují do 18. září
Den evropského dědictví a jablonecké slavnosti se letos propojí
Dny evropského dědictví zavedou do sušárny chmele i na zvonici
Srpnový program na Valdštejně nabízí Hradozámecké odpoledne i noc
Co zažijí návštěvníci na hradech a zámcích o prázdninách?
Hrady a zámky se v červnu zapojí do Víkendu otevřených zahrad
České korunovační klenoty budou na dosah při sychrovské výstavě
Květnová nabídka na hradech a zámcích v kraji
Připravili novou hru Po stopách Albrechta z Valdštejna
Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky
Turistická sezona 2022 v Českém ráji zahájena
Hrad Trosky má novou kastelánku Pavlínu Suchomelovou
Hrady a zámky v kraji zvou na nové prohlídkové trasy
Novinky z jarního Valdštejna
Velikonoce přichází i na hrady a zámky
Na hradech a zámcích finišuje příprava na novou sezonu
Hrad a zámek Frýdlant má nového kastelána. Návštěvníky čekají změny

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace