Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením

06.08.2023 18:13:57 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením

Červencová návštěvnost objektů ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově je příznivější, než v uplynulých letech, byť nedosahuje čísel před covidovým obdobím - absolutním skokanem je hrad Kunětická hora na Pardubicku, který jen za červenec navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků, dobře si vedly i Trosky v Českém ráji.

Druhá polovina prázdnin se ponese ve znamení hudebního léta na Kuksu, setkání veteránů v Ratibořicích, slavností na Náchodě a Hrádku u Nechanic, nočních prohlídek na Hrubém Rohozci, rytířů na Bezdězu, Skotů na Sychrově - pomyslným vyvrcholením léta je Hradozámecká noc.

„Jsem velmi rád, že právě Kunětická hora je naším rekordmanem - je vidět, že se zde stavební obnovy povedly a zvýšily zájem o tuto památku. Ten jsme zaznamenali již v roce 2021 při zpřístupnění obnoveného Jurkovičova paláce, kde jsou ovšem prohlídky organizované, tedy početně limitované. V květnu letošního roku jsme návštěvníkům představili rekonstruovaný hradní palác s dosud nepřístupným severním křídlem s unikátní vyhlídkou a zájem převýšil naše očekávání. Kunětická hora se stává naším východočeským Karlštejnem," hodnotí návštěvnický zájem Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, územní památkové správy na Sychrově, do jehož gesce hrad spadá.

Na Liberecku překonal loňskou červencovou návštěvnost o více jak tisíc návštěvníků hrad Trosky (za červenec přes 27 tisíc návštěvníků), na Královéhradecku se vyššímu zájmu těší zámek Hrádek u Nechanic (letos přes 7,5 tisíce návštěvníků za červenec oproti loňským 5,5), který je také letošní vlajkovou lodí projektu Po stopách šlechtických rodů: Harrachové - vznešenost zavazuje. Právě Harrachům bude patřit také Hrádkozámecká Hradozámecká noc, která letos vychází na sobotu 26. srpna a jejímž centrem bude již zmiňovaný Hrádek u Nechanic. Prohlídku zámku bude v uvedený den možné absolvovat do 13. hodiny, aby následně své brány otevřel s bohatým večerním a nočním programem od 17 hodin.

I v letošní vrcholící sezoně se Národní památkový ústav snaží vyjít vstříc potřebám návštěvníků a na vybraných objektech není zavírací den - i v pondělí je tak možné navštívit hospitál Kuks a jeho bylinkovou zahradu, zámek Ratibořice a Rudrův mlýn, na Liberecku zámek Sychrov se všemi prohlídkovými okruhy včetně prohlídky s princeznou a výstavou České dějiny. Denně jsou v srpnu přístupné i ikonické Trosky, kde je nachystán i doprovodný večerní program. Naopak drobná úprava návštěvní doby čeká návštěvníky zámku Hrubý Rohozec u Turnova, kdy od srpna bude poslední prohlídka vycházet v 16 hodin, oproti původní 17. hodině.

Rozsáhlá stavební obnova (IROP) pokračuje na zámku Litomyšl, základní prohlídkový okruh Zámek za Valdštejnů je ale návštěvníkům k dispozici a za červenec si zámek prohlédlo přes šest tisíc návštěvníků - děkujeme za respektování omezení pohybu v areálu. Na zámku v Náchodě rozšířili informační systém v celém zámeckém komplexu, jsou zde nově umístěna i pítka pro psy. Z důvodu rekonstrukce je změněna přístupová cesta na hrad Grabštejn - prosíme návštěvníky o využívání zelené turistické trasy, podrobnosti jsou uvedeny na webu hradu.

V sobotu 19. srpna se na zámku Sychrov konají tradiční Skotské hry, zámek i zahrada budou v tento den přístupné pouze pro návštěvníky Skotských her. Sychrovský zámek a jeho zahrada se staly dějištěm mnoha koncertů a divadelních představení, z těchto důvodů bude zámecká zahrada uzavřena i ve dnech 5. 8. (koncert Heleny Vondráčkové) a 25. 8. (koncert Chinaski).

Během celého srpna nabízí správy objektů bohatý doprovodný program, pro rodiny s dětmi jsou nabízeny zkrácené prohlídky uzpůsobené právě těm nejmladším návštěvníkům - tyto extra prohlídky jsou realizovány na Sychrově, Hrubém Rohozci, Frýdlantě, Zákupech, Grabštejně, na Královéhradecku na Hrádku u Nechanic, a na Náchodě, na Kuksu si dětští návštěvníci zahrají na alchymisty, na Opočně čeká děti výstava lega a také výstava korunovačních klenotů. Na Zákupech zaujme čertí výstava a také půjčovna historických kostýmů, na Bezdězu samostatná hra v areálu hradu. Zážitková vědomostní hra je připravena pro dětské návštěvníky také v zámecké zahradě zámku Slatiňany a na Sychrově. Stranou nesmí zůstat ani hrad Litice, kde je možnost strávit celý den a hrad si procházet ve svém tempu.

13. ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je v roce 2023 věnován Harrachům. Stěžejními objekty jsou státní zámky Hrádek u Nechanic a Janovice u Rýmařova. Do projektu je kromě pracovišť a objektů NPÚ zapojeno přes třicet dalších institucí a celý rok jsou pořádány přednášky, výstavy, koncerty, recitály či komentované prohlídky, byla vydána také obsáhlá publikace věnovaná Harrachům, pro sběratele speciální turistická vizitka. Jedním z hlavních výstupů projektu je obnova části hostinských pokojů na Hrádku u Nechanic, která bude představena 26. srpna. Následující týdny a měsíce jsou akcemi připomínající harrachovský odkaz doslova nabité: koncert v Liberci v Poutním kostele Panny Marie, akce na ozubnicové trati v Kořenově, slavnosti na zámku Kunín a Hrádku u Nechanic, ale také na zámku Konopiště či na hradě Grabštejn - přesný program celého roku zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Srpnové akce projektu Po stopách Harrachů
Valdštejn ožije středověkem
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze
Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
Botanická zahrada slaví, ukazuje nové ryby a nabízí kaktusy
Turnovské staročeské trhy lákají na řemesla, dobroty, jazz i kůzlátka

Nejčtenější články

21.05.: Řidiče ve Smržovce oslnilo slunce a zastavil se až v plotě
22.05.: Hořela chalupa v Albrechticích
21.05.: Na jeden den se otevře Kantorova vila

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace