Hlavní význam AED je v lidech, kteří ho používají

03.03.2022 11:07:07 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Hlavní význam AED je v lidech, kteří ho používají

V současné době se finalizuje již III. etapa projektu AED pro Liberecký kraj, v jejímž rámci se předá hlídkám Policie ČR a jednotkám Sboru dobrovolných hasičů dalších 19 automatizovaných externích defibrilátorů. Celkově se jejich počet v terénu zvýší na 99.

Všechny hlídky first responderů z řad IZS, kterým AED předávají, samozřejmě projdou školením první pomoci, která pravidelně opakují. Právě školení první pomoci mají pro ten největší smysl - život totiž zachraňují ti, kdo vědí, jak se přesně v krizové situaci zachovat, přístroj AED jim „jen" poradí, výboj doporučí podat jen v některých případech.

„Od roku 2019 do konce roku 2021 jsme systém AED aktivovali celkem 900krát. Počet aktivací meziročně stoupá. V roce 2019 jich bylo 181, v roce 2021 již 407. Díky systému AED se 53 lidí vrátilo z nemocnice zpět k běžnému životu," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář. Vysvětlil, že systém AED je operátory ZZS LK aktivován vždy, když je možné, že vyškolené hlídky first responderů budou na místě dříve než sanita nebo vrtulník. Co nejrychlejší zahájení resuscitace je totiž pro záchranu pacienta vždy rozhodující.

„Vyškolení first respondeři se na místo události, kam je poslali naši operátoři, dostali dříve než sanita v 65 procentech případů," zhodnotil vedoucí operačního střediska ZZS LK Petr Matějíčka a doplnil, že průměrně se jedná o dřívější příjezd o čtyři minuty. Právě doba dojezdu sanity je jedním z kritérií, podle kterého jsou AED přístroje po Libereckém kraji rozmístěny. K dispozici je mají policisté, hasiči, Horská služba a jsou i v některých turisticky frekventovaných lokalitách, například na běžkařských tratích nebo na hradech.

Projekt AED pro Liberecký kraj funguje od roku 2016 díky finanční pomoci Libereckého kraje. Ten do zatím tří etap investoval již cca 6 000 000 korun, jak na nákup přístrojů tak i do baterií, které je třeba pravidelně měnit a v neposlední řadě do proškolení těch, kdo s přístrojem AED pracují v terénu.

„Systém AED má pro nás obrovský smysl. V dnešní době už v naší práci a při záchraně lidského života nerozhodují minuty, ale vteřiny. Pokud se pomoc k pacientovi dostane včas, jeho šance na život se velmi výrazně zvyšuje. A zvyšuje se i naše šance, že budeme moci poskytovat odbornou zdravotnickou pomoc. Pokud by na místě nebyl včas správně reagující volající, pokud by včas nebyla poskytnuta první pomoc first respondery, my bychom v některých případech už možná neměli komu pomáhat," uzavřel Kramář.

Příběh pomoci AED z pohledu ZZS

Zimní den, sníh, protažené běžecké tratě. Všechno přímo vybízí k výletu na hřebeny. To je začátek jednoho z našich příběhů s dobrým koncem. Na běžky vyrazil i Josef Kavan, pro kterého se ale plánovaný sportovní zážitek značně zdramatizoval.

Krátce před třetí odpoledne na dispečinku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje zazvonil telefon. Volající informovala operátorku, že v Rejdicích u Kořenova leží v příkopu vedle cesty běžkař v bezvědomí. A začal boj o jeho život. Na místo okamžitě vyjely záchranářské posádky, vyslán byl i vrtulník a Horská služba. Volající spolu s dalšími na místě poskytovali zkolabovanému muži první pomoc podle pokynů operátorky. Horská služba k nim dorazila jako první, vrtulník se pro špatné povětrnostní podmínky k pacientovi nedostal. Horská služba naštěstí přesně věděla, co v podobných situacích dělat. Od volajících přebrala resuscitaci a členové Horské služby muži nalepili na hruď elektrody AED. Přístroj vyhodnotil situaci a doporučil elektrický výboj.

V okamžiku, kdy na místo události na skútru Horské služby dorazil náš lékař, srdeční činnost pacienta již byla obnovena. Zdravotničtí záchranáři pacienta převzali, vyšetřili, za pomoci Horské služby dopravili k sanitě a převezli ho do nemocnice, kde mu byla poskytnuta další pomoc. Po několika dnech Josef Kavan z nemocnice odešel domů a vrátil se ke svému běžnému životu.

Ten mu zachránila včasná a správná reakce volajících a skvělá součinnost záchranářských týmů. A také automatizovaný externí defibrilátor.

Podobných příběhů s dobrým koncem, kde pomohlo AED dříve, než na místo dorazily naše posádky, bohužel nemáme stovky. Desítky jich už ale jsou. A jsou jasným důkazem, že projekt AED pro Liberecký kraj zachraňuje životy a jejich kvalitu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj nakoupil další defibrilátory pro policii a hasiče
S defibrilátorem pomohli policisté při kolapsu seniora v Železném Brodě
Strážníci na místě do minuty, muži pomohl jediný kolemjdoucí
Drama v Sadové. Strážníci zachránili muže před udušením
Jablonečtí strážníci přivítali doma zachráněnou Karolínku
Jablonečtí strážníci defibrilátorem zachránili už 27 životů
Společně zdravotníci a strážníci v Jablonci zachránili další lidský život
Jablonečtí strážníci pomohli zachránit život
Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy
Jablonečtí strážníci poskytovali první pomoc dvěma lidem
Jablonečtí strážníci pomohli muži, který na ulici upadl při cestě z plesu
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace