Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok

01.05.2024 23:03:38 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Příchovice,Železný Brod,Liberecký kraj,Jablonecko

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok

Nadprůměrný počet výjezdů měli profesionální a dobrovolní hasiči v Libereckém kraji v úterý 30. dubna 2024 a během noci na 1. května. Zaměstnalo je celkem 60 událostí, což je oproti minulému roku trojnásobek.

„Během posledního dubnového dne jsme řešili na čtyři desítky událostí. Z toho jsme zasahovali u devíti požárů - ve zhruba polovině případů se jednalo o požár travního či lesního porostu, jednou o nedohašené ohniště. Události se obešly beze škod," uvedla tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Jaroslava Benešová.

Několik požárů již během dne

Zásah u požáru Příchovice<br />Autor: HZS Libereckého krajeJiž v dopoledních hodinách zasahovali hasiči na Liberecku ve Starém Harcově v Liberci, kde se kvůli silnému větru vymklo kontrole pálení odpadu, požár se šířil na okolní křoviny a zahořely také na místě uskladněné dřevěné trámy. K lokalizaci a likvidaci zasahující hasiči nasadili dva proudy C.

K požáru dřevního odpadu v Desné dopoledne vyjeli profesionální hasiči ze stanice Tanvald. Na Českolipsku v obci Svébořice zaměstnal hasiče z Jablonného v Podještědí požár odpadu na skládce (o rozsahu přibližně 2 krát 2 metry).

Kolem půl druhé odpoledne vyjely jednotky z 2. stupně požárního poplachu do Příchovic k požáru lesního porostu. Po příjezdu na místo události hasiči nasadili postupnětři proudy C a jeden vysokotlaký proud, pomocí kterých požár rychle lokalizovali. Úplnou likvidaci ohlásil velitel zásahu ve 14:29.

Profesionální hasiče ze stanice Raspenava po 14. hodin zaměstnal požár na skalní vyhlídce na vrcholu Paličníku v Jizerských horách. Zasahující hasič zajištěný proti pádu v lezeckém postroji na místě provedl hašení pomocí ruční džberové stříkačky. Požár byl velmi rychle zlikvidován, událost se obešla beze škody.

Nechyběly ani dopravní nehody

Odstraňování stromu Nový Harcov v Liberci<br />Autor: HZS Libereckého krajeHasiče zaměstnaly také tři dopravní nehody. V Liberci a v Železném Brodě byly bez zranění.

„Po půl třetí odpoledne jsme zasahovali v Žandově na Českolipsku, kde v Nádražní ulici došlo k havárii nákladního automobilu převážejícího beton. To se převrátilo na bok. Zraněné osobě  poskytli první předlékařskou pomoc a předali ji do péče zdravotníků. K vyproštění havarovaného vozidla byl na místo události povolán jeřáb soukromé firmy. Hasiči také zajišťovali unikající provozní kapaliny. Náročný zásah trval do pozdních nočních hodin," upřesnila mluvčí hasičů.

Celkem šestnáctkrát hasiči poskytovali technickou pomoc. V souvislosti se silným větrem to bylo jedenáctkrát odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací, aby byla zabezpečena jejich průjezdnost.

Filipojakubská noc a zásahy hasičů

Mezi devatenáctou hodinou večerní a sedmou ranní (1. května 2024) Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje přijalo oznámení 20 událostí. Pokud bychom to srovnali s rokem předchozím, řešených událostí bylo letos jednou tolik. Přičemž nejrušněji z hlediska výjezdů měli hasiči mezi šestou večerní a půlnocí. V pěti případech zasahovali u požárů odpadu spíše menšího rozsahu. Jednou v Jeřmanicích na Liberecku likvidovali "čarodějnický oheň", kdy se pálení vymklo kontrole.

Po půl sedmé večer v Českém Dubu jednotky z 2. stupně požárního poplachu zasahovaly u požáru uskladněné trávy a hnoje (požár o rozsahu asi 30x5 metrů). K lokalizaci a likvidaci hasiči použili 3 C proudy a jeden vysokotlaký proud. Požár se obešel beze škody, zhruba hodinu od nahlášení byl zcela zlikvidován.

Zásah hasičů<br />Autor: HZS Libereckého krajeKolem 19:45 hasičské jednotky z 2. stupně požárního poplachu zamířily do Bulovky na Frýdlantsku k požáru v rodinném domě. Požárem byla zasažená jedna místnost. Je třeba vyzdvihnout rychlý zásah tamějších dobrovolných hasičů, kteří požár velmi rychle lokalizovali. Při události byla zraněna jedna osoba - nadýchala se zplodinami hoření. Výše škody způsobená požárem byla předběžně stanovena na 100 tisíc korun, včasným zásahem JPO byly uchráněny hodnoty ve výši přibližně 4 milionů korun. Příčina vzniku požáru je v tuto chvíli předmětem vyšetřování.

Hasičské jednotky byly během noci také několikrát povolány k událostem v souvislosti s nahlášeným požárem. Ovšem po kontrole na místě události se ukázalo, že se jedná o "čarodějnické ohně" pod dohledem v místech, kde bylo pálení v souladu s platným nařízením Libereckého kraje a vyhlášenou výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
Letošní Velikonoce přinesly hasičům více výjezdů než ty loňské
Hasiči zasahovali kvůli požáru v jablonecké nemocnici
Hořel rodinný dům v Zásadě

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 36 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).

Jednotné stanovisko za všechny složky životního prostředí

Od začátku července se v souvislosti s novým stavebním zákonem dle zákona č. 148/2023 Sb., vydává jednotné stanovisko za všechny složky životního prostředí pro všechny záměry povolované podle stavebního zákona. „Jednotné environmentální stanovisko (JES) se vydává namísto jednotlivých správních úkonů obsažených v devíti různých zákonech z oblasti životního prostředí, které mají podle platné a účinné právní úpravy většinou podobu závazného stanoviska, v některých případech však i rozhodnutí či vyjádření," uvedl Jakub Šrýtr z oddělení životního prostředí a státní památkové péče Magistrátu Jablonce nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Tvořivé prázdniny v jabloneckém muzeu
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích
Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí

Nejčtenější články

11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody
12.07.: Hudebník Paulie Garand láká do kraje. Video zaujalo desetitisíce lidí
10.07.: Jablonecká kašna je vypnutá kvůli velkému úniku vody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace