Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup

24.05.2024 07:23:10 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup

K záchraně lidských životů výrazně napomáhá vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Již V. etapu projektu podpoří finančně Liberecký kraj. Krajská rada odsouhlasila přidělení účelové dotace ve výši 3.645.540 korun z krajského krizového fondu pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje.

„Za tento projekt jsem upřímně rád. Při záchraně lidského života jde mnohdy o vteřiny. V současné době je přístrojů AED v Libereckém kraji rozmístěno přes 100. Vyškolení tzv. first respondeři z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasičů, Horské služby a některých městských policií jsou s tímto přístrojem u pacienta často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují jejich šance na přežití a také na kvalitní život po této nepříjemné mimořádné události. Ročně se díky AED podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí," uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

V rámci V. etapy projektu AED pro Liberecký kraj se jedná konkrétně o nákup 25 přístrojů AED, 65 baterií a 80 nových obalů. Součástí dotace je také finanční cifra vyčleněná na proškolení stávajících i nových členů týmů tzv. first responderů (celkem se jedná o 2.000 osob).

„Součástí V. etapy je i nákup pohotovostních brašen Panik, které budou obsahovat základní vybavení, a to například pro zástavu masivního krvácení. Budou součástí každé sanity ZZS LK a záchranáři je v případě potřeby na místě události předají ostatním členům IZS. Podobný projekt v České republice zatím neexistuje," dodal radní Richter.

Během prvních dvou etap, v roce 2017 a 2018, bylo předáno celkem 80 AED Krajskému ředitelství Policie Libereckého kraje, Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje, jednotkám Sborů dobrovolných hasičů a Horské službě, a to za částku 5.025.042 korun. V ní byly zahrnuty kromě pořízení AED i náklady na školení policistů a hasičů. V rámci III. fáze z roku 2022 jich kraj nakoupil celkem 19 včetně 25 baterií. Na jejich pořízení poskytl kraj Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje tehdy celkem 921.250 korun. Ve 4. fázi (také v roce 2022) se jednalo o nákup jednoho záložního a dvou cvičných AED a mzdové náklady na školitele, celkem za 567.600 korun.

Přístroje jsou umisťovány po regionu tak, aby doplňovaly plošné rozmístění výjezdových skupin ZZS LK. Pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků Libereckého kraje byly pro umístění AED vytipovány špatně dostupné horské chalupy a také pět nejnavštěvovanějších kulturních památek. Příkladem jsou defibrilátor v hotelu na Ještědu, v bufetu na Knajpě, na Hřebínku, na Vosecké Boudě, Vrbatově Boudě nebo na Dvoračkách. Jeden AED přístroj je umístěný i v budově Krajského úřadu Libereckého kraje.

Přehled zásahů pomocí AED:
rok 2023: 331 (15 zachráněných)
rok 2022: 336 (18 zachráněných)
rok 2021: 407 (21 zachráněných)
rok 2020: 312 (16 zachráněných)
rok 2019: 181 (15 zachráněných)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj nakoupil další defibrilátory pro policii a hasiče
S defibrilátorem pomohli policisté při kolapsu seniora v Železném Brodě
Strážníci na místě do minuty, muži pomohl jediný kolemjdoucí
Drama v Sadové. Strážníci zachránili muže před udušením
Jablonečtí strážníci přivítali doma zachráněnou Karolínku
Jablonečtí strážníci defibrilátorem zachránili už 27 životů
Společně zdravotníci a strážníci v Jablonci zachránili další lidský život
Jablonečtí strážníci pomohli zachránit život
Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy
Jablonečtí strážníci poskytovali první pomoc dvěma lidem
Jablonečtí strážníci pomohli muži, který na ulici upadl při cestě z plesu
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace