Láska kvete v každém věku aneb Projekt, který vlévá krev do žil

05.02.2021 19:20:52 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Láska kvete v každém věku aneb Projekt, který vlévá krev do žil

V obýváku přítmí, na stole nalitá sklenka vína a naše největší televize připravená zprostředkovat nám on line přenos koncertu z Městského divadla Jablonec. A je to tady. Je dvacet hodin a ředitel krásného secesního stánku Pavel Žur nás vítá při sledování multižánrové hudební akce, určené všem zamilovaným ke svátku Sv. Valentýna a zároveň dárcům krve.

Název koncertu Láska kvete v každém věku je symbolický a velmi, velmi pravdivý. Láska má totiž mnoho podob. U organizátorů dnešní akce vítězí láska ke kultuře, divadlu samotnému a v neposlední řadě k životu obecně.

A jak tak pan ředitel prochází ztemnělou uličkou v jinak liduprázdném divadle, vidíme na jednotlivých sedadlech různobarevné balónky, které jako by symbolizovaly hlavu hrdě vztyčenou. Nemůžu se ubránit dojmu, že tohle je mi povědomé. Už vím. Film Trosečník s Tomem Hanksem v hlavní roli. Jeho jediným společníkem byl míč, vlastně nejlepší přítel Wilson. A já úplně cítím, že můj Wilson je ten puntíkatý balónek vpředu. Přesně ten, co se tak nedočkavě tetelí v očekávání věcí příštích.

Koncert Láska kvete v každém věku A na pódiu se střídají David Deyl, Tereza Mátlová, Michal Kindl, Bohuš Matuš, dokonce se objevuje finalistka SuperStar z roku 2004 Šárka Vaňková, liberecké Divadlo F. X. Šaldy je zastoupeno tenoristou Dušanem Růžičkou a Věrou Polachovou a nechybí ani mistrovsví fenomenálního klavíristy Ivo Kahánka. A samozřejmě dostávají svůj prostor i jablonečtí Vrabčáci, které přes dvacet let vede právě ředitel divadla Pavel Žur. Tentokrát děti vystupují za klavírního doprovodu Dagmar Vajdíkové. A přestože malí zpěváčci téměř rok netrénovali, jejich výkon chytá za srdce.

„Tento projekt je láskou inspirován, s láskou připraven a lásce věnován," řekl moderátor večera Pavel Žur, který sype příměry o lásce doslova z rukávu a každého interpreta ´zapasuje´ do konkrétní podoby lásky. Působí uvolněně a mile, prostě profík. Můj puntíkatý balónek se spokojeně natřásá. A to má ještě přijít část věnovaná dárcům krve. Tu moderuje Lenka Klimentová, jenž coby zástupce České mincovny přivádí trojici hostů. Ti dostávají pamětní minci zmíněné firmy a rozhovor s nimi je veden na téma ´Každá kapka se počítá´...

A tak se z úst europoslance Tomáše Zdechovského dozvídáme, co bylo motivací k jeho prvnímu dárcovství, jenž se uskutečnilo již v jeho osmnácti letech, ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš mluví o významu nejcennější tekutiny na světe, kterou dosud neumíme nahradit a bez níž by medicína ztratila svůj smysl a Kateřina Havlová, předsedkyně jablonecké pobočky Českého červeného kříže popisuje dárcovské ´letadlo´, v němž každý z dárců přivede ještě nového zájemce o darování krve. Večer je dojemný, emočně nabitý a prvotřídní hudba jen umocňuje dojem brilantně dotaženého projektu. Přesně takového, jaký u nás v Jablonci sestava kolem ředitele Žura umí.

Moje sklenka vína je téměř dopitá a koncert se chýlí k závěru. V obýváku nám zní dokonalý zpěv Terezy Mátlové, která si na závěr vybrala tklivou píseň z filmu Tenkrát na západě. Na pódiu se schází všichni dnešní účastníci a já doma v obýváku nepokrytě brečím. Můj balónek se ani nehne. Nemohu se ubránit osobní vzpomínce. Skloubení Sv. Valentýna a dárců krve stálo na počátku mého druhého narození. Jsem po kombinované transplantaci dvou orgánů, krve jsem tedy potřebovala víc než dost, navíc mám vzácnou krevní skupinu, a když už vypadalo, že jsou mé dny sečteny, ozval se telefon z pražského IKEMu. Dobrý den, máme pro vás orgány, ozvalo se na druhém konci aparátu. Psal se 14. únor roku 1999. Děkuji dárcům krve, děkuji umělcům a děkuji organizátorům famózního večera za to, že to nevzdali. Navzdory vládním restrikcím, navzdory problémům a komplikacím. Kultura žije a bude žít. A my s ní.

Pokud chcete vidět, jak báječný večer to byl, můžete si ho pustit ze záznamu na stránkách Městského divadla Jablonec, nebo na kanále YouTube, případně pak v hlavním vysílacím čase na TV Barrandov v sobotu 13. února ve 20.15.


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valentýna oslaví divadlo koncertem, který je věnován i dárcům krve
Na letošní jablonecké přehlídce se tančilo bez diváků
Esence toho nejlepšího z hudby potěšila online z jabloneckého divadla
Divadlo žije! aneb čtveřice klipů oživila ztichlý jablonecký stánek
Margita, Jahoda na volné noze aneb Galakoncert na čas poslední
Obrazem: Tanec srdcem 2020
Tři otázky pro Václava Hudečka
V divadle jsme prožili čtvero ročních období, může za to Hudeček
Princové jsou na draka, zato jablonecké divadlo žije
Smyčcové trio hrálo i ve dvou, publikum dokázalo vyladit na jedničku
K. Š. E. F. T., kterému tleskalo zaplněné divadlo
V divadle ocenili osm nových jabloneckých pečovatelek
Show, jakou divadlo nezažilo, zdobily modelky i swingař Jan Smigmator
Kahánek kvůli nachlazení změnil koncert, publikum stejně ohromil
Zlatka Bartošková rozproudila emoce v nejkrásnější jablonecké zahradě
Mátlová, Hůlka a Chmelo se prozpívali ke standingu
Mnohým uvolňuje endorfiny sport, Deylovi totéž způsobuje hudba
Jablonec rozezpívala ABBA
Magda Malá přivezla do Jablonce krásné melodie i pohodovou atmosféru
Boss Babiš obnovil činnost divadel v celé České republice

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 74 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena

Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena Město Turnov informuje občany, že z důvodu hrozícího pádu kamení je zavřena stezka pod zámkem Hrubý Rohozec. „Uzavření je kvůli možnému pádu kamení po odtávání sněhu a ledu. Děkujeme za pochopení," dodala tisková mluvčí města Turnov Klára Preislerová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
Sportovci požádali město Jablonec o peníze
Jablonec se dohodl s Bytovým družstvem Horní Proseč
Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově
Rozhledna Černá Studnice, skvost architekta Hemmricha

Nejčtenější články

26.02.: V Jablonci dojde ke změnám v MHD od začátku března
28.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: Jablonečtí strážníci zadrželi celostátně hledaného muže

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn