V Krkonoších opět začíná platit omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

15.07.2017 08:07:01 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

V Krkonoších opět začíná platit omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

Správa Krkonošského národního parku - letos již posedmnácté - omezila z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha Správy KRNAP zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek. Turistů procházejících po turistických cestách se prakticky nedotkne.

Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření obecné povahy začne platit 20. července.

Účelem opatření obecné povahy č. 1/2015 je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou veškerých cest pro pěší a cyklotras vyhrazených se souhlasem Správy KRNAP. Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, respektive projíždět bez omezení.

Důvodem, který Správu KRNAP k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Porosty brusnice borůvky jsou devastovány nešetrným sběrem. Tím se zmenšuje potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území se nachází v I. zóně KRNAP, ve které platí od 1. 6. 2017 režim klidového území, tzn. zákaz vstupu mimo vyznačené cesty a cyklotrasy.

Opatření obecné povahy o omezení vstupu z důvodu ochrany přírody bylo v době projednávání a vyhlášení rozesláno obecním a městským úřadům, jejichž správních obvodů se nařízení týká. Přílohou opatření je mapa a slovní popis hranic oblastí s omezeným vstupem. Z těchto příloh lze vyčíst, v kterých konkrétních lokalitách je vstup omezen. Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les, okolí Černé hory a Světlé. Text opatření obecné povahy i s přílohami je možné najít také na stránkách www.krnap.cz (http://www.krnap.cz/data/File/legislativa/2015/oop_1_2015.pdf).

Na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje. Největší problémy však působili zahraniční „profesionální" sběrači, kteří podnikali nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice. Fyzickým osobám, které toto opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají - hřebenového česáčku na borůvky.

Opatření obecné povahy bude platit od 20. 7. do 15. 10. 2017. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky ulic v Kokoníně a Vrkoslavicích

Do 30. srpna bude uzavřená kokonínská ulice V Úvoze a na Vrkoslavicích bude uzavřený úsek od křižovatky s ulicí U Pískovny po křižovatku s ulicí Sokolskou. Důvodem je úprava komunikace ulice V Úvoze.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Gólový závěr a jistá záchrana pro Jablonec!
Cena Karla Hubáčka putuje do České Lípy za rekonstrukci divadla
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v dubnu klesla na 4,1 procenta
Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky
Atletická družstva LIAZU Jablonec B bojovala v Jičíně

Nejčtenější články

14.05.: Policie hledá svědky nehody v Tanvaldě
14.05.: Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku
14.05.: Přidejte se o víkendu 18. a 19. května k úklidu Jizerek

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace